Mar del Plata International Film Festival

From Wikipedia, the free encyclopedia
  (Redirected from Mar del Plata Film Festival)
Jump to: navigation, search
Mar del Plata Film Festival
MDPFF Logo.png
Location Mar del Plata, Argentina
Awards Ástor Award, Ernesto Che Guevara Award
Language International
www.mardelplatafilmfest.com

The Mar del Plata International Film Festival (Spanish: Festival Internacional de Cine de Mar del Plata) is an international film festival that takes place every November in the city of Mar del Plata, Argentina. It is the only competitive feature festival recognized by the FIAPF in Latin America, and the oldest in this category in the Americas.

History

Astor Piazzola hall, the Festival main venue

Created in 1954 by Jesus Miller, it was not considered to be a competitive festival, it was just an exhibition of selected international movies; during this stage the event was named Festival Cinematográfico Internacional (International Cinematographic Festival).

In the early years famous international guests such as Mary Pickford, Gina Lollobrigida, Edward G. Robinson and Errol Flynn attended the event. The festival continued in this way until 1959, when the Asociación de Cronistas Cinematográficos de la Argentina took charge of running it; during this time the festival was approved and recognized by FIAPF.

In 1964 the festival moved temporarily to Buenos Aires, and the name was changed to Festival Cinematográfico Internacional de la República Argentina (International Cinematographic Festival of the Argentine Republic). In 1966 there was a military coup d'etat in Argentina; in 1968 and 1970 the Instituto de Cine took charge of the festival.

From 1967 to 1969 the festival was cancelled because there were other festivals in Rio de Janeiro, Brazil. During the 1960s several well-known guests appeared, including: Paul Newman, Alberto Sordi, Pier Paolo Pasolini, Vittorio Gassman, Toshirō Mifune, François Truffaut, Karel Reisz, Catherine Deneuve, Juan Antonio Bardem, Anthony Perkins, Jean-Paul Belmondo, Maria Callas, Cantinflas, Andrzej Wajda, Jacques Tati, Lee Strasberg, George Hamilton.

After 1970 the festival was cancelled. There were some attempts to reactivate it, but this did not happen until 1996 when the festival returned with new renovations. Since then there were several changes. In the first years the event was not held in March; from 2001 to 2007 it returned to that month. Since 2008 the Festival has been held in November. During this stage the festival was granted a 'Category A,' the highest class assigned by FIAPF.

Awards

Originally the awards were called Ombú after the typical pampas tree, but in 2004 the name was changed to Ástor for Ástor Piazzolla. The twenty-second Mar del Plata Film Festival, held from 8 to 18 March 2007, introduced a new competition specifically for Latin American film-makers. The competition awards the Ernesto Che Guevara Award to the best Latin American film.

Currently, awards are given to: Best Film, Best Director, Best Actress, Best Actor, Best Script, Best Latin American Film and the Judge's Special Award.

Golden Astor Winners

Year Film Original Title Director Country
1954 No Awards Given
1959 Wild Strawberries Smultronstället Ingmar Bergman  Sweden*
Ewa chce spac Tadeusz Chmielewski  Poland
1960 The Bridge Die Brücke Bernhard Wicki  Austria*
1961 Saturday Night and Sunday Morning Karel Reisz  United Kingdom*
1962 The Days are Numbered I giorni contati Elio Petri  Italy*
1963 Angyalok földje Gyorgy Révész  Hungary*
1964 The Strikers I compagni Mario Monicelli  Italy
1965 Time of Indifference Gli Indifferenti Francesco Maselli  Italy
1966 Long Live the Republic ¡At' Zije Republika! Karel Kachyňa  Czechoslovakia*
1967 Festival Not Held
1968 Bonnie and Clyde Arthur Penn  United States*
1969 Festival Not Held
1970 Macunaíma Joaquim Pedro de Andrade  Brazil*
1971-1995 Festival Cancelled
1996 The Dog in the Manger El Perro del Hortelano Pilar Miró  Spain*
1997 The Tango Lesson Sally Potter  United Kingdom
1998 The Cloud and the Rising Sun Abr-O Aftaab Mahmoud Kalari  Iran*
1999 God's Wedding As bodas de Deus Joao Cesar Monteiro  Portugal*
2000 Festival Not Held
2001 It's Me, the Thief To ja, Zlodziej Jacek Bromski  Poland*
2002 Bolivar Is Me Bolívar, Soy Yo Jorge Alí Triana  Colombia*
2003 Breaking Up Separações Domingos de Oliveira  Brazil
2004 Good Life Delivery Buena vida (Delivery) Leonardo Di Cesare  Argentina*
2005 Le grand voyage Ismaël Ferroukhi  France* /  Morocco*
2006 News from Afar Noticias lejanas Ricardo Benet  Mexico*
2007 Fiction Ficció Cesc Gay  Spain
2008 Still Walking 歩いても 歩いても / Aruitemo aruitemo Hirokazu Kore-eda  Japan*
2009 Nora's Will Cinco días sin Nora Mariana Chenillo  Mexico
2010 Essential Killing Jerzy Skolimowski  Poland
2011 Back to Stay Abrir puertas y ventanas Milagros Mumenthaler  Argentina
2012 Beyond the Hills Dupa dealuri Cristian Mungiu  Romania*
El secreto del medallón de jade Leopold Aguilar & Rodolfo Guzmán  Mexico
2013 The Golden Dream La jaula de oro Diego Quemada-Díez  Mexico
  • = Denotes First Win

List of winners

Year Winners
2013 Best Film: La jaula de oro, by Diego Quemada-Diez (Mexico-Spain)
Best Director: Mariana Rondón, for Pelo malo (Venezuela)
Best Actress: Marian Álvarez, for La herida (Spain)
Best Actor: Vincent Macaigne, for La batalla de Solferino (France)
Best Script: Mariana Rondón, for Pelo malo (Venezuela)
Special Mention: The Bright Day, by Hossein Shahabi (Iran)
Argentine Official Competition: Best Film: La utilidad de un revistero, by Adriano Salgado (Argentina)
Best Director: Ada Frontini, for Escuela de sordos (Argentina)
Best Short Film: Espacio personal, by Natural Arpajou (Argentina)
Best Short Film Director: Mariano Luque, for Sociales (Argentina)
2012 Best Film: Dupa dealuri, by Cristian Mungiu (Romania)
Best Film: El secreto del medallón de jade, by Leopold Aguilar (Mexico)
Best Director: Reis Çelik, for Night of Silence (Turkey)
Best Actress: Soko, for Augustine (France)
Best Actor: İlyas Salman, for Night of Silence (Turkey) / Pablo Pinto, for De martes a martes (Argentina)
Best Script: Alice Lowe, Steve Oram and Amy Jump, for Sightseers (United Kingdom)
Special Mention: Memories Look at Me, by Song Fang (China)
Argentine Official Competition: Best Film: Hermanos de sangre, by Daniel de la Vega (Argentina)
Best Director: José Celestino Campusano, for Fango (Argentina)
Best Short Film: Ojos, by Pablo Gonzalo Pérez (Argentina)
Best Short Film Director: Geraldine Baron, for Hotel Y (Argentina)
2011 Best Film: Abrir puertas y ventanas, by Milagros Mumenthaler (Argentina)
Jury's special award: Tyrannosaur, by Paddy Considine (United Kingdom)
Best Director: Milagros Mumenthaler, for Abrir puertas y ventanas (Argentina)
Best Actress: Joslyn Jensen, for Without (United States)
Best Actor: Olivier Gourmet, for L'Exercise de L'État (Belgium/France)
Best Script: Paddy Considine, for Tyrannosaur (United Kingdom)
Special Mention: Girimunho, by Helvécio Marins Jr. and Clarissa Campolina (Brasil)
Special Mention: El lugar más pequeño, by Tatiana Huezo Sánchez (Mexico/El Salvador)
Best Iberoamerican Film: Las malas intenciones, by Rosario Garcia-Montero (Peru/Argentina/Germany)
2010 Best Film: Essential Killing, by Jerzy Skolimowski (Poland)
Jury's special award: White, White World, by Oleg Norkovic (Serbia)
Best Director: Alexei Fedorchenko, for Silent Souls (Russia)
Best Actress: Mirela Oprisor and Maria Popistasu (ex aequo), for Tuesday, After Christmas (Romania)
Best Actor: Vincent Gallo, for Essential Killing
Best Script: Denis Osokin, for Silent Souls
Special Mention: Chantapras, by Otar Iosseliani (France)
2009 Best Film: Cinco días sin Nora, by Mariana Chenillo (Mexico)
Jury's special award: El Cuerno de la Abundancia, by Juan Carlos Tabío (Cuba)
Best Director: Elia Suleiman, for The Time That Remains (Palestine)
Best Actress: Allison Janney, for Life During Wartime, by Todd Solondz (United States)
Best Actor: Gary Piquer, for Mal día para pescar, by Alvaro Brechner (Spain/Uruguay)
Best Script: Cesc Gay, for V.O.S. (Spain)
Special Mention: El Cuerno de la Abundancia, by Juan Carlos Tabío (Cuba)
Best Iberoamerican Film: La hora de la siesta, by Sofia Mora (Argentina)
2008 Best Film: Still Walking, by Hirokazu Koreda (Japan)
Jury's special award: Involuntary, by Ruben Östlund (Sweden)
Best Director: Kiyoshi Kurosawa, for Tokio Sonata (Japan)
Best Actress: Isabelle Huppert, for Home, by Ursula Meier (Switzerland/France /Belgium)
Best Actor: Ulrich Thomsen, for Fear Me Not, by Kristian Levring (Denmark)
Best Script: Kristian Levring and Anders Thomas Jensen, for Fear Me Not
Special Mention: Regreso a Fortín Olmos, by Patricio Coll and Jorge Goldenberg (Argentina)
Best Iberoamerican Film: Los bastardos, by Amat Escalante (Mexico/France/USA)
2007 Best Film: Ficció, by Cesc Gay (Spain)
Jury’s Special Award: Gardens in Autumn, by Otar Iosseliani (France-Italy-Russia)
Best Director: ex aequo to Marina Spada, for As the Shadow (Italy) and Hong Sang-soo, for Woman on the Beach (South Korea)
Best Actress: Sandra Hüller, for Madonna (Germany-Switzerland-Belgium)
Best Actor: Carlos Resta, for A Wrecked Filmmaker (Argentina)
Best Script: Zaza Rusadze and Dito Tsintsadze, for The Man from the Embassy (Germany)
Special Mention: The Greatest Love in the World, by Carlos Diegues (Brazil)
2006 Best Film: Noticias lejanas, by Ricardo Benet (Mexico)
Best Director: Marco Martins, for Alice (Portugal)
Best Actress: Justine Clark, for Look Both Ways (Australia)
Best Actor: William Macy, for Edmond (United States)
Best Script: Sarah Watt, for Look Both Ways (Australia)
Best Iberoamerican Film: Cinema, Aspirinas e Urubus, by Marcelo Gómez (Brazil) and Derecho de familia, by Daniel Burman (Argentina)
Special Mention: Be with Me, by Eric Khoo (Singapore)
Special Mention: Café Transit, by Kambozia Partovi (France/Iran)
2005 Best Film: Le grand voyage, by Ismaël Ferroukhi (France/Morocco)
Best Director: Yasmine Kassari, for L'Enfant Endormi (Morocco/Belgium)
Best Actress: Emmanuelle Devos, for La Femme de Gilles (Belgium) and Laura Linney, for P.S. (United States)
Best Actor: Mohamed Majd, for Le grand voyage (France/Morocco)
Best Script: Bernd Eichinger, for Der Untergang, by Oliver Hirschbiegel (Germany/Italy)
Best Iberoamerican Film: Quase Dois Irmaos, by Lucía Murat (Brazil)
Special Judge's Award: Jab-e Talj, by Mohsen Amiryoussefi (Iran)
2004 Best Film: Buena Vida Delivery, by Leonardo Di Cesare (Argentina)
Best Director: Benedek Fliegauf, for Dealer (Hungary)
Best Actress: Nicoletta Braschi, for Mi piace lavorare (Italy)
Best Actor: Luis Tosar, for El lápiz del carpintero (Spain) and Alejandro Urdapilleta, for Adiós querida luna (Argentina)
Best Script: Leonardo Di Cesare and Hans Garrino, for Buena Vida Delivery (Argentina)
Best Iberoamerican Film: O outro lado da rúa, by Marcos Bernstein (Brazil)
Special Judge's Award: Mi piace lavorare, by Francesca Comencini (Italy)
Special Mention: Dealer, by Benedek Fliegauf (Hungary)
Special Mention: Touching the Void, by Kevin Macdonald (Great Britain)
2003 Best Film: Separações, by Domingos de Oliveira (Brazil)
Best Director: Antonio Chavarrías, for Volverás (Spain)
Best Actress: Zooey Deschanel, for All the Real Girls (United States)
Best Actor: Domingos de Oliveira, for Separações (Brazil)
Best Script: David Ofek/Yossi Madmon/Lior Shefer, for Hamangalistim (Israel)
Best Iberoamerican Film: El Fondo del Mar, by Damián Szifron (Argentina)
Special Judge's Award: Valentín, by Alejandro Agresti (Argentina)
Special Mention: At kende sandheden, by Nils Malmros (Denmark)
Special Mention: Tristán Ulloa, for his work in Volverás (Spain)
2002 Best Film: Bolívar soy yo, by Jorge Alí Triana (Colombia)
Best Director: István Szabó, for Taking Sides (Germany/Hungary)
Best Actress: Kirsten Dunst, for The Cat's Meow (United States)
Best Actor: Stellan Skarsgård, for Taking Sides and Libero de Rienzo, for Santa Maradona (Italy)
Best Script: Caryl Phillips, for The Mystic Masseur (United Kingdom/India)
Best Iberoamerican Film: Bolívar soy yo, by Jorge Alí Triana (Colombia)
Special Judge's Award: Caja Negra, by Luis Ortega (Argentina)
Special Mention: Annas Sommer, by Jeanine Meerapfel (Germany)
Special Mention: Revolution nº 9, by Tim McCann (United States)
2001 Best Film: Ta Ja, Zlodziej, by Jacek Bromski (Poland)
Best Director: Jean-Pierre Denis, for Les Blessures assassines (France)
Best Actress: Julie-Marie Parmentier, for Les Blessures assassines (France)
Best Actor: Ulises Dumont and Federico Luppi, for Rosarigasinos (Argentina)
Best Script: Ta Ja, Zlodziej, by Jacek Bromski (Poland)
Best Iberoamerican Film: Anita no pierde el tren, by Ventura Pons (Spain)
Special Judge's Award: Shahr-E Zanan, by Ataollah Hayati
Special Mention: for the work of Rosa María Sardá, for Anita no pierde el tren (Spain)
1999 Best Film: As bodas de Deus, by Joao Cesar Monteiro (Portugal)
Best Director: Giuseppe Bertolucci, for Il dolce rumore della vita (Italy)
Best Actress: Reddy Gibbs, for Crossing Fields (United States)
Best Actor: Matthew Lillard, for SLC Punk (United States)
Best Script: Pablo Nisenson and José Pablo Feinmann, for Angel, la diva y yo (Argentina)
Best Iberoamerican Film: Ángel, la diva y yo, by Pablo Nisenson (Argentina)
Special Judge's Award: Sokkotansi, by Matti Ijas (Finland)
Special Mention: El mar de Lucas, by Víctor Laplace (Argentina)
1998 Best Film: Abr-O Aftaab, by Mahmoud Kabari (Iran)
Best Director: Paolo y Vittorio Taviani, for Tu Ridi (Italy)
Best Actress: Yelda Reynaud, for Yara (Germany/Turkey)
Best Actor: Regis Royer, for Lautrec (France) / Paschalis Tsarouchas, for Vassiliki (Greece)
Best Script: Pablo Torre, for La Cara del Ángel (Argentina)
Best Iberoamerican Film: Amor & Cia, by Helvécio Ratton (Brazil)
Special Judge's Award: Inquietude, by Manoel de Oliveira (Portugal)
Special Mention: Mala Época, by Mariano De Rosa, Rodrigo Moreno, Salvador Roselli and Nicolás Saad (Argentina)
Special Mention: La Primera Noche de mi Vida, by Miguel Albaladejo (Spain)
1997 Best Film: The Tango Lesson, by Sally Potter (United Kingdom)
Best Director: Ricardo Franco, for La Buena Estrella (Spain)
Best Actress: Geno Lechner, for Gesches Gift (Germany)
Best Actor: Antonio Resines / Jordi Molla, for La Buena Estrella (Spain)
Best Script: Thom Fitzgerald, for The Hanging Garden (Canada)
Best Iberoamerican Film: Plaza de Almas, by Fernando Díaz (Argentina)
Premio Special Judge's Award: Mrs. Brown, by John Madden (United Kingdom)
Special Mention: Star Maps, by Miguel Arteta (United States)
1996 Best Film: El Perro del Hortelano, by Pilar Miró (Spain)
Best Director: Zhang Yuan, for East Palace, West Palace (China)
Best Actress: Renée Zellweger, for The Whole Wide World (United States)
Best Actor: Silvio Orlando, for La Mia Generazione (Italy)
Best Script: Zhang Yuan and Wang Xiaobo, for East Palace, West Palace (China)
Best Iberoamerican Film: Buenos Aires Vice Versa, by Alejandro Agresti (Argentina)
Special Judge's Award: Kriegelbilder, by Heiner Stadler (Germany)
Special Mention: Zhang Jian, for the photography of East Palace, West Palace (China)
Special Mention: Pierre Louis Thevenet, for the Arts Direccion of Tranvía a la Malvarrosa
1970 Best Film: Macunaíma, by Joaquim Pedro de Andrade (Brazil)
Best Director: Frank Perry, for The Last Summer (United States)
Best Actor: Ugo Tognazzi, for Il Commissario Pepe (Italy)
Best Actress: Liza Minnelli, for The Sterile Cuckoo (United States)
Best Spanish Film: Juan Lamaglia y Sra., by Raúl de la Torre (Argentina)
1968 Best Film: Bonnie and Clyde, by Arthur Penn (United States)
Best Director: Gyorgy Révész, for Egy Szerelem Három Éjszakája (Hungary)
Best Actor: Tony Musante, for The Incident (United States)
Best Actress: Annie Girardot, for Vivre pour vivre (France)
1966 Best Film: ¡At' Zije Republika!, by Karel Kachyňa (Czechoslovakia)
Best Director: Antonio Pietrangeli, for Io la conoscevo bene (Italy)
Best Actor: Yevgeny Lebedev, for Posledniy Mesyats Osenj
(Soviet Union)
Best Actress: Mireille Darc, for Galia (France)
Best Spanish Film: El bote, el rio y la gente, by Enrique Cahen Salaberry (Argentina)
1965 Best Film: Gli Indifferenti, by Francesco Maselli (Italy)
Best Director: Claude Lelouch, for Une fille et des fusils (France)
Best Actor: Martin Held, for Die Festung (Germany)
Best Actress: Nuria Torray, for Diálogos de la Paz (Spain)
1964 Best Film: I compagni, by Mario Monicelli (Italy)
Best Director: Karel Kachyňa, for Nadeje (Czechoslovakia)
Best Actor: Vittorio Gassman / Ugo Tognazzi, for I Mostri (Italy)
Best Actress: Natalie Wood, for Love with the Proper Stranger (United States)
Best Spanish Film: El Demonio en la Sangre, by René Múgica (Argentina)
1963 Best Film: Az Angyalok Földje, by Gyorgy Révész (Hungary)
Best Director: Dino Risi, for Il Sorpasso (Italy)
Best Actor: Tom Courtenay, for The Loneliness of the Long Distance Runner (United Kingdom)
Best Actress: Wanda Luczycka, for Gloz z Tamtego Swiata (Poland)
1962 Best Film: I Giorni Contati, by Elio Petri (Italy)
Best Director: François Truffaut, for Jules et Jim (France)
Best Actor: Paul Newman, for The Hustler (United States)
Best Actress: Nadezha Rumiántseva, for Devchata (Soviet Union)
Best Spanish Film: Cerca de las estrellas, by César Fernández Ardavín (Spain)
1961 Best Film: Saturday Night and Sunday Morning, by Karel Reisz (United Kingdom)
Best Director: Henri-Georges Clouzot, for La Vérité (France)
Best Actor: Albert Finney, for Saturday Night and Sunday Morning (United Kingdom)
Best Actress: Susan Strasberg, for Kapò (Italy)
Best Spanish Film: Shunko, by Lautaro Murua (Argentina)
1960 Best Film: Die Brücke, by Bernhard Wicki (Germany)
Best Director: Pietro Germi, for Un maledetto imbroglio (Italy)
Best Actor: Paul Muni, for The Last Angry Man (United States)
Best Actress: Eleonora Rossi Drago, for Estate Violenta (Italy)
1959 Best Film: Smultronstället, by Ingmar Bergman (Sweden)
Best Director: Rolf Thiele, for Das Madchen Rosemarie (Germany)
Best Actor: Victor Sjostrom, for Smultronstället (Sweden)
Best Actress: Susan Hayward, for I Want to Live! (United States)
Best Spanish Film: El jefe, by Fernando Ayala (Argentina)
1954 No awards given out

External links








Creative Commons License