Norway at the 1964 Winter Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Norway at the Olympic Games

Flag of Norway
IOC code  NOR
NOC Norwegian Olympic Committee and Confederation of Sports
Website www.idrett.no (Norwegian)
At the 1964 Winter Olympics in Innsbruck
Competitors 58 (51 men, 7 women) in 9 sports
Flag bearer Knut Johannesen (Speed skating)
Medals
Rank: 3
Gold
3
Silver
6
Bronze
6
Total
15
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Intercalated Games
1906

Norway competed at the 1964 Winter Olympics in Innsbruck, Austria.

Medalists

Medal Name Sport Event
 Gold Knutsen, TormodTormod Knutsen Nordic combined Men's individual
 Gold Engan, ToralfToralf Engan Ski jumping Men's large hill
 Gold Johannesen, KnutKnut Johannesen Speed skating Men's 5000m
 Silver Grønningen, HaraldHarald Grønningen Cross-country skiing Men's 15 km
 Silver Grønningen, HaraldHarald Grønningen Cross-country skiing Men's 30 km
 Silver Engan, ToralfToralf Engan Ski jumping Men's normal hill
 Silver Gjestvang, AlvAlv Gjestvang Speed skating Men's 500m
 Silver Moe, Per IvarPer Ivar Moe Speed skating Men's 5000m
 Silver Maier, Fred AntonFred Anton Maier Speed skating Men's 10,000m
 Bronze Jordet, OlavOlav Jordet Biathlon Men's 20 km
 Bronze Brandtzæg, TorgeirTorgeir Brandtzæg Ski jumping Men's normal hill
 Bronze Brandtzæg, TorgeirTorgeir Brandtzæg Ski jumping Men's large hill
 Bronze Haugen, VillyVilly Haugen Speed skating Men's 1500m
 Bronze Maier, Fred AntonFred Anton Maier Speed skating Men's 5000m
 Bronze Johannesen, KnutKnut Johannesen Speed skating Men's 10,000m

Alpine skiing

Men
Athlete Event Race
Time Rank
Arild Holm Downhill 2:31.32 38
Jon Terje Øverland 2:29.74 32
Per Martin Sunde Giant Slalom 1:56.77 23
Arild Holm 1:55.72 21
Jon Terje Øverland 1:55.51 20
Men's slalom
Athlete Qualifying Final
Time 1 Rank Time 2 Rank Time 1 Rank Time 2 Rank Total Rank
Arild Holm 55.27 27 59.31 22 QF 1:21.14 38 1:08.77 32 2:29.91 35
Per Martin Sunde 55.24 26 55.03 4 QF 1:14.23 18 1:04.13 15 2:18.36 16
Jon Terje Øverland 54.90 20 QF 1:19.16 36 1:05.68 23 2:24.84 29
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Dikke Eger-Bergmann Downhill 2:05.10 36
Liv Jagge-Christiansen 2:04.07 29
Dikke Eger-Bergmann Giant Slalom 2:08.62 33
Liv Jagge-Christiansen 2:02.98 29
Astrid Sandvik 2:00.74 21
Astrid Sandvik Slalom DSQ DSQ
Dikke Eger-Bergmann n/a 21 DNF DNF
Liv Jagge-Christiansen 47.67 17 48.71 6 1:36.38 7

Biathlon

Men
Event Athlete Time Misses Adjusted time 1 Rank
20 km Ola Wærhaug 1'24:38.0 5 1'34:38.0 22
Jon Istad 1'23:24.8 3 1'29:24.8 11
Ragnar Tveiten 1'19:52.5 3 1'25:52.5 4
Olav Jordet 1'22:38.8 1 1'24:38.8 3

1Two minutes added per miss.

Cross-country skiing

Men
Event Athlete Race
Time Rank
15 km Ole Ellefsæter 55:10.8 25
Einar Østby 52:52.2 15
Magnar Lundemo 51:55.2 8
Harald Grønningen 51:34.8 2
30 km Ole Ellefsæter DSQ
Sverre Stensheim 1'33:12.3 11
Einar Østby 1'32:54.6 8
Harald Grønningen 1'32:02.3 2
50 km Ole Ellefsæter 2'47:45.8 8
Einar Østby 2'47:20.6 7
Harald Grønningen 2'47:03.6 6
Sverre Stensheim 2'45:47.2 5
Men's 4 x 10 km relay
Athletes Race
Time Rank
Magnar Lundemo
Erling Steineide
Einar Østby
Harald Grønningen
2'19:11.9 4
Women
Event Athlete Race
Time Rank
5 km Babben Enger-Damon 19:26.5 18
Ingrid Wigernæs 19:17.0 15
10 km Babben Enger-Damon 48:43.8 31
Ingrid Wigernæs 43:38.0 12

Figure skating

Women
Athlete CF FS Points Places Rank
Berit Unn Johansen 30 29 1524.9 265 30
Anne Karin Dehle 24 30 1571.9 248 28

Ice hockey

First Round

Winners (in bold) qualified for the Group A to play for 1st-8th places. Teams, which lost their qualification matches, played in Group B for 9th-16th places.

Team 1  Score  Team 2
  Switzerland 5–1  Norway

Consolation Round

Rank Team Pld W L T GF GA Pts
9  Poland 7 6 1 0 40 13 12
10  Norway 7 5 2 0 40 19 10
11  Japan 7 4 2 1 35 31 9
12  Romania 7 3 3 1 31 28 7
13  Austria 7 3 3 1 24 28 7
14  Yugoslavia 7 3 3 1 29 37 7
15  Italy 7 2 5 0 24 42 4
16  Hungary 7 0 7 0 14 39 0
  • Japan 4-3 Norway
  • Poland 4-2 Norway
  • Norway 9-2 Italy
  • Norway 5-1 Hungary
  • Norway 4-2 Romania
  • Austria 2-8 Norway
  • Norway 8-4 Yugoslavia
Contestants
Egil Bjerklund
Olav Dalsøren
Bjørn Elvenes
Erik Fjeldstad
Tor Gundersen
Jan Erik Hansen
Svein Norman Hansen
Einar Bruno Larsen
Thor-Erik Lundby
Thor Martinsen
Øystein Mellerud
Kåre Østensen
Frank Olafsen
Per Skjerwen Olsen
Christian Petersen
Georg Smefjell
Jan Roar Thoresen

Luge

Men
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Jan-Axel Strøm 55.78 22 55.27 18 55.15 21 55.78 21 3:41.98 19
Mogens Christensen 54.43 16 55.00 15 53.80 11 54.44 14 3:37.67 14
Rolf Greger Strøm 52.60 6 52.81 6 52.62 5 53.18 4 3:31.21 4

(Men's) Doubles

Athletes Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Christian Hallén-Paulsen
Jan-Axel Strøm
52.52 8 55.30 11 1:47.82 10
Mogens Christensen
Rolf Greger Strøm
DNF DNF

Nordic combined pictogram.svg Nordic combined

Events:

  • normal hill ski jumping (Three jumps, best two counted and shown here.)
  • 15 km cross-country skiing
Athlete Event Ski Jumping Cross-country Total
Distance 1 Distance 2 Points Rank Time Points Rank Points Rank
Arne Barhaugen Individual 64.0 60.0 191.3 20 50:40.4 234.33 2 425.63 6
Arne Larsen 64.0 64.5 198.3 17 50:49.6 232.33 3 430.63 5
Bjørn Wirkola 65.0 68.0 217.2 9 53:51.9 196.34 14 413.54 11
Tormod Knutsen 74.0 72.0 238.9 2 50:58.6 230.38 4 469.28 1

Ski jumping pictogram.svg Ski jumping

Athletes performed three jumps, the best two were counted and are shown here.

Athlete Event Jump 1 Jump 2 Total
Distance Points Distance Points Points Rank
Torgeir Brandtzæg Normal hill 79.0 112.6 78.0 110.3 222.9 3
Torbjørn Yggeseth 73.5 99.0 77.0 104.4 203.4 14
Hans Olav Sørensen 76.0 106.0 74.5 102.6 208.6 8
Toralf Engan 78.5 112.3 79.0 114.0 226.3 2
Torbjørn Yggeseth Large hill 85.0 96.2 82.0 98.8 195.5 28
Bjørn Wirkola 85.0 99.2 85.0 104.9 204.1 16
Torgeir Brandtzæg 90.0 113.2 87.0 114.0 227.2 3
Toralf Engan 93.5 114.7 90.5 116.0 230.7 1

Speed skating

Men
Event Athlete Race
Time Rank
500 m Magne Thomassen 42.0 21
Hroar Elvenes 41.4 10
Villy Haugen 41.1 8
Alv Gjestvang 40.6 2
1500 m Nils Aaness 2:14.6 16
Magne Thomassen 2:12.5 9
Ivar Eriksen 2:12.2 6
Villy Haugen 2:11.2 3
5000 m Fred Anton Maier 7:42.0 3
Per Ivar Moe 7:38.6 2
Knut Johannesen 7:38.4 OR 1
10,000 m Per Ivar Moe 16:47.1 13
Knut Johannesen 16:06.3 3
Fred Anton Maier 16:06.0 2

References









Creative Commons License