Four Continents Figure Skating Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The Four Continents Figure Skating Championships (4CC) is an annual figure skating competition. The International Skating Union established it in 1999 to provide skaters representing non-European countries with a similar competition to the much older European Figure Skating Championships. The event's name refers to Africa, the Americas, Asia and Oceania (four of the continents represented in the Olympic rings, omitting Europe). Medals are awarded in the disciplines of men's singles, ladies' singles, pair skating, and ice dancing. Historically, the 4CC has been dominated by just four countries – Canada, China, Japan, and the United States), who have won a combined 190 out of 192 possible medals. South Korea and Uzbekistan are the only other countries to have placed in the 4CC, winning one gold medal each.

Qualifying

Skaters must belong to a non-European member nation of the ISU. Each member country may enter three skaters or teams in each discipline. National governing bodies select their entries according to their own criteria. As with the other senior ISU Championships, eligible skaters must be older than fifteen before July 1 of the previous year.

The following countries are eligible to send skaters to the competition: Argentina, Australia, Brazil, Canada, China, Chinese Taipei, DPR Korea, Hong Kong, India, Japan, Kazakhstan, Mexico, Mongolia, New Zealand, Philippines, Puerto Rico, Republic of Korea, Singapore, South Africa, Thailand, United States of America, and Uzbekistan.1

Medalists

Men

Men's medalists
Year Location Gold Silver Bronze
1999 Canada Halifax Japan Takeshi Honda China Li Chengjiang Canada Elvis Stojko
2000 Japan Osaka Canada Elvis Stojko China Li Chengjiang China Zhang Min
2001 United States Salt Lake City China Li Chengjiang Japan Takeshi Honda United States Michael Weiss
2002 South Korea Jeonju Canada Jeffrey Buttle Japan Takeshi Honda China Gao Song
2003 China Beijing Japan Takeshi Honda China Zhang Min China Li Chengjiang
2004 Canada Hamilton Canada Jeffrey Buttle Canada Emanuel Sandhu United States Evan Lysacek
2005 South Korea Gangneung United States Evan Lysacek China Li Chengjiang Japan Daisuke Takahashi
2006 United States Colorado Springs Japan Nobunari Oda Canada Christopher Mabee United States Matthew Savoie
2007 United States Colorado Springs United States Evan Lysacek Canada Jeffrey Buttle United States Jeremy Abbott
2008 South Korea Goyang Japan Daisuke Takahashi Canada Jeffrey Buttle United States Evan Lysacek
2009 Canada Vancouver Canada Patrick Chan United States Evan Lysacek Japan Takahiko Kozuka
2010 South Korea Jeonju United States Adam Rippon Japan Tatsuki Machida Canada Kevin Reynolds
2011 Chinese Taipei Taipei Japan Daisuke Takahashi Japan Yuzuru Hanyu United States Jeremy Abbott
2012 United States Colorado Springs Canada Patrick Chan Japan Daisuke Takahashi United States Ross Miner
2013 Japan Osaka Canada Kevin Reynolds Japan Yuzuru Hanyu China Yan Han
2014 Chinese Taipei Taipei Japan Takahito Mura Japan Takahiko Kozuka China Song Nan
2015 South Korea Seoul
2016 Chinese Taipei Taipei

Ladies

Ladies' medalists
Year Location Gold Silver Bronze
1999 Canada Halifax Uzbekistan Tatiana Malinina United States Amber Corwin United States Angela Nikodinov
2000 Japan Osaka United States Angela Nikodinov United States Stacey Pensgen Canada Annie Bellemare
2001 United States Salt Lake City Japan Fumie Suguri United States Angela Nikodinov Japan Yoshie Onda
2002 South Korea Jeonju United States Jennifer Kirk Japan Shizuka Arakawa Japan Yoshie Onda
2003 China Beijing Japan Fumie Suguri Japan Shizuka Arakawa Japan Yukari Nakano
2004 Canada Hamilton Japan Yukina Ota Canada Cynthia Phaneuf United States Amber Corwin
2005 South Korea Gangneung Japan Fumie Suguri Japan Yoshie Onda United States Jennifer Kirk
2006 United States Colorado Springs United States Katy Taylor Japan Yukari Nakano United States Beatrisa Liang
2007 United States Colorado Springs United States Kimmie Meissner United States Emily Hughes Canada Joannie Rochette
2008 South Korea Goyang Japan Mao Asada Canada Joannie Rochette Japan Miki Ando
2009 Canada Vancouver South Korea Kim Yuna Canada Joannie Rochette Japan Mao Asada
2010 South Korea Jeonju Japan Mao Asada Japan Akiko Suzuki United States Caroline Zhang
2011 Chinese Taipei Taipei Japan Miki Ando Japan Mao Asada United States Mirai Nagasu
2012 United States Colorado Springs United States Ashley Wagner Japan Mao Asada United States Caroline Zhang
2013 Japan Osaka Japan Mao Asada Japan Akiko Suzuki Japan Kanako Murakami
2014 Chinese Taipei Taipei Japan Kanako Murakami Japan Satoko Miyahara China Li Zijun
2015 South Korea Seoul
2016 Chinese Taipei Taipei

Pairs

Pairs' medalists
Year Location Gold Silver Bronze
1999 Canada Halifax China Shen Xue / Zhao Hongbo Canada Kristy Sargeant / Kris Wirtz United States Danielle Hartsell / Steve Hartsell
2000 Japan Osaka Canada Jamie Salé / David Pelletier United States Kyoko Ina / John Zimmerman United States Tiffany Scott / Philip Dulebohn
2001 United States Salt Lake City Canada Jamie Salé / David Pelletier China Shen Xue / Zhao Hongbo United States Kyoko Ina / John Zimmerman
2002 South Korea Jeonju China Pang Qing / Tong Jian Canada Anabelle Langlois / Patrice Archetto China Zhang Dan / Zhang Hao
2003 China Beijing China Shen Xue / Zhao Hongbo China Pang Qing / Tong Jian China Zhang Dan / Zhang Hao
2004 Canada Hamilton China Pang Qing / Tong Jian China Zhang Dan / Zhang Hao Canada Valérie Marcoux / Craig Buntin
2005 South Korea Gangneung China Zhang Dan / Zhang Hao China Pang Qing / Tong Jian United States Kathryn Orscher / Garrett Lucash
2006 United States Colorado Springs United States Rena Inoue / John Baldwin Canada Utako Wakamatsu / Jean-Sébastien Fecteau Canada Elizabeth Putnam / Sean Wirtz
2007 United States Colorado Springs China Shen Xue / Zhao Hongbo China Pang Qing / Tong Jian United States Rena Inoue / John Baldwin
2008 South Korea Goyang China Pang Qing / Tong Jian China Zhang Dan / Zhang Hao United States Brooke Castile / Benjamin Okolski
2009 Canada Vancouver China Pang Qing / Tong Jian Canada Jessica Dubé / Bryce Davison China Zhang Dan / Zhang Hao
2010 South Korea Jeonju China Zhang Dan / Zhang Hao United States Keauna McLaughlin / Rockne Brubaker Canada Meagan Duhamel / Craig Buntin
2011 Chinese Taipei Taipei China Pang Qing / Tong Jian Canada Meagan Duhamel / Eric Radford Canada Paige Lawrence / Rudi Swiegers
2012 United States Colorado Springs China Sui Wenjing / Han Cong United States Caydee Denney / John Coughlin United States Mary Beth Marley / Rockne Brubaker
2013 Japan Osaka Canada Meagan Duhamel / Eric Radford Canada Kirsten Moore-Towers / Dylan Moscovitch United States Marissa Castelli / Simon Shnapir
2014 Chinese Taipei Taipei China Sui Wenjing / Han Cong United States Tarah Kayne / Daniel O'Shea United States Alexa Scimeca / Chris Knierim
2015 South Korea Seoul
2016 Chinese Taipei Taipei

Ice dancing

Ice dancing medalists
Year Location Gold Silver Bronze
1999 Canada Halifax Canada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz Canada Chantal Lefebvre / Michel Brunet United States Naomi Lang / Peter Tchernyshev
2000 Japan Osaka United States Naomi Lang / Peter Tchernyshev Canada Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon United States Jamie Silverstein / Justin Pekarek
2001 United States Salt Lake City Canada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz United States Naomi Lang / Peter Tchernyshev Canada Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon
2002 South Korea Jeonju United States Naomi Lang / Peter Tchernyshev United States Tanith Belbin / Benjamin Agosto Canada Megan Wing / Aaron Lowe
2003 China Beijing Canada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz United States Tanith Belbin / Benjamin Agosto United States Naomi Lang / Peter Tchernyshev
2004 Canada Hamilton United States Tanith Belbin / Benjamin Agosto Canada Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon Canada Megan Wing / Aaron Lowe
2005 South Korea Gangneung United States Tanith Belbin / Benjamin Agosto United States Melissa Gregory / Denis Petukhov United States Lydia Manon / Ryan O'Meara
2006 United States Colorado Springs United States Tanith Belbin / Benjamin Agosto United States Morgan Matthews / Maxim Zavozin Canada Tessa Virtue / Scott Moir
2007 United States Colorado Springs Canada Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon United States Tanith Belbin / Benjamin Agosto Canada Tessa Virtue / Scott Moir
2008 South Korea Goyang Canada Tessa Virtue / Scott Moir United States Meryl Davis / Charlie White United States Kimberly Navarro / Brent Bommentre
2009 Canada Vancouver United States Meryl Davis / Charlie White Canada Tessa Virtue / Scott Moir United States Emily Samuelson / Evan Bates
2010 South Korea Jeonju Canada Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Canada Allie Hann-McCurdy / Michael Coreno United States Madison Hubbell / Keiffer Hubbell
2011 Chinese Taipei Taipei United States Meryl Davis / Charlie White United States Maia Shibutani / Alex Shibutani Canada Vanessa Crone / Paul Poirier
2012 United States Colorado Springs Canada Tessa Virtue / Scott Moir United States Meryl Davis / Charlie White Canada Kaitlyn Weaver / Andrew Poje
2013 Japan Osaka United States Meryl Davis / Charlie White Canada Tessa Virtue / Scott Moir United States Madison Chock / Evan Bates
2014 Chinese Taipei Taipei United States Madison Hubbell / Zachary Donohue Canada Piper Gilles / Paul Poirier United States Alexandra Aldridge / Daniel Eaton
2015 South Korea Seoul
2016 Chinese Taipei Taipei

Cumulative medal count

References

External links








Creative Commons License