United States at the 1956 Winter Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
United States at the Olympic Games

Flag of the United States
IOC code  USA
NOC United States Olympic Committee
Website www.teamusa.org
At the 1956 Winter Olympics in Cortina d'Ampezzo
Competitors 67 (57 men, 10 women) in 8 sports
Flag bearer James Bickford (bobsleigh)
Medals
Rank: 6
Gold
2
Silver
3
Bronze
2
Total
7
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Intercalated Games
1906

The United States competed at the 1956 Winter Olympics in Cortina d'Ampezzo, Italy.

Medalists

American figure skaters swept the men's singles competition, taking all three medals.

Medal Name Sport Event
 Gold Jenkins, Hayes AlanHayes Alan Jenkins Figure skating Men's singles
 Gold Albright, TenleyTenley Albright Figure skating Ladies' singles
 Silver Robertson, RonaldRonald Robertson Figure skating Men's singles
 Silver Heiss, CarolCarol Heiss Figure skating Ladies' singles
 Silver United States men's national ice hockey team
Wendell Anderson   Willard Ikola   John Pettroske
Wellington Burtnett   John Matchefts   Kenneth Purpur
Eugene Campbell   John Mayasich   Don Rigazio
Gordon Christian   Daniel McKinnon   Richard Rodenheiser
Bill Cleary   Richard Meredith   Edward Sampson
Richard Dougherty   Weldon Olson
Ice hockey Men's competition
 Bronze Butler, CharlesCharles Butler
William Dodge
James Lamy
Arthur Tyler
Bobsleigh Four-man
 Bronze Jenkins, DavidDavid Jenkins Figure skating Men's singles

Alpine skiing

Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Marvin Melville Downhill DSQ
Bill Beck DSQ
Ralph Miller DSQ
Buddy Werner 3:05.8 11
Buddy Werner Giant Slalom 3:21.5 21
Brooks Dodge 3:16.4 15
Tom Corcoran 3:16.0 14
Ralph Miller 3:15.8 13
Buddy Werner Slalom DSQ DSQ
Tom Corcoran 1:37.1 27 2:04.2 16 3:41.3 19
Ralph Miller 1:34.0 18 2:13.8 (+0:05) 26 3:47.8 22
Brooks Dodge 1:27.6 3 1:54.2 8 3:21.8 4
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Dorothy Surgenor Downhill 2:01.5 38
Penny Pitou 1:58.9 34
Andrea Mead-Lawrence 1:55.2 30
Gladys Werner 1:49.6 10
Betsy Snite Giant Slalom DSQ
Penny Pitou 2:10.4 34
Gladys Werner 2:04.0 22
Andrea Mead-Lawrence 1:58.3 4
Penny Pitou Slalom 1:26.2 33 1:16.3 27 2:42.5 31
Gladys Werner 1:13.9 28 1:16.2 26 2:30.1 27
Andrea Mead-Lawrence 1:10.5 27 1:15.3 25 2:25.8 25
Dorothy Surgenor 1:09.1 25 1:08.2 22 2:17.3 20

Bobsleigh

Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
USA-1 Waightman Washbond
Piet Biesiadecki
Two-man 1:24.82 8 1:24.15 7 1:24.78 7 1:24.41 3 5:38.16 5
USA-2 Arthur Tyler
Edgar Seymour
Two-man 1:25.41 9 1:23.77 3 1:24.44 5 1:26.46 17 5:40.08 6
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
USA-1 Arthur Tyler
William Dodge
Charles Butler
James Lamy
Four-man 1:17.75 3 1:17.87 3 1:18.25 3 1:18.52 3 5:12.39 3
USA-2 James Bickford
Donald Jacques
Lawrence McKillip
Hubert Miller
Four-man 1:20.97 17 1:22.47 20 1:21.22 16 1:20.50 11 5:25.16 19

Cross-country skiing

Male skiers Marvin Crawford, Larry Damon, Lynn Levy, Theodore Farwell, and Mack Miller represented the United States in cross-country skiing.12

Men
Event Athlete Race
Time Rank
15 km Larry Damon 57:18 51
Mack Miller 56:08 41
30 km Buck Levy 2'10:56 50
Mack Miller 2'00:38 38
Men's 4 x 10 km relay
Athletes Race
Time Rank
Theodore Farwell
Mack Miller
Larry Damon
Marvin Crawford
2'32:04 12

Figure skating

Men
Athlete CF FS Points Places Rank
David Jenkins 3 3 162.82 27 3
Ronald Robertson 2 1 165.79 16 2
Hayes Alan Jenkins 1 2 166.43 13 1
Women
Athlete CF FS Points Places Rank
Catherine Machado 10 3 153.48 86.5 8
Carol Heiss 2 2 168.02 21 2
Tenley Albright 1 1 169.67 12 1
Pairs
Athletes Points Places Rank
Lucille Ash
Sully Kothman
10.63 59.5 7
Carole Ann Ormaca
Robin Greiner
10.71 56 5

Ice hockey

Group B

Top two teams advanced to Medal Round.

Rank Team Pld W L T GF GA Pts
1  Czechoslovakia 2 2 0 0 12 6 4
2  United States 2 1 1 0 7 4 2
3  Poland 2 0 2 0 3 12 0
  • Czechoslovakia 4-3 USA
  • USA 4-0 Poland

Games for 1st-6th places

Rank Team Pld W L T GF GA Pts
1  Soviet Union 5 5 0 0 25 5 10
2  United States 5 4 1 0 26 12 8
3  Canada 5 3 2 0 23 11 6
4  Sweden 5 1 3 1 10 17 3
5  Czechoslovakia 5 1 4 0 20 30 2
6  Germany 5 0 4 1 6 35 1
  • USA 7-2 Germany (UTG)
  • USA 4-1 Canada
  • USA 6-1 Sweden
  • USSR 4-0 USA
  • USA 9-4 Czechoslovakia

Leading scorers

Rk Team GP G A Pts
6th United States John Mayasich 7 7 3 10
Silver:
United States
Willard Ikola
Don Rigazio
Richard Rodenheiser
Daniel McKinnon
Ed Sampson
John Matchefts
Richard Meredith
Dick Dougherty
Ken Purpur
John Mayasich
Bill Cleary
Wellington Burtnett
Wendell Anderson
Gene Campbell
Gordon Christian
Weldon Olson
John Petroske

Nordic combined pictogram.svg Nordic combined

Events:

  • normal hill ski jumping (Three jumps, best two counted and shown here.)
  • 15 km cross-country skiing
Athlete Event Ski Jumping Cross-country Total
Distance 1 Distance 2 Points Rank Time Points Rank Points Rank
Buck Levy Individual 60.0 61.0 162.0 36 1'05:42 203.600 33 365.600 35
Theodore Farwell 60.5 61.0 173.5 33 1'01:21 220.500 22 394.000 30
Charles Tremblay 64.0 64.5 182.0 30 1'07:40 196.000 34 378.000 34
Marvin Crawford 69.5 69.5 196.5 17 1'02:24 216.400 26 412.900 23

Ski jumping pictogram.svg Ski jumping

Athlete Event Jump 1 Jump 2 Total
Distance Points Rank Distance Points Rank Points Rank
Willis Olson Normal hill 65.0 84.5 45 69.5 90.0 34 174.5 43
Dick Rahoi 71.5 86.0 42 78.0 fall 72.0 50 158.0 51
Roy Sherwood 71.5 94.0 31 68.0 89.0 38 183.0 36
Art Devlin 74.0 98.5 24 72.5 96.0 23 194.5 21

Speed skating

Men
Event Athlete Race
Time Rank
500 m Don McDermott 43.2 25
Ken Henry 42.8 17
Johny Werket 42.4 11
Bill Carow 41.8 6
1500 m Don McDermott 2:18.6 37
Gene Sandvig 2:17.1 30
Johnny Werket 2:16.1 25
Pat McNamara 2:15.2 20
5000 m Chuck Burke 8:47.4 43
Art Longsjo 8:40.0 40
Gene Sandvig 8:25.5 31
Pat McNamara 8:10.6 17
10,000 m Pat McNamara 17:45.6 27

References








Creative Commons License