List of Olympic medalists in cross-country skiing

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

Cross-country skiing is a sport that has been contested at the Winter Olympic Games since the inaugural games in 1924.1


Table of contents
Men

15 km50 kmSkiathlonSprintRelayTeam sprint

Women

10 km30 kmSkiathlonSprintRelayTeam sprint

Discontinued 

Men's 10 kmMen's 30 kmWomen's 5 kmWomen's 15 km

Athlete medal leaders     Medals per year     Medals sweep events
References

Men

18 and 15 km

Games Gold Silver Bronze
18 kilometres
1924 Chamonix
details
 Thorleif Haug (NOR)  Johan Grøttumsbråten (NOR)  Tapani Niku (FIN)
1928 St. Moritz
details
 Johan Grøttumsbråten (NOR)  Ole Hegge (NOR)  Reidar Ødegaard (NOR)
1932 Lake Placid
details
 Sven Utterström (SWE)  Axel Wikström (SWE)  Veli Saarinen (FIN)
1936 Garmisch-Partenkirchen
details
 Erik August Larsson (SWE)  Oddbjørn Hagen (NOR)  Pekka Niemi (FIN)
1948 St. Moritz
details
 Martin Lundström (SWE)  Nils Östensson (SWE)  Gunnar Eriksson (SWE)
1952 Oslo
details
 Hallgeir Brenden (NOR)  Tapio Mäkelä (FIN)  Paavo Lonkila (FIN)
15 kilometres
1956 Cortina d'Ampezzo
details
 Hallgeir Brenden (NOR)  Sixten Jernberg (SWE)  Pavel Kolchin (URS)
1960 Squaw Valley
details
 Håkon Brusveen (NOR)  Sixten Jernberg (SWE)  Veikko Hakulinen (FIN)
1964 Innsbruck
details
 Eero Mäntyranta (FIN)  Harald Grønningen (NOR)  Sixten Jernberg (SWE)
1968 Grenoble
details
 Harald Grønningen (NOR)  Eero Mäntyranta (FIN)  Gunnar Larsson (SWE)
1972 Sapporo
details
 Sven-Åke Lundbäck (SWE)  Fyodor Simashev (URS)  Ivar Formo (NOR)
1976 Innsbruck
details
 Nikolay Bazhukov (URS)  Yevgeny Belyayev (URS)  Arto Koivisto (FIN)
1980 Lake Placid
details
 Thomas Wassberg (SWE)  Juha Mieto (FIN)  Ove Aunli (NOR)
1984 Sarajevo
details
 Gunde Svan (SWE)  Aki Karvonen (FIN)  Harri Kirvesniemi (FIN)
1988 Calgary
details
 Mikhail Devyatyarov (URS)  Pål Gunnar Mikkelsplass (NOR)  Vladimir Smirnov (URS)
1992-1998 Not included in the Olympic program
2002 Salt Lake City
details
 Andrus Veerpalu (EST)  Frode Estil (NOR)  Jaak Mae (EST)
2006 Turin
details
 Andrus Veerpalu (EST)  Lukáš Bauer (CZE)  Tobias Angerer (GER)
2010 Vancouver
details
 Dario Cologna (SUI)  Pietro Piller Cottrer (ITA)  Lukáš Bauer (CZE)
2014 Sochi
details
 Dario Cologna (SUI)  Johan Olsson (SWE)  Daniel Richardsson (SWE)

50 km

Games Gold Silver Bronze
1924 Chamonix
details
 Thorleif Haug (NOR)  Thoralf Strømstad (NOR)  Johan Grøttumsbråten (NOR)
1928 St. Moritz
details
 Per-Erik Hedlund (SWE)  Gustaf Jonsson (SWE)  Volger Andersson (SWE)
1932 Lake Placid
details
 Veli Saarinen (FIN)  Väinö Liikkanen (FIN)  Arne Rustadstuen (NOR)
1936 Garmisch-Partenkirchen
details
 Elis Wiklund (SWE)  Axel Wikström (SWE)  Nils-Joel Englund (SWE)
1948 St. Moritz
details
 Nils Karlsson (SWE)  Harald Eriksson (SWE)  Benjamin Vanninen (FIN)
1952 Oslo
details
 Veikko Hakulinen (FIN)  Eero Kolehmainen (FIN)  Magnar Estenstad (NOR)
1956 Cortina d'Ampezzo
details
 Sixten Jernberg (SWE)  Veikko Hakulinen (FIN)  Fyodor Terentyev (URS)
1960 Squaw Valley
details
 Kalevi Hämäläinen (FIN)  Veikko Hakulinen (FIN)  Rolf Rämgård (SWE)
1964 Innsbruck
details
 Sixten Jernberg (SWE)  Assar Rönnlund (SWE)  Arto Tiainen (FIN)
1968 Grenoble
details
 Ole Ellefsæter (NOR)  Vyacheslav Vedenin (URS)  Josef Haas (SUI)
1972 Sapporo
details
 Pål Tyldum (NOR)  Magne Myrmo (NOR)  Vyacheslav Vedenin (URS)
1976 Innsbruck
details
 Ivar Formo (NOR)  Gert-Dietmar Klause (GDR)  Benny Södergren (SWE)
1980 Lake Placid
details
 Nikolay Zimyatov (URS)  Juha Mieto (FIN)  Alexander Zavyalov (URS)
1984 Sarajevo
details
 Thomas Wassberg (SWE)  Gunde Svan (SWE)  Aki Karvonen (FIN)
1988 Calgary
details
 Gunde Svan (SWE)  Maurilio De Zolt (ITA)  Andy Grünenfelder (SUI)
1992 Albertville
details
 Bjørn Dæhlie (NOR)  Maurilio De Zolt (ITA)  Giorgio Vanzetta (ITA)
1994 Lillehammer
details
 Vladimir Smirnov (KAZ)  Mika Myllylä (FIN)  Sture Sivertsen (NOR)
1998 Nagano
details
 Bjørn Dæhlie (NOR)  Niklas Jonsson (SWE)  Christian Hoffmann (AUT)
2002 Salt Lake City
details
 Mikhail Ivanov (RUS)  Andrus Veerpalu (EST)  Odd-Bjørn Hjelmeset (NOR)
2006 Turin
details
 Giorgio Di Centa (ITA)  Yevgeny Dementyev (RUS)  Mikhail Botvinov (AUT)
2010 Vancouver
details
 Petter Northug (NOR)  Axel Teichmann (GER)  Johan Olsson (SWE)
2014 Sochi
details
 Alexander Legkov (RUS)  Maxim Vylegzhanin (RUS)  Ilia Chernousov (RUS)

4x10 km relay

Games Gold Silver Bronze
1936 Garmisch-Partenkirchen
details
 Finland (FIN)
Sulo Nurmela
Klaes Karppinen
Matti Lähde
Kalle Jalkanen
 Norway (NOR)
Oddbjørn Hagen
Olaf Hoffsbakken
Sverre Brodahl
Bjarne Iversen
 Sweden (SWE)
John Berger
Erik August Larsson
Arthur Häggblad
Martin Matsbo
1948 St. Moritz
details
 Sweden (SWE)
Nils Östensson
Nils Täpp
Gunnar Eriksson
Martin Lundström
 Finland (FIN)
Lauri Silvennoinen
Teuvo Laukkanen
Sauli Rytky
August Kiuru
 Norway (NOR)
Erling Evensen
Olav Økern
Reidar Nyborg
Olav Hagen
1952 Oslo
details
 Finland (FIN)
Heikki Hasu
Paavo Lonkila
Urpo Korhonen
Tapio Mäkelä
 Norway (NOR)
Magnar Estenstad
Mikal Kirkholt
Martin Stokken
Hallgeir Brenden
 Sweden (SWE)
Nils Täpp
Sigurd Andersson
Enar Josefsson
Martin Lundström
1956 Cortina d'Ampezzo
details
 Soviet Union (URS)
Fyodor Terentyev
Pavel Kolchin
Nikolay Anikin
Vladimir Kuzin
 Finland (FIN)
August Kiuru
Jorma Kortelainen
Arvo Viitanen
Veikko Hakulinen
 Sweden (SWE)
Lennart Larsson
Gunnar Samuelsson
Per-Erik Larsson
Sixten Jernberg
1960 Squaw Valley
details
 Finland (FIN)
Toimi Alatalo
Eero Mäntyranta
Väinö Huhtala
Veikko Hakulinen
 Norway (NOR)
Harald Grønningen
Hallgeir Brenden
Einar Østby
Håkon Brusveen
 Soviet Union (URS)
Anatoly Shelyukhin
Gennady Vaganov
Aleksey Kuznetsov
Nikolay Anikin
1964 Innsbruck
details
 Sweden (SWE)
Karl-Åke Asph
Sixten Jernberg
Janne Stefansson
Assar Rönnlund
 Finland (FIN)
Väinö Huhtala
Arto Tiainen
Kalevi Laurila
Eero Mäntyranta
 Soviet Union (URS)
Ivan Utrobin
Gennady Vaganov
Igor Voronchikhin
Pavel Kolchin
1968 Grenoble
details
 Norway (NOR)
Odd Martinsen
Pål Tyldum
Harald Grønningen
Ole Ellefsæter
 Sweden (SWE)
Jan Halvarsson
Bjarne Andersson
Gunnar Larsson
Assar Rönnlund
 Finland (FIN)
Kalevi Oikarainen
Hannu Taipale
Kalevi Laurila
Eero Mäntyranta
1972 Sapporo
details
 Soviet Union (URS)
Vladimir Voronkov
Yuri Skobov
Fyodor Simashev
Vyacheslav Vedenin
 Norway (NOR)
Oddvar Brå
Pål Tyldum
Ivar Formo
Johs Harviken
 Switzerland (SUI)
Alfred Kälin
Albert Giger
Alois Kälin
Eduard Hauser
1976 Innsbruck
details
 Finland (FIN)
Matti Pitkänen
Juha Mieto
Pertti Teurajärvi
Arto Koivisto
 Norway (NOR)
Pål Tyldum
Einar Sagstuen
Ivar Formo
Odd Martinsen
 Soviet Union (URS)
Yevgeny Belyayev
Nikolay Bazhukov
Sergey Savelyev
Ivan Garanin
1980 Lake Placid
details
 Soviet Union (URS)
Vasily Rochev
Nikolay Bazhukov
Yevgeny Belyayev
Nikolay Zimyatov
 Norway (NOR)
Lars-Erik Eriksen
Per Knut Aaland
Ove Aunli
Oddvar Brå
 Finland (FIN)
Harri Kirvesniemi
Pertti Teurajärvi
Matti Pitkänen
Juha Mieto
1984 Sarajevo
details
 Sweden (SWE)
Thomas Wassberg
Benny Kohlberg
Jan Ottosson
Gunde Svan
 Soviet Union (URS)
Alexander Batyuk
Alexander Zavyalov
Vladimir Nikitin
Nikolay Zimyatov
 Finland (FIN)
Kari Ristanen
Juha Mieto
Harri Kirvesniemi
Aki Karvonen
1988 Calgary
details
 Sweden (SWE)
Jan Ottosson
Thomas Wassberg
Gunde Svan
Torgny Mogren
 Soviet Union (URS)
Vladimir Smirnov
Vladimir Sakhnov
Mikhail Devyatyarov
Alexey Prokurorov
 Czechoslovakia (TCH)
Radim Nyč
Václav Korunka
Pavel Benc
Ladislav Švanda
1992 Albertville
details
 Norway (NOR)
Terje Langli
Vegard Ulvang
Kristen Skjeldal
Bjørn Dæhlie
 Italy (ITA)
Giuseppe Pulie
Marco Albarello
Giorgio Vanzetta
Silvio Fauner
 Finland (FIN)
Mika Kuusisto
Harri Kirvesniemi
Jari Räsänen
Jari Isometsä
1994 Lillehammer
details
 Italy (ITA)
Maurilio De Zolt
Marco Albarello
Giorgio Vanzetta
Silvio Fauner
 Norway (NOR)
Sture Sivertsen
Vegard Ulvang
Thomas Alsgaard
Bjørn Dæhlie
 Finland (FIN)
Mika Myllylä
Harri Kirvesniemi
Jari Räsänen
Jari Isometsä
1998 Nagano
details
 Norway (NOR)
Sture Sivertsen
Erling Jevne
Bjørn Dæhlie
Thomas Alsgaard
 Italy (ITA)
Marco Albarello
Fulvio Valbusa
Fabio Maj
Silvio Fauner
 Finland (FIN)
Harri Kirvesniemi
Mika Myllylä
Sami Repo
Jari Isometsä
2002 Salt Lake City
details
 Norway (NOR)
Anders Aukland
Frode Estil
Kristen Skjeldal
Thomas Alsgaard
 Italy (ITA)
Fabio Maj
Giorgio Di Centa
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
 Germany (GER)
Jens Filbrich
Andreas Schlütter
Tobias Angerer
René Sommerfeldt
2006 Turin
details
 Italy (ITA)
Fulvio Valbusa
Giorgio Di Centa
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
 Germany (GER)
Andreas Schlütter
Jens Filbrich
René Sommerfeldt
Tobias Angerer
 Sweden (SWE)
Mats Larsson
Johan Olsson
Anders Södergren
Mathias Fredriksson
2010 Vancouver
details
 Sweden (SWE)
Daniel Richardsson
Johan Olsson
Anders Södergren
Marcus Hellner
 Norway (NOR)
Martin Johnsrud Sundby
Odd-Bjørn Hjelmeset
Lars Berger
Petter Northug
 Czech Republic (CZE)
Martin Jakš
Lukáš Bauer
Jiří Magál
Martin Koukal
2014 Sochi
details
 Sweden (SWE)
Lars Nelson
Daniel Richardsson
Johan Olsson
Marcus Hellner
 Russia (RUS)
Dmitry Japarov
Alexander Bessmertnykh
Alexander Legkov
Maxim Vylegzhanin
 France (FRA)
Jean-Marc Gaillard
Maurice Manificat
Robin Duvillard
Ivan Perrillat Boiteux

Combined/double pursuit/Skiathlon

Games Gold Silver Bronze
10 km classical; then 15 km freestyle
1992 Albertville
details
 Bjørn Dæhlie (NOR)  Vegard Ulvang (NOR)  Giorgio Vanzetta (ITA)
1994 Lillehammer
details
 Bjørn Dæhlie (NOR)  Vladimir Smirnov (KAZ)  Silvio Fauner (ITA)
1998 Nagano
details
 Thomas Alsgaard (NOR)  Bjørn Dæhlie (NOR)  Vladimir Smirnov (KAZ)
10 km classical; then 10 km freestyle
2002 Salt Lake City
details
 Thomas Alsgaard (NOR)
 Frode Estil (NOR)
none awarded  Per Elofsson (SWE)
15 km classical; then 15 km freestyle
2006 Turin
details
 Yevgeny Dementyev (RUS)  Frode Estil (NOR)  Pietro Piller Cottrer (ITA)
2010 Vancouver
details
 Marcus Hellner (SWE)  Tobias Angerer (GER)  Johan Olsson (SWE)
2014 Sochi
details
 Dario Cologna (SUI)  Marcus Hellner (SWE)  Martin Johnsrud Sundby (NOR)

Individual sprint

Games Gold Silver Bronze
2002 Salt Lake City
details
 Tor Arne Hetland (NOR)  Peter Schlickenrieder (GER)  Cristian Zorzi (ITA)
2006 Turin
details
 Björn Lind (SWE)  Roddy Darragon (FRA)  Thobias Fredriksson (SWE)
2010 Vancouver
details
 Nikita Kriukov (RUS)  Alexander Panzhinskiy (RUS)  Petter Northug (NOR)
2014 Sochi
details
 Ola Vigen Hattestad (NOR)  Teodor Peterson (SWE)  Emil Jönsson (SWE)

Team sprint

Games Gold Silver Bronze
2006 Turin
details
 Thobias Fredriksson
and Björn Lind (SWE)
 Jens Arne Svartedal
and Tor Arne Hetland (NOR)
 Ivan Alypov
and Vasili Rotchev (RUS)
2010 Vancouver
details
 Øystein Pettersen
and Petter Northug (NOR)
 Tim Tscharnke
and Axel Teichmann (GER)
 Nikolay Morilov
and Alexey Petukhov (RUS)
2014 Sochi
details
 Iivo Niskanen
and Sami Jauhojärvi (FIN)
 Maxim Vylegzhanin
and Nikita Kriukov (RUS)
 Emil Jönsson
and Teodor Peterson (SWE)

Women

10 km

Games Gold Silver Bronze
1952 Oslo
details
 Lydia Wideman (FIN)  Mirja Hietamies (FIN)  Siiri Rantanen (FIN)
1956 Cortina d'Ampezzo
details
 Lyubov Kozyreva (URS)  Radya Yeroshina (URS)  Sonja Edström (SWE)
1960 Squaw Valley
details
 Maria Gusakova (URS)  Lyubov Kozyreva (URS)  Radya Yeroshina (URS)
1964 Innsbruck
details
 Klavdiya Boyarskikh (URS)  Yevdokiya Mekshilo (URS)  Maria Gusakova (URS)
1968 Grenoble
details
 Toini Gustafsson (SWE)  Berit Mørdre Lammedal (NOR)  Inger Aufles (NOR)
1972 Sapporo
details
 Galina Kulakova (URS)  Alevtina Olyunina (URS)  Marjatta Kajosmaa (FIN)
1976 Innsbruck
details
 Raisa Smetanina (URS)  Helena Takalo (FIN)  Galina Kulakova (URS)
1980 Lake Placid
details
 Barbara Petzold (GDR)  Hilkka Riihivuori (FIN)  Helena Takalo (FIN)
1984 Sarajevo
details
 Marja-Liisa Hämäläinen (FIN)  Raisa Smetanina (URS)  Britt Pettersen (NOR)
1988 Calgary
details
 Vida Vencienė (URS)  Raisa Smetanina (URS)  Marjo Matikainen (FIN)
1992-1998 Not included in the Olympic program
2002 Salt Lake City
details
 Bente Skari (NOR)  Yuliya Chepalova (RUS)  Stefania Belmondo (ITA)
2006 Turin
details
 Kristina Šmigun-Vähi (EST)  Marit Bjørgen (NOR)  Hilde G. Pedersen (NOR)
2010 Vancouver
details
 Charlotte Kalla (SWE)  Kristina Šmigun-Vähi (EST)  Marit Bjørgen (NOR)
2014 Sochi
details
 Justyna Kowalczyk (POL)  Charlotte Kalla (SWE)  Therese Johaug (NOR)

3x5 km and 4x5 km relay

Games Gold Silver Bronze
3x5 km relay
1956 Cortina d'Ampezzo
details
 Finland (FIN)
Sirkka Polkunen
Mirja Hietamies
Siiri Rantanen
 Soviet Union (URS)
Lyubov Kozyreva
Alevtina Kolchina
Radya Yeroshina
 Sweden (SWE)
Irma Johansson
Anna-Lisa Eriksson
Sonja Edström
1960 Squaw Valley
details
 Sweden (SWE)
Irma Johansson
Britt Strandberg
Sonja Ruthström-Edström
 Soviet Union (URS)
Lyubov Kozyreva
Maria Gusakova
Radya Yeroshina
 Finland (FIN)
Siiri Rantanen
Eeva Ruoppa
Toini Pöysti
1964 Innsbruck
details
 Soviet Union (URS)
Alevtina Kolchina
Yevdokiya Mekshilo
Klavdiya Boyarskikh
 Sweden (SWE)
Barbro Martinsson
Britt Strandberg
Toini Gustafsson
 Finland (FIN)
Senja Pusula
Toini Pöysti
Mirja Lehtonen
1968 Grenoble
details
 Norway (NOR)
Inger Aufles
Babben Enger Damon
Berit Mørdre Lammedal
 Sweden (SWE)
Britt Strandberg
Toini Gustafsson
Barbro Martinsson
 Soviet Union (URS)
Alevtina Kolchina
Rita Achkina
Galina Kulakova
1972 Sapporo
details
 Soviet Union (URS)
Lyubov Mukhachyova
Alevtina Olyunina
Galina Kulakova
 Finland (FIN)
Helena Takalo
Hilkka Riihivuori
Marjatta Kajosmaa
 Norway (NOR)
Inger Aufles
Åslaug Dahl
Berit Mørdre
4x5 km relay
1976 Innsbruck
details
 Soviet Union (URS)
Nina Fyodorova
Zinaida Amosova
Raisa Smetanina
Galina Kulakova
 Finland (FIN)
Liisa Suihkonen
Marjatta Kajosmaa
Hilkka Riihivuori
Helena Takalo
 East Germany (GDR)
Monika Debertshäuser
Sigrun Krause
Barbara Petzold
Veronika Hesse
1980 Lake Placid
details
 East Germany (GDR)
Marlies Rostock
Carola Anding
Veronika Schmidt
Barbara Petzold
 Soviet Union (URS)
Nina Fyodorova
Nina Rocheva
Galina Kulakova
Raisa Smetanina
 Norway (NOR)
Britt Pettersen
Anette Bøe
Marit Myrmæl
Berit Aunli
1984 Sarajevo
details
 Norway (NOR)
Inger Helene Nybråten
Anne Jahren
Britt Pettersen
Berit Aunli
 Czechoslovakia (TCH)
Dagmar Švubová
Blanka Paulů
Gabriela Svobodová
Květa Jeriová
 Finland (FIN)
Pirkko Määttä
Eija Hyytiäinen
Marjo Matikainen
Marja-Liisa Kirvesniemi
1988 Calgary
details
 Soviet Union (URS)
Svetlana Nageykina
Nina Gavrilyuk
Tamara Tikhonova
Anfisa Reztsova
 Norway (NOR)
Trude Dybendahl
Marit Wold
Anne Jahren
Marianne Dahlmo
 Finland (FIN)
Pirkko Määttä
Marja-Liisa Kirvesniemi
Marjo Matikainen
Jaana Savolainen
1992 Albertville
details
 Unified Team (EUN)
Yelena Välbe
Raisa Smetanina
Larisa Lazutina
Lyubov Yegorova
 Norway (NOR)
Solveig Pedersen
Inger Helene Nybråten
Trude Dybendahl
Elin Nilsen
 Italy (ITA)
Bice Vanzetta
Manuela Di Centa
Gabriella Paruzzi
Stefania Belmondo
1994 Lillehammer
details
 Russia (RUS)
Yelena Välbe
Larisa Lazutina
Nina Gavrilyuk
Lyubov Yegorova
 Norway (NOR)
Trude Dybendahl
Inger Helene Nybråten
Elin Nilsen
Anita Moen
 Italy (ITA)
Bice Vanzetta
Manuela Di Centa
Gabriella Paruzzi
Stefania Belmondo
1998 Nagano
details
 Russia (RUS)
Nina Gavrilyuk
Olga Danilova
Yelena Välbe
Larisa Lazutina
 Norway (NOR)
Bente Martinsen
Marit Mikkelsplass
Elin Nilsen
Anita Moen-Guidon
 Italy (ITA)
Karin Moroder
Gabriella Paruzzi
Manuela Di Centa
Stefania Belmondo
2002 Salt Lake City
details
 Germany (GER)
Manuela Henkel
Viola Bauer
Claudia Künzel
Evi Sachenbacher-Stehle
 Norway (NOR)
Marit Bjørgen
Bente Skari
Hilde Gjermundshaug Pedersen
Anita Moen
 Switzerland (SUI)
Andrea Huber
Laurence Rochat
Brigitte Albrecht-Loretan
Natascia Leonardi Cortesi
2006 Turin
details
 Russia (RUS)
Natalia Baranova-Masalkina
Larisa Kurkina
Yuliya Chepalova
Yevgeniya Medvedeva
 Germany (GER)
Stefanie Böhler
Viola Bauer
Evi Sachenbacher-Stehle
Claudia Künzel
 Italy (ITA)
Arianna Follis
Gabriella Paruzzi
Antonella Confortola
Sabina Valbusa
2010 Vancouver
details
 Norway (NOR)
Vibeke Skofterud
Therese Johaug
Kristin Størmer Steira
Marit Bjørgen
 Germany (GER)
Katrin Zeller
Evi Sachenbacher-Stehle
Miriam Gössner
Claudia Nystad
 Finland (FIN)
Pirjo Muranen
Virpi Kuitunen
Riitta-Liisa Roponen
Aino-Kaisa Saarinen
2014 Sochi
details
 Sweden (SWE)
Anna Haag
Ida Ingemarsdotter
Charlotte Kalla
Emma Wikén
 Finland (FIN)
Anne Kyllönen
Krista Lähteenmäki
Kerttu Niskanen
Aino-Kaisa Saarinen
 Germany (GER)
Stefanie Böhler
Nicole Fessel
Denise Herrmann
Claudia Nystad

20 and 30 km

Games Gold Silver Bronze
20 km
1984 Sarajevo
details
 Marja-Liisa Kirvesniemi (FIN)  Raisa Smetanina (URS)  Anne Jahren (NOR)
1988 Calgary
details
 Tamara Tikhonova (URS)  Anfisa Reztsova (URS)  Raisa Smetanina (URS)
30 km
1992 Albertville
details
 Stefania Belmondo (ITA)  Lyubov Yegorova (EUN)  Yelena Välbe (EUN)
1994 Lillehammer
details
 Manuela Di Centa (ITA)  Marit Wold (NOR)  Marja-Liisa Kirvesniemi (FIN)
1998 Nagano
details
 Yuliya Chepalova (RUS)  Stefania Belmondo (ITA)  Larisa Lazutina (RUS)
2002 Salt Lake City
details
 Gabriella Paruzzi (ITA)  Stefania Belmondo (ITA)  Bente Skari (NOR)
2006 Turin
details
 Kateřina Neumannová (CZE)  Yuliya Chepalova (RUS)  Justyna Kowalczyk (POL)
2010 Vancouver
details
 Justyna Kowalczyk (POL)  Marit Bjørgen (NOR)  Aino-Kaisa Saarinen (FIN)
2014 Sochi
details
 Marit Bjørgen (NOR)  Therese Johaug (NOR)  Kristin Størmer Steira (NOR)

Combined/double pursuit/Skiathlon

Games Gold Silver Bronze
5 km classical; then 10 km freestyle
1992 Albertville
details
 Lyubov Yegorova (EUN)  Stefania Belmondo (ITA)  Yelena Välbe (EUN)
1994 Lillehammer
details
 Lyubov Yegorova (RUS)  Manuela Di Centa (ITA)  Stefania Belmondo (ITA)
1998 Nagano
details
 Larisa Lazutina (RUS)  Olga Danilova (RUS)  Kateřina Neumannová (CZE)
5 km classical; then 5 km freestyle
2002 Salt Lake City
details
 Beckie Scott (CAN)  Kateřina Neumannová (CZE)  Viola Bauer (GER)
7.5 km classical; then 7.5 km freestyle
2006 Turin
details
 Kristina Šmigun (EST)  Kateřina Neumannová (CZE)  Yevgeniya Medvedeva (RUS)
2010 Vancouver
details
 Marit Bjørgen (NOR)  Anna Haag (SWE)  Justyna Kowalczyk (POL)
2014 Sochi
details
 Marit Bjørgen (NOR)  Charlotte Kalla (SWE)  Heidi Weng (NOR)

Individual sprint

Games Gold Silver Bronze
2002 Salt Lake City
details
 Yuliya Chepalova (RUS)  Evi Sachenbacher (GER)  Anita Moen (NOR)
2006 Turin
details
 Chandra Crawford (CAN)  Claudia Künzel (GER)  Alyona Sidko (RUS)
2010 Vancouver
details
 Marit Bjørgen (NOR)  Justyna Kowalczyk (POL)  Petra Majdič (SLO)
2014 Sochi
details
 Maiken Caspersen Falla (NOR)  Ingvild Flugstad Østberg (NOR)  Vesna Fabjan (SLO)

Team sprint

Games Gold Silver Bronze
2006 Turin
details
 Lina Andersson
and Anna Dahlberg (SWE)
 Sara Renner
and Beckie Scott (CAN)
 Aino Kaisa Saarinen
and Virpi Kuitunen (FIN)
2010 Vancouver
details
 Evi Sachenbacher-Stehle
and Claudia Nystad (GER)
 Charlotte Kalla
and Anna Haag (SWE)
 Irina Khazova
and Natalya Korostelyova (RUS)
2014 Sochi
details
 Ingvild Flugstad Østberg
and Marit Bjørgen (NOR)
 Aino-Kaisa Saarinen
and Kerttu Niskanen (FIN)
 Ida Ingemarsdotter
and Stina Nilsson (SWE)

Discontinued

Men's 10 km

This event ran from 1992 to 1998 to replace the 15 km event before it was replaced by the 15 km event for the 2002 Winter Olympics.

Games Gold Silver Bronze
1992 Albertville
details
 Vegard Ulvang (NOR)  Marco Albarello (ITA)  Christer Majbäck (SWE)
1994 Lillehammer
details
 Bjørn Dæhlie (NOR)  Vladimir Smirnov (KAZ)  Marco Albarello (ITA)
1998 Nagano
details
 Bjørn Dæhlie (NOR)  Markus Gandler (AUT)  Mika Myllylä (FIN)

Men's 30 km

This event ran from 1956 to 2002 and was replaced by a 30 km double pursuit (15 km classical + 15 km freestyle) for the 2006 Winter Olympics.

Games Gold Silver Bronze
1956 Cortina d'Ampezzo
details
 Veikko Hakulinen (FIN)  Sixten Jernberg (SWE)  Pavel Kolchin (URS)
1960 Squaw Valley
details
 Sixten Jernberg (SWE)  Rolf Rämgård (SWE)  Nikolay Anikin (URS)
1964 Innsbruck
details
 Eero Mäntyranta (FIN)  Harald Grønningen (NOR)  Igor Voronchikhin (URS)
1968 Grenoble
details
 Franco Nones (ITA)  Odd Martinsen (NOR)  Eero Mäntyranta (FIN)
1972 Sapporo
details
 Vyacheslav Vedenin (URS)  Pål Tyldum (NOR)  Johs Harviken (NOR)
1976 Innsbruck
details
 Sergey Savelyev (URS)  Bill Koch (USA)  Ivan Garanin (URS)
1980 Lake Placid
details
 Nikolay Zimyatov (URS)  Vassily Rochev (URS)  Ivan Lebanov (BUL)
1984 Sarajevo
details
 Nikolay Zimyatov (URS)  Alexander Zavyalov (URS)  Gunde Svan (SWE)
1988 Calgary
details
 Alexey Prokurorov (URS)  Vladimir Smirnov (URS)  Vegard Ulvang (NOR)
1992 Albertville
details
 Vegard Ulvang (NOR)  Bjørn Dæhlie (NOR)  Terje Langli (NOR)
1994 Lillehammer
details
 Thomas Alsgaard (NOR)  Bjørn Dæhlie (NOR)  Mika Myllylä (FIN)
1998 Nagano
details
 Mika Myllylä (FIN)  Erling Jevne (NOR)  Silvio Fauner (ITA)
2002 Salt Lake City
details
 Christian Hoffmann (AUT)  Mikhail Botvinov (AUT)  Kristen Skjeldal (NOR)

Women's 5 km

The 5 km event ran from 1964 to 1998 before being replaced by the 10 km event, which was being reintroduced after the 10 km had been discontinued following the 1988 Winter Olympics.

Games Gold Silver Bronze
1964 Innsbruck
details
 Klavdiya Boyarskikh (URS)  Mirja Lehtonen (FIN)  Alevtina Kolchina (URS)
1968 Grenoble
details
 Toini Gustafsson (SWE)  Galina Kulakova (URS)  Alevtina Kolchina (URS)
1972 Sapporo
details
 Galina Kulakova (URS)  Marjatta Kajosmaa (FIN)  Helena Šikolová (TCH)
1976 Innsbruck
details
 Helena Takalo (FIN)  Raisa Smetanina (URS)  Nina Fyodorova (URS)
1980 Lake Placid
details
 Raisa Smetanina (URS)  Hilkka Riihivuori (FIN)  Květa Jeriová (TCH)
1984 Sarajevo
details
 Marja-Liisa Hämäläinen (FIN)  Berit Aunli (NOR)  Květa Jeriová (TCH)
1988 Calgary
details
 Marjo Matikainen (FIN)  Tamara Tikhonova (URS)  Vida Vencienė (URS)
1992 Albertville
details
 Marjut Lukkarinen (FIN)  Lyubov Yegorova (EUN)  Yelena Välbe (EUN)
1994 Lillehammer
details
 Lyubov Yegorova (RUS)  Manuela Di Centa (ITA)  Marja-Liisa Kirvesniemi (FIN)
1998 Nagano
details
 Larisa Lazutina (RUS)  Kateřina Neumannová (CZE)  Bente Martinsen (NOR)

Women's 15 km

This event ran from 1992 to 2002 and was replaced by a 15 km double pursuit (7.5 km classical + 7.5 km freestyle) for the 2006 Winter Olympics.

Games Gold Silver Bronze
1992 Albertville
details
 Lyubov Yegorova (EUN)  Marjut Lukkarinen (FIN)  Yelena Välbe (EUN)
1994 Lillehammer
details
 Manuela Di Centa (ITA)  Lyubov Yegorova (RUS)  Nina Gavrilyuk (RUS)
1998 Nagano
details
 Olga Danilova (RUS)  Larisa Lazutina (RUS)  Anita Moen-Guidon (NOR)
2002 Salt Lake City
details
 Stefania Belmondo (ITA)  Kateřina Neumannová (CZE)  Yuliya Chepalova (RUS)

Athlete medal leaders

Athlete Nation Gender Olympics Gold Silver Bronze Total
Dæhlie, BjørnBjørn Dæhlie  Norway (NOR) M 1992–1998 8 4 0 12
Bjørgen, MaritMarit Bjørgen  Norway (NOR) F 2002–2014 6 3 1 10
Smetanina, RaisaRaisa Smetanina  Soviet Union (URS)
 Unified Team (EUN)
F 1976–1992 4 5 1 10
Belmondo, StefaniaStefania Belmondo  Italy (ITA) F 1992–2002 2 3 5 10
Yegorova, LyubovLyubov Yegorova  Unified Team (EUN)
 Russia (RUS)
F 1992–1994 6 3 0 9
Jernberg, SixtenSixten Jernberg  Sweden (SWE) M 1956–1964 4 3 2 9
Kulakova, GalinaGalina Kulakova  Soviet Union (URS) F 1968–1980 4 2 2 8
Lazutina, LarisaLarisa Lazutina  Unified Team (EUN)
 Russia (RUS)
F 1992–1998 5 1 1 7
Hakulinen, VeikkoVeikko Hakulinen  Finland (FIN) M 1952–1960 3 3 1 7
Mäntyranta, EeroEero Mäntyranta  Finland (FIN) M 1960–1968 3 2 2 7
Kirvesniemi, Marja-LiisaMarja-Liisa Kirvesniemi  Finland (FIN) F 1984–1994 3 0 4 7
Välbe, YelenaYelena Välbe  Unified Team (EUN)
 Russia (RUS)
F 1992–1998 3 0 4 7
Di Centa, ManuelaManuela Di Centa  Italy (ITA) F 1992–1998 2 2 3 7
Smirnov, VladimirVladimir Smirnov  Soviet Union (URS)
 Kazakhstan (KAZ)
M 1988–1998 1 4 2 7

Medals per year

    = Countries that did not participate in the Olympic Winter Games in that year, or didn't exist at the time.
Key
  • Bolded numbers indicate the highest medal count at that year's Olympic Games.
Country 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10 14 Total
 Austria (AUT) 2 2 1 5
 Bulgaria (BUL) 1 1
 Canada (CAN) 1 2 3
 Czech Republic (CZE)                                 2 2 3 2 9
 Czechoslovakia (TCH) 1 1 2 1             5
 East Germany (GDR)                   2 2               4
 Estonia (EST)                           3 3 1 7
 Finland (FIN) 1 3 2 2 8 4 5 6 3 3 5 6 8 3 3 5 3 1 2 3 76
 France (FRA) 1 1 2
 Germany (GER)                     5 4 5 1 15
 Italy (ITA) 1 1 8 9 4 6 4 1 34
 Kazakhstan (KAZ)                                 3 1 4
 Norway (NOR) 5 3 1 2 1 3 1 2 2 7 7 2 3 4 3 9 8 9 11 4 9 11 107
 Poland (POL) 1 3 1 5
 Russia (RUS)                                 5 8 4 7 4 5 33
 Slovenia (SLO)                               1 1 2
 Soviet Union (URS)             7 6 8 4 8 10 7 5 13               68
 Sweden (SWE) 3 2 5 6 1 6 5 5 5 1 1 1 5 2 1 1 1 5 7 11 74
 Switzerland (SUI) 1 1 1 1 1 2 7
 Unified Team (EUN)                               9             9
 United States (USA) 1 1
Year 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10 14

Medal sweep events

These are events in which athletes from one NOC won all three medals.

Games Event NOC Gold Silver Bronze
1924 Chamonix Men's 50 Kilometers *  Norway (NOR) Thorleif Haug Thoralf Strømstad Johan Grøttumsbråten
1928 St. Moritz Men's 50 Kilometers  Sweden (SWE) Per-Erik Hedlund Gustaf Jonsson Volger Andersson
Men's 18 Kilometers  Norway (NOR) Johan Grøttumsbråten Ole Hegge Reidar Ødegaard
1936 Garmisch-Partenkirchen Men's 50 Kilometers *  Sweden (SWE) Elis Wiklund Axel Wikström Nils-Joel Englund
1948 St. Moritz Men's 18 Kilometers Martin Lundström Nils Östensson Gunnar Eriksson
1952 Oslo Women's 10 Kilometers  Finland (FIN) Lydia Wideman Mirja Hietamies Siiri Rantanen
1960 Squaw Valley Women's 10 Kilometers *  Soviet Union (URS) Maria Gusakova Lyubov Kozyreva Radya Yeroshina
1964 Innsbruck Women's 10 Kilometers Klavdiya Boyarskikh Yevdokiya Mekshilo Maria Gusakova
1988 Calgary Women's 20 Kilometers Tamara Tikhonova Anfisa Reztsova Raisa Smetanina
1992 Albertville Men's 30 Kilometers  Norway (NOR) Vegard Ulvang Bjørn Dæhlie Terje Langli
2014 Sochi Women's 30 Kilometers Marit Bjørgen Therese Johaug Kristin Størmer Steira
Men's 50 Kilometers  Russia (RUS) Alexander Legkov Maxim Vylegzhanin Ilia Chernousov
  • * In addition to sweeping the podium, the country also had the fourth place finisher.

See also

References

General
Specific
  1. ^ "Cross Country Skiing". International Olympic Committee. Retrieved 2009-03-29. 

External links








Creative Commons License