United States at the 1952 Winter Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
United States at the Olympic Games

Flag of the United States
IOC code  USA
NOC United States Olympic Committee
Website www.teamusa.org
At the 1952 Winter Olympics in Oslo
Competitors 65 (55 men, 10 women) in 8 sports
Flag bearer James John Bickford (bobsleigh)
Medals
Rank: 2
Gold
4
Silver
6
Bronze
1
Total
11
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Intercalated Games
1906

The United States competed at the 1952 Winter Olympics in Oslo, Norway.

Medalists

Medal Name Sport Event
 Gold Mead Lawrence, AndreaAndrea Mead Lawrence Alpine skiing Women's giant slalom
 Gold Mead Lawrence, AndreaAndrea Mead Lawrence Alpine skiing Women's slalom
 Gold Button, DickDick Button Figure skating Men's singles
 Gold Henry, KenKen Henry Speed skating Men's 500 metres
 Silver Benham, StanleyStanley Benham
Patrick Martin
Bobsleigh Two-man
 Silver Atkinson, JamesJames Atkinson
Stanley Benham
Howard Crossett
Patrick Martin
Bobsleigh Four-man
 Silver Albright, TenleyTenley Albright Figure skating Ladies' singles
 Silver Kennedy, KarolKarol Kennedy
Peter Kennedy
Figure skating Pairs
 Silver United States men's national ice hockey team
Ruben Bjorkman   Clifford Harrison   Robert Rompre
Leonard Ceglarski   Gerald Kilmartin   James Sedin
Joseph Czarnota   John Mulhern   Allen Van
Richard Desmond   John Noah   Donald Whiston
Andre Gambucci   Arnold Oss   Ken Yackel
Ice hockey Men's competition
 Silver McDermott, DonDon McDermott Speed skating Men's 500 metres
 Bronze Grogan, JamesJames Grogan Figure skating Men's singles

Alpine skiing

Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Brooks Dodge Downhill 2:52.2 32
Jack Reddish 2:41.5 14
Dick Buek 2:39.1 12
Bill Beck 2:33.3 5
David Lawrence Giant Slalom 2:48.6 35
Jack Nagel 2:42.0 29
Jack Reddish 2:39.5 24
Brooks Dodge 2:32.6 6
Jack Nagel Slalom 1:07.3 35 Did not advance
Darrell Robinson 1:05.1 25 Q 1:05.1 18 2:10.2 22
Jack Reddish 1:02.5 13 Q 1:06.5 23 2:09.0 17
Brooks Dodge 1:01.4 8 Q 1:03.3 11 2:04.7 9
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Jannette Burr Downhill DSQ
Katy Rodolph 1:57.4 23
Betty Weir 1:55.7 19
Andrea Mead-Lawrence 1:55.3 17
Sandra Borg
Jannette Burr Giant Slalom 2:19.2 22
Imogene Opton 2:15.8 15
Katy Rodolph 2:11.7 5
Andrea Mead-Lawrence 2:06.8 1
Katy Rodolph Slalom 1:17.6 31 1:06.4 4 2:24.0 21
Jannette Burr 1:11.2 19 1:09.3 15 2:20.5 15
Imogene Opton 1:07.4 5 1:06.7 5 2:14.1 5
Andrea Mead-Lawrence 1:07.2 4 1:03.4 1 2:10.6 1

Bobsleigh

Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
USA-1 Stanley Benham
Patrick Martin
Two-man 1:22.03 2 1:22.12 2 1:21.21 2 1:21.53 3 5:26.89 2
USA-2 Frederick Fortune
John L. Helmer
Two-man 1:23.46 7 1:24.48 8 1:23.15 7 1:22.73 5 5:33.82 7
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
USA-1 Stanley Benham
Patrick Martin
Howard Crossett
James Atkinson
Four-man 1:17.44 2 1:17.78 2 1:16.72 2 1:18.54 4 5:10.48 2
USA-2 James Bickford
Hubert Miller
Maurice R. Severino
Joseph Scott
Four-man 1:19.13 8 1:19.97 11 1:19.49 11 1:21.09 11 5:19.68 9

Cross-country skiing

Men
Event Athlete Race
Time Rank
18 km John Caldwell 1'25:42 73
Robert Pidacks 1'18:25 72
George Hovland 1'18:05 71
John Burton 1'16:47 67
Tom Jacobs 1'16:43 66
Wendell Broomhall 1'14:06 57
Theodore A. Farwell 1'11:54 43
Men's 4 x 10 km relay
Athletes Race
Time Rank
George Hovland
John C. Burton
Theodore A. Farwell
Wendell Broomhall
2'53:28 12

Figure skating

Men
Athlete CF FS Points Places Rank
Hayes Alan Jenkins 5 3 174.589 40 4
James Grogan 3 2 180.822 24 3
Dick Button 1 1 192.256 9 1
Women
Athlete CF FS Points Places Rank
Virginia Baxter 8 1 152.211 50 5
Sonya Klopfer 3 5 154.633 33 4
Tenley Albright 2 3 159.133 22 2
Pairs
Athletes Points Places Rank
Janet Gerhauser
John Nightingale
10.289 54 6
Karol Kennedy
Peter Kennedy
11.178 17.5 2

Ice hockey

The tournament was run in a round-robin format with nine teams participating.

Team Pld W L T GF GA Pts
 Canada 8 7 0 1 71 14 15
 United States 2 8 6 1 1 43 21 13
 Sweden 9 7 2 0 53 22 14
 Czechoslovakia 9 6 3 0 50 23 12
  Switzerland 8 4 4 0 40 40 8
 Poland 8 2 5 1 21 56 5
 Finland 8 2 6 0 21 60 4
 West Germany 8 1 6 1 21 53 3
 Norway 8 0 8 0 15 46 0
  • Norway 2-3 USA
  • USA 8-2 Germany FR
  • USA 8-2 Finland
  • USA 8-2 Switzerland
  • Sweden 4-2 USA
  • USA 5-3 Poland
  • USA 6-3 Czechoslovakia
  • Canada 3-3 USA
Silver:
United States
Alfred Van Allen
André Gambucci
Arnold Oss
Clifford Harrison
Donald Whiston
Gerald Kilmartin
James Sedin
John Mulhern
John Noah
Joseph Czarnota
Kenneth Yackel
Leonard Ceglarski
Richard Desmond
Robert Rompre
Ruben Bjorkman

Nordic combined

Events:

  • 18 km cross-country skiing
  • normal hill ski jumping

The cross-country skiing part of this event was combined with the main medal event, meaning that athletes competing here were skiing for two disciplines at the same time. Details can be found above in this article, in the cross-country skiing section.

The ski jumping (normal hill) event was held separate from the main medal event of ski jumping, results can be found in the table below (athletes were allowed to perform three jumps, the best two jumps were counted and are shown here).

Athlete Event Cross-country Ski Jumping Total
Points Rank Distance 1 Distance 2 Points Rank Points Rank
Paul Wegeman Individual DNF 58.5 58.5 187.0 19 DNF
John Caldwell 155.273 22 57.5 58.0 146.5 25 301.773 22
Tom Jacobs 187.939 19 57.0 56.0 179.5 21 367.439 21
Theodore Farwell 205.454 13 60.0 60.0 196.0 13 401.454 11

Ski jumping

Athlete Event Jump 1 Jump 2 Total
Distance Points Rank Distance Points Rank Points Rank
Willis Olson Normal hill 62.5 100.5 18 62.0 93.0 31 193.5 22
Art Tokle 62.5 100.5 18 63.0 99.0 20 199.5 18
Keith Wegeman 62.5 102.0 16 61.5 102.5 11 204.5 12
Art Devlin 63.5 104.0 13 60.5 97.5 23 201.5 15

Speed skating

Men
Event Athlete Race
Time Rank
500 m Bobby Fitzgerald 44.9 15
Johnny Werket 44.5 11
Don McDermott 43.9 2
Ken Henry 43.2 1
1500 m Don McDermott 2:28.8 28
Pat McNamara 2:25.5 18
Ken Henry 2:25.0 17
Johnny Werket 2:24.3 12
5000 m Al Broadhurst 9:09.2 34
Chuck Burke 9:06.4 33
Ken Henry 8:59.9 29
Pat McNamara 8:53.4 24
10,000 m Johnny Werket DNF
Chuck Burke 19:07.1 27
Al Broadhurst 18:44.2 25
Pat McNamara 18:08.7 16

References








Creative Commons License