Skeleton World Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The Skeleton World Cup season is a yearly competition first organized by the International Bobsleigh and Tobogganing Federation since 1986–87. The women's version of this event debuted in 1996–97.

Men

Debuted: 1986–87

Season Winner Runner-up Third
1986–87 Austria Andi Schmid, Austria Switzerland Alain Wicki, Switzerland Austria Christian Auer, Austria
1987–88 Austria Andi Schmid, Austria Switzerland Alain Wicki, Switzerland Austria Christian Auer, Austria
1988–89 Switzerland Alain Wicki, Switzerland Austria Christian Auer, Austria Austria Andi Schmid, Austria
1989–90 Austria Christian Auer, Austria Switzerland Urs Vercoli, Switzerland Austria Franz Plangger, Austria
1990–91 Austria Christian Auer, Austria Austria Michael Grünberger, Austria Austria Andi Schmid, Austria
1991–92 Austria Christian Auer, Austria Switzerland Gregor Stähli, Switzerland Austria Martin Thaler, Austria
1992–93 Austria Franz Plangger, Austria Austria Christian Auer, Austria Switzerland Gregor Stähli, Switzerland
1993–94 Austria Christian Auer, Austria Austria Andi Schmid, Austria Austria Franz Plangger, Austria
1994–95 Austria Christian Auer, Austria Austria Franz Plangger, Austria Austria Alexander Müller, Austria
1995–96 Canada Ryan Davenport, Canada Austria Michael Grünberger, Austria Austria Christian Auer, Austria
1996–97 Austria Alexander Müller, Austria Canada Ryan Davenport, Canada Germany Willi Schneider, Germany
1997–98 Germany Willi Schneider, Germany Japan Kazuhiro Koshi, Japan Germany Andy Böhme, Germany
1998–99 Germany Andy Böhme, Germany Canada Ryan Davenport, Canada United States Jim Shea, United States
1999–2000 Germany Andy Böhme, Germany United States Chris Soule, United States United Kingdom Kristan Bromley, Great Britain
2000–01 United States Lincoln DeWitt, United States Japan Kazuhiro Koshi, Japan United States Jim Shea, United States
2001–02 Switzerland Gregor Stähli, Switzerland United States Chris Soule, United States Austria Martin Rettl, Austria
2002–03 United States Chris Soule, United States Canada Jeff Pain, Canada Japan Kazuhiro Koshi, Japan
2003–04 United Kingdom Kristan Bromley, Great Britain Canada Duff Gibson, Canada Germany Frank Kleber, Germany
2004–05 Canada Jeff Pain, Canada United States Chris Soule, United States Canada Duff Gibson, Canada
2005–06 Canada Jeff Pain, Canada Switzerland Gregor Stähli, Switzerland United States Eric Bernotas, United States
2006–07 United States Zach Lund, United States United States Eric Bernotas, United States Russia Alexander Tretiakov, Russia
2007–08 United Kingdom Kristan Bromley, Great Britain Canada Jon Montgomery, Canada United States Zach Lund, United States
2008–09 Russia Alexander Tretiakov, Russia Germany Florian Grassl, Germany Germany Frank Rommel, Germany
2009–10 Latvia Martins Dukurs, Latvia Germany Frank Rommel, Germany Germany Sandro Stielicke, Germany
2010–11 Latvia Martins Dukurs, Latvia Germany Sandro Stielicke, Germany Germany Frank Rommel, Germany
2011–12 Latvia Martins Dukurs, Latvia Germany Frank Rommel, Germany Latvia Tomass Dukurs, Latvia
2012–13 Latvia Martins Dukurs, Latvia Latvia Tomass Dukurs, Latvia Germany Alexander Kröckel, Germany
2013–14 Latvia Martins Dukurs, Latvia Latvia Tomass Dukurs, Latvia United States Matthew Antoine, United States

Women

Debuted: 1996–97

Season Winner Runner-up Third
1996–97 Germany Steffi Hanzlik, Germany Canada Michelle Kelly, Canada Switzerland Maya Bieri, Switzerland
1997–98 Switzerland Maya Bieri, Switzerland Germany Steffi Hanzlik, Germany Canada Susan Speiran, Canada
1998–99 Germany Steffi Hanzlik, Germany Switzerland Ursi Walliser, Switzerland Switzerland Maya Bieri, Switzerland
1999–2000 United Kingdom Alexandra Hamilton, Great Britain Switzerland Maya Bieri, Switzerland Canada Michelle Kelly, Canada
2000–01 United Kingdom Alex Coomber, Great Britain Germany Steffi Hanzlik, Germany Switzerland Maya Pedersen-Bieri, Switzerland
2001–02 United Kingdom Alex Coomber, Great Britain Switzerland Maya Pedersen-Bieri, Switzerland Canada Lindsay Alcock, Canada
2002–03 Canada Michelle Kelly, Canada Canada Lindsay Alcock, Canada United States Tristan Gale, United States
2003–04 Canada Lindsay Alcock, Canada Germany Diana Sartor, Germany Canada Michelle Kelly, Canada
2004–05 United States Noelle Pikus-Pace, United States Switzerland Maya Pedersen-Bieri, Switzerland Germany Kerstin Jürgens, Germany
2005–06 Canada Mellisa Hollingsworth-Richards, Canada Switzerland Maya Pedersen-Bieri, Switzerland Germany Diana Sartor, Germany
2006–07 United States Katie Uhlaender, United States United States Noelle Pikus-Pace, United States Canada Michelle Kelly, Canada
2007–08 United States Katie Uhlaender, United States Canada Michelle Kelly, Canada Canada Mellisa Hollingsworth, Canada
2008–09 Germany Marion Trott, Germany United Kingdom Shelley Rudman, Great Britain United States Katie Uhlaender, United States
2009–10 Canada Mellisa Hollingsworth, Canada United Kingdom Shelley Rudman, Great Britain Germany Kerstin Szymkowiak, Germany
2010–11 Germany Anja Huber, Germany United Kingdom Shelley Rudman, Great Britain Canada Mellisa Hollingsworth, Canada
2011–12 United Kingdom Shelley Rudman, Great Britain Germany Marion Thees, Germany Germany Anja Huber, Germany
2012–13 Germany Marion Thees, Germany Germany Anja Huber, Germany United States Katie Uhlaender, United States
2013–14 United Kingdom Elizabeth Yarnold, Great Britain United States Noelle Pikus-Pace, United States United Kingdom Shelley Rudman, Great Britain

References








Creative Commons License