Connecticut House of Representatives

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Connecticut House of Representatives
Connecticut General Assembly
Coat of arms or logo
Type
Type Lower house
Term limits None
History
New session started January 9, 2013
Leadership
Speaker of the House Brendan Sharkey, (D)
Since January 9, 2013
Majority Leader Joe Aresimowicz, (D)
Since January 9, 2013
Minority Leader Lawrence F. Cafero, (R)
Since January 3, 2007
Structure
Seats 151
Political groups Democratic Party (98)
Republican Party (53)
Length of term 2 years
Authority Article III, Section 1, Connecticut Constitution
Salary $28,000/year
Elections
Last election November 6, 2012
(151 seats)
Next election November 4, 2014
(151 seats)
Redistricting Legislative Control
Meeting place
Connecticut House of Representatives.jpg
House of Representatives Chamber
Connecticut State Capitol
Hartford, Connecticut
Website
Connecticut House of Representatives

The Connecticut House of Representatives is the lower house in the Connecticut General Assembly, the state legislature of the US state of Connecticut. The house is composed of 151 members representing an equal number of districts, with each constituency containing nearly 22,600 residents. Representatives are elected to two-year terms with no term limits. The House convenes within the Connecticut State Capitol in Hartford.

History

The House of Representatives has its basis in the earliest incarnation of the General Assembly, the "General Corte" established in 1636 whose membership was divided between six generally-elected magistrates (the predecessor of the Connecticut Senate) and three-member "committees" representing each of the three towns of the Connecticut Colony (Hartford, Wethersfield, and Windsor). The Fundamental Orders of Connecticut, adopted in 1639, replaced the committees with deputies; each town would elect three or four deputies for six-month terms. Although the magistrates and deputies sat together, they voted separately and in 1645 it was decreed that a measure had to have the approval of both groups in order to pass. The Charter of 1662 reduced the number of deputies per town to no more than two, and also changed the title of the legislature to the General Assembly. It was in 1698 that the General Assembly divided itself into its current bicameral form, with the twelve assistants (that replaced the magistrates) as the Council (which became the Senate in the 1818 constitution) and the deputies as the House of Representatives, which began electing the Speaker to preside over it. The terms of representatives were raised to two years in 1884.1

Leadership of the House

The Speaker of the House presides over the House of Representatives. The Speaker is elected by the majority party caucus followed by confirmation of the full House through the passage of a House resolution. In addition to presiding over the body, the Speaker is also its chief leadership position, and controls the flow of legislation and committee assignments. Other House leaders, such as the majority and minority leaders, are elected by their respective party caucuses relative to their party's strength in the chamber.

The current Speaker is Democrat Brendan Sharkey of the 88th House District (Hamden). The Majority Leader is Joe Aresimowicz of the 30th House District (Berlin, Southington). The Minority Leader is Republican Lawrence F. Cafero of the 142nd House District (Norwalk).

Position Representative District
  Speaker Brendan Sharkey 88
  Majority Leader Joe Aresimowicz 30
  Minority Leader Lawrence F. Cafero 142


Composition of the House of Representatives

Affiliation Party
(Shading indicates majority caucus)
Total
Democratic Republican Vacant
End of Previous Legislature 98 53 151 0
Begin 99 52 151 0
June 11, 2013 98 53 151 0
Latest voting share 65% 35%

Listing of members

Current members of the Connecticut House of Representatives, as of June 17, 2013.

District Name2 Party Home city/town First elected Cities/towns represented
1 Matthew Ritter Dem Hartford 2010 Hartford (part)
2 Dan Carter Rep Bethel 2010 Bethel (part), Danbury (part), Newtown (part), Redding (part)
3 Minnie Gonzalez Dem Hartford 1996 Hartford (part)
4 Angel Acre Dem Hartford 2012 Hartford (part)
5 Brandon McGee Dem Hartford 2012 Hartford (part), Windsor (part)
6 Edwin Vargas Dem Hartford 2012 Hartford (part)
7 Douglas McCrory Dem Hartford 2004 Hartford (part)
8 Timothy Ackert Rep Coventry 2010 Columbia, Coventry, Tolland (part), Vernon (part)
9 Jason Rojas Dem East Hartford 2008 East Hartford (part), Manchester (part)
10 Henry Genga Dem East Hartford 2006 East Hartford (part)
11 Tim Larson Dem East Hartford 2008 East Hartford (part), Manchester (part), South Windsor (part)
12 Geoff Luxenberg Dem Manchester 2010 Manchester (part)
13 Joe Diminico Dem Manchester 2012 Glastonbury (part), Manchester (part)
14 Bill Aman Rep South Windsor 2004 South Windsor (part)
15 Dave Baram Dem Bloomfield 2009 Bloomfield, Windsor (part)
16 John K. Hampton Dem Simsbury 2012 Simsbury
17 Timothy LeGeyt Rep Canton 2008 Avon (part), Canton
18 Andy Fleischmann Dem West Hartford 1994 West Hartford (part)
19 Brian Becker Dem West Hartford 2010 Avon (part), Farmington (part), West Hartford (part)
20 Joseph Verrengia Dem West Hartford 2011 West Hartford (part)
21 Mike Demicco Dem Farmington 2012 Farmington (part)
22 Elizabeth Boukus Dem Plainville 1994 New Britain (part), Plainville
23 Marilyn Giuliano Rep Old Saybrook 2002 Lyme, Old Lyme, Old Saybrook, Westbrook (part)
24 Rick Lopes Dem New Britain 2012 New Britain (part), Newington (part)
25 Bobby Sanchez Dem New Britain 2011 New Britain (part)
26 Peter Tercyak Dem New Britain 2003 New Britain (part)
27 Sandy Nafis Dem Newington 1998 Newington (part)
28 Russell Morin Dem Wethersfield 2006 Wethersfield (part)
29 Antonio Guerrera Dem Rocky Hill 2001 Newington (part), Rocky Hill, Wethersfield (part)
30 Joe Aresimowicz Dem Berlin 2004 Berlin (part), Southington (part)
31 Prasad Srinivasan Rep Glastonbury 2010 Glastonbury (part)
32 Christie Carpino Rep Cromwell 2010 Cromwell, Portland
33 Joseph Serra Dem Middletown 1992 Middletown (part)
34 Melissa Ziobron Rep East Hampton 2012 Colchester (part), East Haddam, East Hampton
35 Tom Vicino Dem Westbrook 2012 Clinton, Killingworth, Westbrook (part)
36 Philip J. Miller Dem Essex 2011 Chester, Deep River, Essex, Haddam
37 Ed Jutila Dem Niantic 2004 East Lyme, Salem
38 Elizabeth Ritter Dem Waterford 2004 Montville (part), Waterford
39 Ernest Hewett Dem New London 2004 New London (part)
40 Edward Moukawsher Dem Groton 2002 Groton (part), Ledyard (part)
41 Elissa Wright Dem Groton 2006 Groton (part), New London (part)
42 Timothy Bowles Dem Ledyard 2012 Ledyard (part), Montville (part), Preston
43 Diana Urban Dem North Stonington 2000 North Stonington, Stonington
44 Mae Flexer Dem Killingly 2008 Killingly (part), Plainfield (part)
45 Steve Mikutel Dem Griswold 1992 Griswold, Lisbon (part), Plainfield (part), Sterling, Voluntown
46 Emmett Riley Dem Norwich 2002 Norwich (part)
47 Brian Sear Dem Norwich 2012 Canterbury, Chaplin, Franklin, Hampton, Lisbon (part), Lebanon (part), Norwich (part), Scotland, Sprague
48 Linda Orange Dem Colchester 1996 Colchester(part), Lebanon (part), Mansfield (part), Windham (part)
49 Susan Johnson Dem Windham 2008 Windham (part)
50 Mike Alberts Rep Woodstock 2004 Brooklyn, Eastford, Pomfret, Union, Woodstock
51 Daniel Rovero Dem Dayville 2010 Killingly (part), Putnam, Thompson
52 Penny Bacchiochi Rep Somers 2002 Somers, Stafford
53 Sam Belsito Rep Tolland 2013 Ashford, Tolland (part), Willington
54 Gregory Haddad Dem Mansfield 2010 Mansfield (part)
55 Pamela Sawyer Rep Bolton 1992 Andover, Bolton, Hebron, Marlborough
56 Claire Janowski Dem Vernon 2000 Vernon (part)
57 Christopher Davis Rep Broad Brook 2010 East Windsor (part), Ellington
58 David Alexander Dem Enfield 2012 Enfield (part)
59 David William Kiner Dem Enfield 2010 East Windsor (part), Enfield (part)
60 Peggy Sayers Dem Windsor Locks 1998 Windsor (part), Windsor Locks
61 Elaine O'Brien Dem Suffield 2010 East Granby, Suffield, Windsor (part)
62 William Simanski Rep Granby 2010 Barkhamsted, Granby, Hartland, New Hartford
63 Jay Case Rep Colebrook 2012 Colebrook, Goshen (part), Torrington (part), Winchester
64 Roberta Willis Dem Salisbury 2000 Canaan, Cornwall, Goshen (part), Kent, Norfolk, North Canaan, Salisbury, Sharon, Torrington (part)
65 Michelle Cook Dem Torrington 2008 Torrington (part)
66 Craig Miner Rep Litchfield 2000 Bethlehem, Litchfield (part), Morris, Warren, Woodbury (part)
67 Cecilia Buck-Taylor Rep New Milford 2012 New Milford (part)
68 Sean Williams Rep Watertown 2003 Watertown, Woodbury (part)
69 Arthur O'Neill Rep Southbury 1988 Bridgewater, Roxbury, Southbury (part), Washington
70 Rosa Rebimbas Rep Naugatuck 2009 Naugatuck (part)
71 Anthony D'Amelio Rep Waterbury 1996 Middlebury, Waterbury (part)
72 Larry Butler Dem Waterbury 2006 Waterbury (part)
73 Jeffrey Berger Dem Waterbury 2000 Waterbury (part)
74 Selim Noujaim Rep Waterbury 2002 Waterbury (part)
75 Victor Cuevas Dem Waterbury 2012 Waterbury (part)
76 John Piscopo Rep Thomaston 1988 Burlington, Harwinton, Litchfield (part), Thomaston
77 Christopher Wright Dem Bristol 2008 Bristol (part)
78 Whit Betts Rep Bristol 2010 Bristol (part), Plymouth
79 Frank Nicastro, Sr. Dem Bristol 2006 Bristol (part)
80 Robert Sampson Rep Wolcott 2010 Wolcott, Southington (part)
81 David Zoni Dem Southington 2012 Southington (part)
82 Emil "Buddy" Altobello Dem Meriden 1994 Meriden (part), Middlefield
83 Catherine Abercrombie Dem Meriden 2005 Berlin (part), Meriden (part)
84 Hilda Santiago Dem Meriden 2012 Meriden (part)
85 Mary Mushinsky Dem Wallingford 1980 Wallingford (part)
86 Vincent Candelora Rep North Branford 2006 Durham (part), Guilford (part), North Branford, Wallingford (part)
87 Dave Yaccarino Rep North Haven 2010 North Haven
88 J. Brendan Sharkey Dem Hamden 2000 Hamden (part)
89 Lezlye Zupkus Rep Prospect 2012 Bethany, Cheshire (part), Prospect
90 Mary Fritz Dem Yalesville 1986 Cheshire (part), Wallingford (part)
91 Mike D'Agostino Dem Hamden 2012 Hamden (part)
92 Patricia Dillon Dem New Haven 1984 New Haven (part)
93 Toni Walker Dem New Haven 2001 New Haven (part)
94 Gary Holder-Winfield Dem New Haven 2008 Hamden (part), New Haven (part)
95 Juan Candelaria Dem New Haven 2002 New Haven (part)
96 Roland Lemar Dem New Haven 2010 East Haven (part), New Haven (part)
97 Robert Megna Dem New Haven 2000 New Haven (part)
98 Patricia Widlitz Dem Guilford 1994 Branford (part), Guilford (part)
99 James Albis Dem East Haven 2011 East Haven (part)
100 Matt Lesser Dem Middletown 2008 Middletown (part)
101 Noreen Kokoruda Rep Madison 2011 Durham (part), Madison
102 Lonnie Reed Dem Branford 1996 Branford (part)
103 Al Adinolfi Rep Cheshire 2010 Cheshire (part), Southington (part), Wallingford (part)
104 Linda Gentile Dem Ansonia 2004 Ansonia, Derby (part)
105 Theresa Conroy Dem Seymour 2012 Beacon Falls, Derby (part), Seymour
106 Mitch Bolinsky Rep Newtown 2012 Newtown (part)
107 David Scribner Rep Brookfield 1999 Bethel (part), Brookfield, Danbury (part)
108 Richard Smith Rep New Fairfield 2010 Danbury (part), New Fairfield (part), New Milford (part), Sherman
109 David Arconti Dem Danbury 2012 Danbury (part)
110 Bob Godfrey Dem Danbury 1988 Danbury (part)
111 John H. Frey Rep Ridgefield 1998 Ridgefield (part)
112 Debra Lee Hovey Rep Monroe 2002 Monroe, Newtown (part)
113 Jason Perillo Rep Shelton 2007 Shelton (part)
114 Themis Klarides Rep Derby 1998 Derby (part), Orange (part), Woodbridge (part)
115 Stephen Dargan Dem West Haven 1990 West Haven (part)
116 Louis Esposito Dem West Haven 1992 New Haven (part), West Haven (part)
117 Paul Davis Dem Orange 2004 Milford (part), Orange (part), West Haven (part)
118 Kim Rose Dem Milford 2010 Milford (part)
119 James Maroney Dem Milford 2012 Orange (part), Milford (part)
120 Laura Hoydick Rep Stratford 2010 Stratford (part)
121 Terry Backer Dem Stratford 1992 Stratford (part)
122 Lawrence Miller Rep Stratford 1990 Shelton (part), Stratford (part), Trumbull (part)
123 Dave Rutigliano Rep Trumbull 2012 Trumbull (part)
124 Charles Clemons Dem Bridgeport 2003 Bridgeport (part)
125 Tom O'Dea Rep New Canaan 2012 New Canaan (part), Wilton (part)
126 Charlie Stallworth Dem Bridgeport 2011 Bridgeport (part)
127 John Hennessy Dem Bridgeport 2004 Bridgeport (part)
128 Christina 'Tita' Ayala Dem Bridgeport 2012 Bridgeport (part)
129 Auden Grogins Dem Bridgeport 2008 Bridgeport (part)
130 Ezequiel Santiago Dem Bridgeport 2008 Bridgeport (part)
131 David Labriola Rep Naugatuck 2002 Naugatuck (part), Oxford, Southbury (part)
132 Brenda Kupchick Rep Fairfield 2010 Fairfield (part)
133 Kim Fawcett Dem Fairfield 2006 Fairfield (part)
134 Tony Hwang Rep Trumbull 2008 Fairfield (part), Trumbull (part)
135 John Shaban Rep Redding 2010 Easton, Redding (part), Weston
136 Jonathan Steinberg Dem Westport 2010 Westport (part)
137 Chris Perone Dem Norwalk 2004 Norwalk (part)
138 Janice Giegler Rep Danbury 2002 Danbury (part), New Fairfield (part), Ridgefield (part)
139 Kevin Ryan Dem Montville 1992 Bozrah, Montville (part), Norwich (part)
140 Bruce Morris Dem Norwalk 2006 Norwalk (part)
141 Terrie Wood Rep Darien 2008 Darien (part), Norwalk (part)
142 Lawrence F. Cafero Rep Norwalk 1992 New Canaan (part), Norwalk (part)
143 Gail Lavielle Rep Wilton 2010 Norwalk (part), Westport (part), Wilton (part)
144 Michael Molgano Rep Stamford 2010 Stamford (part)
145 Patricia Miller Dem Stamford 2008 Stamford (part)
146 Gerald Fox Dem Stamford 2004 Stamford (part)
147 William Tong Dem Stamford 2006 Darien (part), Stamford (part)
148 Daniel J. Fox Dem Stamford 2011 Stamford (part)
149 Livvy Floren Rep Greenwich 2000 Greenwich (part), Stamford (part)
150 Stephen Walko Rep Greenwich 2012 Greenwich (part)
151 Fred Camillo Rep Greenwich 2008 Greenwich (part)

See also

References

  1. ^ Under the Gold Dome: An Insider's Look at the Connecticut Legislature, by Judge Robert Satter. New Haven: Connecticut Conference of Municipalities, 2004, pp. 16–27.
  2. ^ "House of Representatives Members (listed alphabetically)". Connecticut General Assembly. Retrieved February 20, 2013. 

External links








Creative Commons License