1950 FIBA World Championship

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
1950 FIBA World Championship
1st FIBA World Championship
Tournament details
Host nation  Argentina
Dates October 22 – November 3
Teams 10
Venues (in 1 host city)
Champions  Argentina (1st title)
1954 >

The 1950 FIBA World Championship (also called the 1st World Basketball Championship – 1950) was an international basketball tournament held by the International Basketball Federation in Buenos Aires, Argentina, from October 22 to November 3, 1950. Ten nations participated in the inaugural tournament. All competition was held at the Luna Park, Buenos Aires. Argentina claimed the gold medal, by beating the United States 64–50.

Competing nations

FIBA determined the requirements to qualify for the World Championship as follows: the three best teams in the previous Summer Olympic Games, the two best teams from South America, Europe and Asia, plus the organising Country. France, Brazil and the United States were granted a place each, following their performances in the 1948 Summer Olympics held at London. Uruguay and Chile qualified as the top two teams in the 1949 South American Championship, and Egypt, with the first place at Eurobasket 1949. Since no Asian teams were present due to travel difficulties, invitations were extended to Ecuador, Yugoslavia and Spain. Uruguay withdrew from the tournament as well, for political reasons. Peru went in its stead.

Seeded to the 1st preliminary round Seeded to the 2nd preliminary round Withdrew

Preliminary rounds

First round Second round First repass round
(1st and 2nd round losers)
Second repass round
(1st repass round winners)
      
           Chile 33  
           United States 37  
             Chile 40  
             Yugoslavia 24  
           Brazil 40  
  Peru 33       Peru 33  
  Yugoslavia 27         Chile 54
             Spain 40
               
               
                 
                 
                    
                    
      
First round Second round First repass round
(1st and 2nd round losers)
Second repass round
(1st repass round winners)
  Egypt 43  
  Ecuador 37       Egypt 57  
           Spain 56  
             Ecuador 43  
             France 48  
           Argentina 56  
           France 40  
             Peru 46
             France 49
               
               
                 
                 
                    
                    
      

First phase

October 22
Peru  33–27  Yugoslavia
Buenos Aires
October 22
Egypt  43–37  Ecuador
Buenos Aires
  • Egypt and Peru advance to the second preliminary phase.
  • Ecuador and Yugoslavia advance to the first repass round.

Second phase

October 23
United States  37–33  Chile
Buenos Aires
October 23
Argentina  56–40  France
Buenos Aires
October 23
Peru  33–40  Brazil
Buenos Aires
October 23
Spain  56–57  Egypt
Buenos Aires
  • Argentina, Brazil, Egypt and USA advance to the final round.
  • Chile and France advance advance to the first repass round
  • Peru and Spain advance to the second repass round.

Repass rounds

First phase

October 24
Chile  40–24  Yugoslavia
Buenos Aires
October 24
Ecuador  43–48  France
Buenos Aires
  • Chile and France advance to the second phase.
  • Ecuador and Yugoslavia are relegated to the classification round.

Second phase

October 25
Spain  40–54  Chile
Buenos Aires
October 25
France  49–46 (OT)  Peru
Buenos Aires
  • Chile and France advance to the final round.
  • Peru and Spain are relegated to the classification round.

Classification round

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts
7  Peru 3 3 0 140 123 +17 6
8  Ecuador 3 2 1 142 141 +1 5
9  Yugoslavia 2 0 2 83 93 −10 2
10  Spain 2 0 2 89 97 −8 2
October 27
Ecuador  45–40  Yugoslavia
October 27
Peru  43–37  Spain
October 29
Peru  46–43 OT  Yugoslavia
October 29
Ecuador  54–50  Spain
October 30
Spain  2–0 W/O  Yugoslavia
October 30
Ecuador  43–51  Peru

Final round

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts
1  Argentina 5 5 0 300 200 +100 10
2  United States 5 4 1 221 200 +21 9
3  Chile 5 2 3 209 233 −24 7
4  Brazil 5 2 3 214 182 +32 7
5  Egypt 5 2 3 158 208 −50 7
6  France 5 0 5 173 252 −79 5
October 27
Chile  48–44  France
October 27
Egypt  32–34  United States
October 29
Egypt  31–28  France
October 29
Argentina  40–35  Brazil
October 30
Argentina  62–41  Chile
October 30
Brazil  42–45  United States
October 31
Brazil  38–19  Egypt
October 31
Argentina  66–41  France
November 1
Chile  29–44  United States
November 1
Argentina  68–33  Egypt
November 2
France  33–48  United States
November 2
Brazil  40–51  Chile
November 3
Chile  40–43  Egypt
November 3
Brazil  59–27  France
November 3
Argentina  64–50  United States

Final rankings

Rank Team Record
1  Argentina 6–0
2  United States 5–1
3  Chile 4–4
4  Brazil 3–3
5  Egypt 4–3
6  France 2–6
7  Peru 4–2
8  Ecuador 2–3
9  Yugoslavia 0–5
10  Spain 1–4

Team rosters

1.Argentina: Oscar Furlong, Ricardo González (basketball), Pedro Bustos, Leopoldo Contarbio, Hugo del Vecchio, Vito Liva, Alberto Lopez, Ruben Menini, Omar Monza, Raul Perez Varela, Juan Carlos Uder, Roberto Viau (Coach: Jorge Hugo Canavesi – Casimiro Gonzalez Trilla)

2.USA: John Stanich, Bob Fisher, Bryce Heffley, Tom Jaquet, Dan Kahler, John Langdon, Les Metzger, J. L. Parks, Jimmy Reese, Don Slocum, Blake Williams (Coach: Gordon Carpenter)

3.Chile: Rufino Bernedo, Pedro Araya, Eduardo Cordero, Mariano Fernandez, Exequiel Figueroa, Juan Jose Gallo, Raul Lopez, Luis Enrique Marmentini, Juan Ostoic, Hernan Ramos, Marcos Sanchez, Victor Mahana (Coach: Kenneth Davidson)

4.Brazil: Zenny de Azevedo "Algodão", Ruy de Freitas, Alfredo da Motta, Paulo Rodrigues Siqueira "Montanha", Helio Marques Pereira "Godinho", Celso dos Santos, Plutao de Macedo, Sebastiao Amorim Gimenez "Tiao", Thales Monteiro, Alexandre Gemignani, Milton Santos Marques "Miltinho", Angelo Bonfietti "Angelim" (Coach: Moacyr Brondi Daiuto)

All-Tournament Team

Top scorers

  1. Spain Álvaro Salvadores (Spain) 13.7
  2. Ecuador Fortunato Muñoz (Ecuador) 13.2
  3. Ecuador Alfredo Arroyave (Ecuador) 11.4
  4. Argentina Oscar Furlong (Argentina) 11.1
  5. Chile Rufino Bernedo (Chile) 10.7
  6. Argentina Ricardo González (Argentina) 10.6
  7. Peru Eduardo Fiestas (Peru) 8.6
  8. Peru Alberto Fernández (Peru) 8.1
  9. Chile Víctor Mahana (Chile) 7.8
  10. France Jacques Perrier (France) 6.2

External links








Creative Commons License