United States at the 2012 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
United States at the Olympic Games

Flag of the United States
IOC code  USA
NOC United States Olympic Committee
Website www.teamusa.org
At the 2012 Summer Olympics in London
Competitors 5301 in 25 sports
Flag bearer Mariel Zagunis (opening)2
Bryshon Nellum (closing)
Medals
Rank: 1
Gold
46
Silver
29
Bronze
29
Total
104
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Intercalated Games
1906

The United States, represented by the United States Olympic Committee (USOC), competed at the 2012 Summer Olympics in London, from July 27 to August 12, 2012. U.S. athletes have competed at every Summer Olympic Games in the modern era, except the 1980 Summer Olympics in Moscow which they boycotted. The USOC sent a total of 530 athletes to the Games, 261 men and 269 women, to compete in 25 sports. For the first time in its Olympic history, the United States was represented by more female than male athletes.

U.S. athletes left London with a total of 104 medals (46 gold, 29 silver and 29 bronze), finishing at the top of the gold and overall medal standings. The 46-gold medal record was the most the United States had ever won in any Olympic event hosted outside the host nation.3 At least one medal was awarded to U.S. athletes in sixteen sports, thirteen of which contained at least one gold. U.S. athletes dominated the nation's medal standings in swimming, wherein they won a total of 31 medals, including 16 golds. Twenty-seven U.S. athletes won more than a single medal. The U.S. team-based athletes also proved particularly successful, as the women's soccer, water polo, and volleyball teams won gold and silver medals, respectively. Furthermore, the men's and women's basketball teams managed to defend their titles from Beijing. For the first time since 1936, no U.S. athlete won an Olympic medal in sailing.

Among the nation's medalists were swimmers Missy Franklin, Allison Schmitt, and Ryan Lochte, who each won a total of five medals. Swimmer Nathan Adrian and platform diver David Boudia won gold medals in their respective individual events after 24-year-long non-successes. Meanwhile, tennis player Serena Williams followed her sister's success by winning the gold medal in the women's tennis singles event. Gymnast Gabby Douglas became the fourth U.S. female to win a gold medal in the individual all-around event. Allyson Felix became the most-successful U.S. track-and-field athlete at the event, winning three gold medals. Swimmer Michael Phelps emerged as the most-decorated athlete in Olympic history, with a total of 22 medals won (including four gold and two silver medals in London) – 18 gold, 2 silver, and 2 bronze medals – surpassing Larisa Latynina's overall Olympic medal count.4

Medalists

The following U.S. competitors won medals at the games. In the by discipline sections below, medalists' names are bolded.

* – Indicates the athlete competed in preliminaries but not the final

Competitors

The USOC selected a team of 530 athletes, 261 men and 269 women, to compete in all sports except handball; it was the nation's sixth-largest team sent to the Olympics, but the smallest since 1988. Athletics was the largest team by sport, with a total of 125 competitors.

The U.S. team featured 302 first-time athletes, and 228 returning Olympians to participate in these games.5 Among the returning Olympians, seven of them had competed at their fifth Olympics (high jumper Amy Acuff, archer Khatuna Lorig, shooters Kimberly Rhode and Emil Milev, indoor volleyballer Danielle Scott-Arruda, and eventing riders Phillip Dutton and Karen O'Connor – the oldest of the team at age 54). Twenty-one athletes made their fourth Olympic appearances, including springboard diver Troy Dumais, track hurdler Angelo Taylor, and beach volleyballers and double-defending champions Kerri Walsh Jennings and Misty May-Treanor. Fifty-seven athletes made their third Olympic appearances, including rifle shooter Matt Emmons, and twins Bob and Mike Bryan in the men's tennis doubles match. One hundred and forty-three athletes were two-time Olympians, including former defending champions Justin Gatlin (athletics) and Anthony Ervin (swimming), who both made their comeback in London after long years of absence. Two hundred and eight returning athletes had competed in Beijing, including 124 Olympic medalists, and 76 defending champions.5

Among the nation's defending champions were swimmers Michael Phelps and Natalie Coughlin. Phelps won a historic amount of eight gold medals in Beijing to become the most-decorated Olympic athlete at a single event and the first person to win a total of fourteen Olympic gold medals. Coughlin, on the other hand, won a total of 11 Olympic medals in two previous games, including six gold medals from Beijing. Other notable defending champions featured NBA basketball players Kobe Bryant and LeBron James, who led their team by recapturing the nation's gold medal in Beijing, shooters Walton Eller and Vincent Hancock, road cyclist Kristin Armstrong in women's time trial, and swimmers Rebecca Soni and Ryan Lochte.5

First-time Olympians also featured gymnasts Gabby Douglas and Aly Raisman, decathlete Ashton Eaton, and swimmers Missy Franklin and Katie Ledecky, the youngest of the team at age 15. Former basketball player and five-time Olympic champion Teresa Edwards served as the U.S. team's chef de mission.6 Double Olympic champion Mariel Zagunis became the third fencer and sixth female athlete to serve as the United States flag bearer at the opening ceremony.2

The following is the list of number of competitors participating in the Games. Note that reserves for fencing, field hockey, football and handball are not counted as athletes:

Sport Men Women Total
Archery 3 3 6
Athletics (track and field) 63 62 125
Badminton 2 1 3
Basketball 12 12 24
Boxing 9 3 12
Canoeing 5 2 7
Cycling 12 12 24
Diving 5 6 11
Equestrian 7 6 13
Fencing 8 8 16
Field hockey 0 16 16
Soccer (football) 0 18 18
Gymnastics 6 7 13
Judo 3 2 5
Modern pentathlon 1 2 3
Rowing 24 20 44
Sailing 9 7 16
Shooting 14 6 20
Swimming 24 25 49
Synchronised swimming 0 2 2
Table tennis 1 3 4
Taekwondo 2 2 4
Tennis 6 6 12
Triathlon 2 3 5
Volleyball 16 16 32
Water polo 13 13 26
Weightlifting 1 2 3
Wrestling 13 4 17
Total 261 269 530

Archery

Three U.S. archers qualified for the men's individual event, three archers for the women's individual event and teams for both the men's team event and women's team event.

Men
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Brady Ellison Individual 676 10  Javier (PHI) (55)
W 7–1
 Worth (AUS) (23)
L 1–7
Did not advance
Jake Kaminski 670 18  Olaru (MDA) (47)
L 5–6
Did not advance
Jacob Wukie 673 12  Talukdar (IND) (53)
W 6–0
 Nesteng (NOR) (24)
L 2–6
Did not advance
Brady Ellison
Jake Kaminski
Jacob Wukie
Team 2019 4 N/A Bye  Japan (JPN) (5)
W 220–219
 South Korea (KOR) (1)
W 224–219
 Italy (ITA) (6)
L 218–219
2
Women
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Miranda Leek Individual 656 14  Palekha (UKR) (51)
W 6–2
 Lionetti (ITA) (19)
L 4–6
Did not advance
Khatuna Lorig 669 4  Zam (BHU) (61)
W 6–0
 Laursen (DEN) (36)
W 6–4
 Cheng M (CHN) (20)
W 7–3
 Schuh (FRA) (37)
W 6–2
 Ki B-b (KOR) (1)
L 2–6
 Avitia (MEX) (10)
L 2–6
4
Jennifer Nichols 654 15  Swuro (IND) (50)
W 6–5
 Bishindee (MGL) (18)
L 5–6
Did not advance
Miranda Leek
Khatuna Lorig
Jennifer Nichols7
Team 1979 2 N/A Bye  China (CHN) (7)
L 213–218
Did not advance

Athletics (track and field)

U.S. athletes earned qualifying standards in the following track and field events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard):89 The team was selected based on the results of the 2012 United States Olympic Trials.

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Ryan Bailey10 100 m Bye 9.88 1 Q 9.96 2 Q 9.88 5
Justin Gatlin10 Bye 9.97 1 Q 9.82 1 Q 9.79 3
Tyson Gay10 Bye 10.08 1 Q 9.90 2 Q 9.80 4
Maurice Mitchell11 200 m 20.54 1 Q N/A 20.56 4 Did not advance
Wallace Spearmon11 20.47 2 Q N/A 20.02 2 Q 19.90 4
Isiah Young11 20.55 3 Q N/A 20.89 8 Did not advance
Tony McQuay12 400 m 45.45 2 Q N/A 45.31 5 Did not advance
LaShawn Merritt12 DNF N/A Did not advance
Bryshon Nellum12 45.29 2 Q N/A 45.02 3 Did not advance
Khadevis Robinson13 800 m 1:47.17 5 N/A Did not advance
Duane Solomon13 1:46.05 1 Q N/A 1:44.93 3 q 1:42.82 4
Nicholas Symmonds13 1:45.91 1 Q N/A 1:44.87 3 q 1:42.95 5
Matthew Centrowitz13 1500 m 3:41.39 5 Q N/A 3:34.90 5 Q 3:35.17 4
Leonel Manzano13 3:37.00 6 Q N/A 3:42.94 4 Q 3:34.79 2
Andrew Wheating13 3:40.92 7 q N/A 3:44.88 9 Did not advance
Bernard Lagat14 5000 m 13:15.45 4 Q N/A 13:42.99 4
Lopez Lomong14 13:26.16 4 Q N/A 13:48.19 10
Galen Rupp14 13:17.56 6 q N/A 13:45.04 7
Dathan Ritzenhein15 10000 m N/A 27:45.89 13
Galen Rupp15 N/A 27:30.90 2
Matt Tegenkamp15 N/A 28:18.26 19
Aries Merritt16 110 m hurdles 13.07 1 Q N/A 12.94 1 Q 12.92 1
Jeffrey Porter16 13.53 3 Q N/A 13.41 5 Did not advance
Jason Richardson16 13.33 1 Q N/A 13.13 1 Q 13.04 2
Kerron Clement17 400 m hurdles 48.48 2 Q N/A 48.12 3 q 49.15 8
Angelo Taylor17 49.29 1 Q N/A 47.95 2 Q 48.25 5
Michael Tinsley17 49.13 1 Q N/A 48.18 1 Q 47.91 2
Kyle Alcorn18 3000 m steeplechase 8:37.11 9 N/A Did not advance
Donald Cabral18 8:21.46 4 Q N/A 8:25.91 8
Evan Jager18 8:16.61 2 Q N/A 8:23.87 6
Ryan Bailey
Jeff Demps*
Justin Gatlin
Tyson Gay
Trell Kimmons
Darvis Patton*
19
4×100 m relay 37.38 NR 1 Q N/A 37.04 NR 2
Joshua Mance
Tony McQuay
Manteo Mitchell*
Bryshon Nellum
Angelo Taylor
19
4×400 m relay 2:58.87 2 Q N/A 2:57.05 2
Abdi Abdirahman20 Marathon N/A DNF
Ryan Hall20 N/A DNF
Meb Keflezighi20 N/A 2:11:06 4
Trevor Barron21 20 km walk N/A 1:22:46 26
John Nunn22 50 km walk N/A 4:03:28 43
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Will Claye23 Long jump 7.99 8 Q 8.12 3
Marquise Goodwin23 8.11 2 Q 7.80 10
George Kitchens23 6.84 39 Did not advance
Will Claye24 Triple jump 16.87 7 q 17.63 2
Christian Taylor24 17.21 1 Q 17.81 1
Erik Kynard25 High jump 2.29 3 q 2.33 2
Jamie Nieto25 2.26 7 q 2.29 6
Jesse Williams25 2.29 3 q 2.25 9
Derek Miles26 Pole vault NM Did not advance
Jeremy Scott26 5.50 15 Did not advance
Brad Walker26 5.60 4 q NM
Christian Cantwell27 Shot put 20.41 9 Q 21.19 4
Reese Hoffa27 21.36 1 Q 21.23 3
Ryan Whiting27 20.78 4 Q 20.64 9
Lance Brooks28 Discus throw 61.17 21 Did not advance
Jarred Rome28 59.57 31 Did not advance
Jason Young28 62.18 18 Did not advance
Sean Furey29 Javelin throw 72.81 37 Did not advance
Cyrus Hostetler29 75.76 32 Did not advance
Craig Kinsley29 78.18 23 Did not advance
Kibwe Johnson30 Hammer throw 77.17 5 q 74.95 9
AG Kruger30 72.13 25 Did not advance
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
Ashton Eaton31 Result 10.35 8.03 14.66 2.05 46.90 13.56 42.53 5.20 61.96 4:33.59 8869 1
Points 1011 1068 769 850 963 1032 716 972 767 721
Trey Hardee31 Result 10.42 7.53 15.28 1.99 48.11 13.54 48.26 4.80 66.65 4:40.94 8671 2
Points 994 942 807 794 904 1035 834 849 838 674
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Allyson Felix32 100 m Bye 11.01 1 Q 10.94 2 Q 10.89 5
Carmelita Jeter32 Bye 10.83 1 Q 10.82 1 Q 10.78 2
Tianna Madison32 Bye 10.97 2 Q 10.92 2 Q 10.85 4
Allyson Felix33 200 m 22.71 1 Q N/A 22.31 1 Q 21.88 1
Carmelita Jeter33 22.65 1 Q N/A 22.39 2 Q 22.14 3
Sanya Richards-Ross33 22.48 1 Q N/A 22.30 1 Q 22.39 5
Francena McCorory34 400 m 50.78 1 Q N/A 50.19 2 Q 50.33 7
Sanya Richards-Ross34 51.78 1 Q N/A 50.07 1 Q 49.55 1
Dee Dee Trotter34 50.87 1 Q N/A 49.87 2 Q 49.72 3
Geena Gall35 800 m 2:03.85 4 q N/A 2:05.76 8 Did not advance
Alysia Montaño35 2:00.47 1 Q N/A 1:58.42 4 q 1:57.93 5
Alice Schmidt35 2:01.65 2 Q N/A 2:01.63 4 Did not advance
Shannon Rowbury36 1500 m 4:06.03 7 q N/A 4:05.47 5 Q 4:11.26 6
Jennifer Simpson36 4:13.81 6 Q N/A 4:06.89 12 Did not advance
Morgan Uceny36 4:06.87 2 Q N/A 4:05.34 3 Q DNF
Kim Conley37 5000 m 15:14.48 12 N/A Did not advance
Julie Culley37 15:05.38 5 Q N/A 15:28.22 14
Molly Huddle37 15:02.26 5 Q N/A 15:20.29 11
Janet Cherobon-Bawcom38 10000 m N/A 31:12.68 12
Amy Hastings38 N/A 31:10.69 11
Lisa Uhl38 N/A 31:12.80 13
Dawn Harper39 100 m hurdles 12.75 2 Q N/A 12.46 1 Q 12.37 2
Lolo Jones39 12.68 1 Q N/A 12.71 3 q 12.58 4
Kellie Wells39 12.69 1 Q N/A 12.51 1 Q 12.48 3
Ti'erra Brown40 400 m hurdles 54.72 2 Q N/A 54.21 3 q 55.07 6
Lashinda Demus40 54.60 1 Q N/A 54.08 1 Q 52.77 2
Georganne Moline40 54.31 1 Q N/A 54.74 2 Q 53.92 5
Emma Coburn41 3000 m steeplechase 9:27.51 3 Q N/A 9:23.54 9
Bridget Franek41 9:29.86 5 q N/A 9:45.51 14
Shalaya Kipp41 9:48.33 12 N/A Did not advance
Allyson Felix
Carmelita Jeter
Bianca Knight
Tianna Madison
Jeneba Tarmoh*
Lauryn Williams*19
4×100 m relay 41.64 1 Q N/A 40.82 WR 1
Keshia Baker*
Diamond Dixon*
Allyson Felix
Francena McCorory
Sanya Richards-Ross
DeeDee Trotter
19
4×400 m relay 3:22.09 1 Q N/A 3:16.88 1
Desiree Davila20 Marathon N/A DNF
Shalane Flanagan20 N/A 2:25:51 10
Kara Goucher20 N/A 2:26:07 11
Maria Michta42 20 km walk N/A 1:32:27 29
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Janay DeLoach Long jump 6.81 2 Q 6.89 3
Chelsea Hayes 6.37 16 Did not advance
Brittney Reese 6.57 9 q 7.12 1
Amanda Smock43 Triple jump 13.61 27 Did not advance
Amy Acuff44 High jump 1.85 =20 Did not advance
Brigetta Barrett44 1.93 6 q 2.03 2
Chaunte Lowe44 1.93 2 q 1.97 6
Becky Holliday45 Pole vault 4.55 10 q 4.45 9
Lacey Janson45 4.40 15 Did not advance
Jennifer Suhr45 4.55 1 q 4.75 1
Tia Brooks46 Shot put 17.72 19 Did not advance
Jillian Camarena-Williams46 18.22 15 Did not advance
Michelle Carter46 18.63 8 q 19.42 5
Gia Lewis-Smallwood47 Discus throw 61.44 15 Did not advance
Aretha Thurmond47 59.39 25 Did not advance
Stephanie Brown Trafton47 64.89 5 Q 63.01 8
Brittany Borman48 Javelin throw 59.27 15 Did not advance
Kara Patterson48 56.23 31 Did not advance
Rachel Yurkovich48 57.92 24 Did not advance
Amanda Bingson49 Hammer throw 67.29 28 Did not advance
Amber Campbell49 69.93 13 Did not advance
Jessica Cosby49 69.65 14 Did not advance
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Sharon Day50 Result 13.57 1.77 14.28 24.36 5.85 43.90 2:11.31 5286 16
Points 1040 941 813 946 804 742 946
Hyleas Fountain50 Result 12.70 1.86 11.99 23.64 6.05 21.60 DNS DNF
Points 1170 1054 660 1016 865 319 0
Chantae McMillan50 Result 13.49 1.68 14.92 25.25 5.37 49.78 2:40.55 5688 29
Points 1052 830 856 864 663 856 567

Badminton

The United States will be represented in two out of the five badminton events: men's doubles and women's singles. No US athlete has ever medaled in badminton since it became an Olympic sport in 1992.

Athlete Event Group stage Elimination Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Howard Bach
Tony Gunawan
Men's doubles  Jung J-s /
Lee Y-d (KOR)
L 14–21, 19–21
 Koo K K /
Tan B H (MAS)
L 12–21, 14–21
 Kawamae /
Sato (JPN)
L 15–21, 15–21
4 N/A Did not advance
Rena Wang Women's singles  Wang X (CHN)
L 8–21, 6–21
N/A 2 Did not advance

Basketball

Both a men's and a women's basketball team qualified.

  • Men's team event – 1 team of 12 players
  • Women's team event – 1 team of 12 players

Men's tournament

The United States men's team's group stage game against Nigeria set new Olympic records for most points scored in a half (78, set in the first half and equaled in the second) and for a full game (156).

Roster

The following is the United States roster in the men's basketball tournament of the 2012 Summer Olympics.51

United States men's national basketball team – 2012 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. # Name Age - DOB Ht. Club Club nat.
C 4 Chandler, Tyson 29 – (1982-10-02)October 2, 1982 7 ft 1 in (2.16 m) New York Knicks United States
SF 5 Durant, Kevin 23 – (1988-09-29)September 29, 1988 6 ft 9 in (2.06 m) Oklahoma City Thunder United States
SF 6 James, LeBron 27 – (1984-12-30)December 30, 1984 6 ft 8 in (2.03 m) Miami Heat United States
PG 7 Westbrook, Russell 23 – (1988-11-12)November 12, 1988 6 ft 3 in (1.91 m) Oklahoma City Thunder United States
PG 8 Williams, Deron 28 – (1984-07-26)July 26, 1984 6 ft 3 in (1.91 m) Brooklyn Nets United States
SF 9 Iguodala, Andre 28 – (1984-01-28)January 28, 1984 6 ft 6 in (1.98 m) Philadelphia 76ers United States
SG 10 Bryant, Kobe 33 – (1978-08-23)August 23, 1978 6 ft 6 in (1.98 m) Los Angeles Lakers United States
PF 11 Love, Kevin 23 – (1988-09-07)September 7, 1988 6 ft 10 in (2.08 m) Minnesota Timberwolves United States
SG 12 Harden, James 22 – (1989-08-26)August 26, 1989 6 ft 5 in (1.96 m) Oklahoma City Thunder United States
PG 13 Paul, Chris 27 – (1985-05-06)May 6, 1985 6 ft 0 in (1.83 m) Los Angeles Clippers United States
C 14 Davis, Anthony 19 – (1993-03-11)March 11, 1993 6 ft 10 in (2.08 m) New Orleans Hornets United States
SF 15 Anthony, Carmelo 28 – (1984-05-29)May 29, 1984 6 ft 8 in (2.03 m) New York Knicks United States
Head coach
Assistant coach(es)

Legend
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on July 29, 2012
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
Pld W L PF PA PD GA Pts
United States 5 5 0 589 398 +191 1.480 10
 France 5 4 1 376 378 −2 0.995 9
 Argentina 5 3 2 448 424 +24 1.057 8
 Lithuania 5 2 3 395 399 −4 0.990 7
 Nigeria 5 1 4 338 456 −118 0.741 6
 Tunisia 5 0 5 320 411 −91 0.779 5
July 29, 2012
14:30
v
United States 98–71  France
Scoring by quarter: 22–21, 30–15, 26–15, 20–20
Pts: Durant 22
Rebs: three players 9
Asts: James 8
Pts: Traore 12
Rebs: Turiaf 9
Asts: de Colo 3
Basketball Arena, London
Referees: Cristiano Maranho (BRA), Saša Pukl (SLO), Michael Aylen (AUS)
July 31, 2012
22:15
v
Tunisia  63–110 United States
Scoring by quarter: 15–21, 18–25, 14–39, 16–25
Pts: Ben Romdhane 22
Rebs: Ben Romdhane 11
Asts: Ben Romdhane 4
Pts: Love, Anthony 16
Rebs: Durant 10
Asts: Paul 7
Basketball Arena, London
Referees: Vaughan Mayberry (AUS), Samir Abaakil (MAR), Oļegs Latiševs (LAT)
August 2, 2012
22:15
v
United States 156–73  Nigeria
Scoring by quarter: 49–25, 29–20, 41–17, 37–11
Pts: Anthony 37
Rebs: Davis, Love 6
Asts: Williams 11
Pts: Diogu 27
Rebs: Diogu 7
Asts: Aminu 4
Basketball Arena, London
Referees: Juan Arteaga (ESP), Robert Lottermoser (GER), Elena Chernova (RUS)
August 4, 2012
14:30
v
Lithuania  94–99 United States
Scoring by quarter: 25–33, 26–22, 21–23, 22–21
Pts: Kleiza 25
Rebs: Pocius 7
Asts: Jasikevičius, Pocius 6
Pts: James, Anthony 20
Rebs: Love 8
Asts: Paul 6
Basketball Arena, London
Referees: Recep Ankaralı (TUR), Luigi Lamonica (ITA), Marcos Benito (BRA)
August 6, 2012
22:15
v
Argentina  97–126 United States
Scoring by quarter: 32–34, 27–26, 17–42, 21–24
Pts: Ginóbili 16
Rebs: Ginóbili 5
Asts: Campazzo 7
Pts: Durant 28
Rebs: Iguodala, Love 9
Asts: Paul 7
Basketball Arena, London
Referees: Christos Christodoulou (GRE), Ilija Belošević (SRB), Stephen Seibel (CAN)
Quarterfinal
August 8, 2012
22:15
v
United States 119–86  Australia
Scoring by quarter: 28–21, 28–21, 28–28, 35–16
Pts: Bryant 20
Rebs: James 14
Asts: James 11
Pts: Mills 26
Rebs: Ingles 8
Asts: Ingles 6
North Greenwich Arena, London
Referees: Luigi Lamonica (ITA), Fernando Sampietro (ARG), Samir Abaakil (MAR)
Semifinal
August 10, 2012
21:00
v
Argentina  83–109 United States
Scoring by quarter: 19–24, 21–23, 17–27, 26–35
Pts: Ginobili 18
Rebs: Delfino 5
Asts: Prigioni 6
Pts: Durant 19
Rebs: Love 9
Asts: James, Paul 7
North Greenwich Arena, London
Referees: Carl Jungebrand (FIN), Recep Ankaralı (TUR), Robert Lottermoser (GER)
Gold medal match
August 12, 2012
15:00
v
1 United States 107–100  Spain 2
Scoring by quarter: 35–27, 24–31, 24–24, 24–18
Pts: Durant 30
Rebs: Durant, Love 9
Asts: James 4
Pts: P. Gasol 24
Rebs: Ibaka 9
Asts: P. Gasol 7
North Greenwich Arena, London
Referees: Cristiano Maranho (BRA), Christos Christodoulou (GRE), Michael Aylen (AUS)

Women's tournament

Roster

The following is the United States roster in the women's basketball tournament of the 2012 Summer Olympics.52

United States women's national basketball team – 2012 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. # Name Age - DOB Ht. Club Club nat.
G 4 Whalen, Lindsay 30 – (1982-05-09)May 9, 1982 5 ft 9 in (1.75 m) Minnesota Lynx United States
F 5 Augustus, Seimone 28 – (1984-04-30)April 30, 1984 6 ft 0 in (1.83 m) Minnesota Lynx United States
G 6 Bird, Sue 31 – (1980-10-16)October 16, 1980 5 ft 9 in (1.75 m) Seattle Storm United States
F 7 Moore, Maya 23 – (1989-06-11)June 11, 1989 6 ft 0 in (1.83 m) Minnesota Lynx United States
F 8 McCoughtry, Angel 25 – (1986-09-10)September 10, 1986 6 ft 1 in (1.85 m) Atlanta Dream United States
F 9 Jones, Asjha 31 – (1980-08-01)August 1, 1980 6 ft 3 in (1.91 m) Connecticut Sun United States
F 10 Catchings, Tamika 33 – (1979-07-21)July 21, 1979 6 ft 1 in (1.85 m) Indiana Fever United States
F 11 Cash, Swin 32 – (1979-09-22)September 22, 1979 6 ft 1 in (1.85 m) Chicago Sky United States
G/F 12 Taurasi, Diana 30 – (1982-06-11)June 11, 1982 6 ft 0 in (1.83 m) Phoenix Mercury United States
C 13 Fowles, Sylvia 27 – (1985-06-10)June 10, 1985 6 ft 6 in (1.98 m) Chicago Sky United States
C 14 Charles, Tina 23 – (1988-12-05)December 5, 1988 6 ft 4 in (1.93 m) Connecticut Sun United States
F/C 15 Parker, Candace 26 – (1986-04-19)April 19, 1986 6 ft 4 in (1.93 m) Los Angeles Sparks United States
Head coach
Assistant coach(es)

Legend
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on 28 July 2012
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
Pld W L PF PA PD GA Pts
 United States 5 5 0 462 279 +183 1.656 10
 Turkey 5 4 1 343 316 +27 1.085 9
 China 5 3 2 346 363 −17 0.953 8
 Czech Republic 5 2 3 346 332 +14 1.042 7
 Croatia 5 1 4 324 379 −55 0.855 6
 Angola 5 0 5 243 395 −152 0.615 5
July 28, 2012
16:45
v
United States  81–56  Croatia
Scoring by quarter: 11–4, 20–24, 22–19, 28–9
Pts: Charles 14
Rebs: Parker 13
Asts: Bird 5
Pts: Ivezić 22
Rebs: Ivanković 7
Asts: Lelas 5
Basketball Arena, London
Referees: Juan Arteaga (ESP), Oļegs Latiševs (LAT), Snehal Bendke (IND)
July 30, 2012
22:15
v
Angola  38–90  United States
Scoring by quarter: 12–22, 6–19, 11–28, 9–21
Pts: Guadalupe 11
Rebs: Mauricio, Manuel 6
Asts: Manuel 2
Pts: Parker 14
Rebs: Parker 12
Asts: Bird 5
Basketball Arena, London
Referees: Carole Delauné (FRA), Marcos Benito (BRA), Robert Lottermoser (GER)
August 1, 2012
22:15
v
United States  89–58  Turkey
Scoring by quarter: 19–16, 22–10, 22–21, 26–11
Pts: McCoughtry 18
Rebs: three players 7
Asts: Bird 4
Pts: Vardarlı, Hollingsworth 11
Rebs: Hollingsworth 8
Asts: Vardarlı, Alben 3
Basketball Arena, London
Referees: Michael Aylen (AUS), Stephen Seibel (CAN), Peng Ling (CHN)
August 3, 2012
22:15
v
Czech Republic  61–88  United States
Scoring by quarter: 26–24, 12–24, 9–22, 14–18
Pts: Zrůstová 15
Rebs: Pecková 6
Asts: Bartoňová 3
Pts: Taurasi 18
Rebs: Charles 14
Asts: Bird 9
Basketball Arena, London
Referees: Elena Chernova (RUS), Marcos Benito (BRA), Vitalis Gode (KEN)
August 5, 2012
16:45
v
China  66–114  United States
Scoring by quarter: 28–31, 8–30, 12–33, 18–20
Pts: Song Xiaoyun 15
Rebs: four players 3
Asts: Miao Lijie 8
Pts: Taurasi 22
Rebs: Moore 7
Asts: Catchings 7
Basketball Arena, London
Referees: Guerrino Cerebuch (ITA), Borys Ryschyk (UKR), Carole Delauné (FRA)
Quarterfinal
August 7, 2012
14:00
v
United States  91–48  Canada
Scoring by quarter: 19–8, 23–13, 26–10, 23–17
Pts: Taurasi 15
Rebs: Moore, Parker 7
Asts: Bird 5
Pts: Smith 13
Rebs: Phillips 8
Asts: Phillips 5
Basketball Arena, London
Referees: Guerrino Cerebuch (ITA), Shoko Sugruro (JPN), Vitalis Gode (KEN)
Semifinal
August 9, 2012
17:00
v
Australia  73–86  United States
Scoring by quarter: 22–20, 25–23, 12–22, 14–21
Pts: Cambage 19
Rebs: Jackson 17
Asts: Jarry 5
Pts: Taurasi, Charles 14
Rebs: Charles 10
Asts: Charles 4
North Greenwich Arena, London
Referees: Ilija Belošević (SRB), Borys Ryschyk (UKR), Snehal Bendke (IND)
Gold medal match
August 11, 2012
21:00
v
1 United States  86–50  France 2
Scoring by quarter: 20–15, 17–10, 26–12, 23–13
Pts: Parker 21
Rebs: Parker 11
Asts: Taurasi 6
Pts: Gruda, Lawson-Wade 12
Rebs: Ndongue 8
Asts: Dumerc 3
North Greenwich Arena, London
Referees: Fernando Sampietro (ARG), Elena Chernova (RUS), Peng Ling (CHN)

Boxing

U.S. boxers qualified for the following events:

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Rau'shee Warren Flyweight Bye  Oubaali (FRA)
L 18–19
Did not advance
Joseph Diaz Bantamweight  Ishchenko (UKR)
W 19–9
 Álvarez (CUB)
L 15–21
Did not advance
Jose Ramírez Lightweight  Azzedine (FRA)
W 21–20
 Gaibnazarov (UZB)
L 11–15
Did not advance
Jamel Herring Light welterweight  Yeleussinov (KAZ)
L 9–19
Did not advance
Errol Spence Welterweight  Carvalho (BRA)
W 16–10
 Krishan (IND)
W* 15–13
 Zamkovoy (RUS)
L 11–16
Did not advance
Terrell Gausha Middleweight  Hakobyan (ARM)
W RSC 3 (13–12)
 Singh (IND)
L 14–15
Did not advance
Marcus Browne Light heavyweight  Hooper (AUS)
L 11–13
Did not advance
Michael Hunter Heavyweight N/A  Beterbiyev (RUS)
L 10–10
Did not advance
Dominic Breazeale Super heavyweight N/A  Omarov (RUS)
L 8–19
Did not advance

* – Spence initially lost the bout 11–13 but successfully appealed on the grounds that the referee called too few cautions for holding fouls and Spence should have been awarded at least four more points

Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Marlen Esparza Flyweight Bye  Magliocco (VEN)
W 24–16
 Ren C (CHN)
L 8–10
Did not advance 3
Quanitta Underwood Lightweight  Jonas (GBR)
L 13–21
Did not advance
Claressa Shields Middleweight Bye  Laurell (SWE)
W 18–14
 Volnova (KAZ)
W 29–15
 Torlopova (RUS)
W 19–12
1

Canoeing

Slalom

U.S. canoeists qualified boats for the following events

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Best Rank Time Rank Time Rank
Casey Eichfeld Men's C-1 97.04 10 102.02 12 97.04 14 Did not advance
Eric Hurd
Jeff Larimer
Men's C-2 112.91 12 109.78 9 109.78 12 Did not advance
Scott Parsons Men's K-1 94.16 13 141.72 19 94.16 16 Did not advance
Caroline Queen Women's K-1 117.05 13 186.23 19 117.05 17 Did not advance

Sprint

U.S. canoeists qualified boats in three out of twelve sprint events, one men's and one women's. No U.S. athlete has medaled in Olympic sprint canoeing since 1992.

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Tim Hornsby Men's K-1 200 m 36.560 6 q 37.660 8 FB 39.370 15
Carrie Johnson Women's K-1 200 m 43.355 6 Q 43.321 8 Did not advance
Women's K-1 500 m 1:53.983 4 Q 1:54.628 6 Did not advance

Cycling

U.S. cyclists qualified for the following events

Road

Taylor Phinney in the time trials
Men
Athlete Event Time Rank
Timmy Duggan Road race 5:46:37 88
Tyler Farrar 5:46:37 33
Chris Horner 5:46:46 93
Taylor Phinney 5:46:05 4
Tejay van Garderen 5:47:31 104
Taylor Phinney Time trial 52:38.07 4
Women
Athlete Event Time Rank
Kristin Armstrong Road race 3:36:16 35
Amber Neben 3:36:20 36
Shelley Olds 3:35:56 7
Evelyn Stevens 3:35:56 24
Kristin Armstrong Time trial 37:34.82 1
Amber Neben 38:45.17 7

Track

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Repechage 1 Round 2 Repechage 2 Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Jimmy Watkins Men's sprint 10.247
70.264
12  Nakagawa (JPN)
W 10.339
69.237
Bye  Kelemen (CZE)
W 10.511
68.499
Bye  Perkins (AUS)
L, L
Did not advance 5th place final
 Awang (MAS)
 Forstemann (GER)
 Dmitriev (RUS)
L
6
Pursuit
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time Rank Opponent
Results
Rank Opponent
Results
Rank
Dotsie Bausch
Sarah Hammer
Jennie Reed*
Lauren Tamayo
Women's team pursuit 3:19.406 2 Q  Australia (AUS)
3:16.853
2  Great Britain (GBR)
3:19.727
2
Omnium
Athlete Event Flying lap Points race Elimination race Individual pursuit Scratch race Time trial Total points Rank
Time Rank Points Rank Rank Time Rank Rank Time Rank
Bobby Lea Men's omnium 13.559 10 8 12 8 4:30.127 11 7 1:04.853 13 61 12
Sarah Hammer Women's omnium 14.369 5 25 5 2 3:29.554 1 2 35.900 4 19 2

Mountain biking

Samuel Schultz in men's cross-country race
Athlete Event Time Rank
Samuel Schultz Men's cross-country 1:32:29 15
Todd Wells 1:31:28 10
Lea Davison Women's cross-country 1:35:14 11
Georgia Gould 1:32:00 3

BMX

Athlete Event Seeding Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Points Rank Points Rank Result Rank
Connor Fields Men's BMX 38.431 4 3 1 Q 6 1 Q 1:03.033 7
David Herman 38.955 15 16 4 q 15 6 Did not advance
Nic Long 38.601 7 18 5 Did not advance
Brooke Crain Women's BMX DNF 16 N/A 14 3 Q 40.286 8
Alise Post 39.890 8 N/A 18 6 Did not advance

Diving

U.S. divers qualified for eight individual diving spots at the 2012 Olympic Games. Three US synchronized diving teams qualified through the 2012 FINA Diving World Cup and the rest of the divers qualified for the Olympics through the 2012 U.S. Olympic Trials for diving.

Men
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Chris Colwill 3 m springboard 461.35 7 Q 339.80 18 Did not advance
Troy Dumais 486.60 3 Q 490.55 5 Q 498.35 5
David Boudia 10 m platform 439.15 18 Q 531.15 3 Q 568.65 1
Nick McCrory 480.90 8 Q 506.50 7 Q 505.40 9
Troy Dumais
Kristian Ipsen
3 m synchronized springboard N/A 446.70 3
David Boudia
Nick McCrory
10 m synchronized platform N/A 463.47 3
Women
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Cassidy Krug 3 m springboard 320.10 10 Q 345.60 5 Q 342.85 7
Christina Loukas 330.45 7 Q 339.75 6 Q 332.10 8
Katherine Bell 10 m platform 326.95 9 Q 296.80 16 Did not advance
Brittany Viola 322.55 14 Q 300.50 15 Did not advance
Kelci Bryant
Abigail Johnston
3 m synchronized springboard N/A 321.90 2

Equestrian

U.S. equestrians qualified teams in the dressage and eventing team competitions.53 and also qualified a team in the jumping team competition.

They have also qualified four athletes in the individual dressage competition, five athletes in the individual eventing competition,53 and four athletes in the individual jumping competition.

Dressage

Athlete Horse Event Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Overall
Score Rank Score Rank Technical Artistic Score Rank
Jan Ebeling Rafalca Individual 70.243 30 Q 69.302 28 Did not advance
Tina Konyot Calecto V 70.456 27 Q 70.651 25 Did not advance
Adrienne Lyle Wizard 69.468 35 Did not advance
Steffen Peters Ravel 77.705 6 Q 76.254 =7 Q 74.143 80.429 77.286 17
Jan Ebeling
Tina Konyot
Steffen Peters
See above Team 72.801 5 Q 72.069 7 N/A 72.435 6

Eventing

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Will Coleman Twizzel Individual 46.30 26 36.40 82.70 46 2.00 84.70 37 Did not advance 84.70 37
Tiana Coudray Ringwood Magister 52.00 42 25.60 77.60 42 11.00 88.60 40 Did not advance 88.60 40
Phillip Dutton Mystery Whisper 44.30 19 2.80 47.10 12 23.00 70.10 27 Q 11.00 81.10 23 81.10 23
Boyd Martin Otis Barbotiere 50.70 =36 3.60 54.30 26 Withdrew
Karen O'Connor Mr. Medicott 48.20 29 5.60 53.80 =24 0.00 53.80 16 Q 0.00 53.80 9 53.80 9
Will Coleman
Tiana Coudray
Phillip Dutton
Boyd Martin
Karen O'Connor
See above Team 138.80 7 16.40 155.20 5 53.40 208.60 7 N/A 208.60 7

Jumping

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Rich Fellers Flexible Individual 0 =1 Q 0 0 =1 Q 8 8 =11 Q 5 =20 Q 0 5 8 5 8
Reed Kessler Cylana 1 =33 Q 9 10 =47 Did not advance
Beezie Madden Via Volo 42 =72 Did not advance
McLain Ward Antares F 0 =1 Q 4 4 =17 Q 8 12 =26 Q 12 =29 Did not advance 12 =29
Rich Fellers
Reed Kessler
Beezie Madden
McLain Ward
See above Team N/A 8 =7 Q 20 28 =6 28 =6

Fencing

Twenty U.S. fencers have qualified to compete in all fencing events.

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Weston Kelsey Individual épée N/A  Li Gj (CHN)
W 8–7
 Novosjolov (EST)
W 15–11
 Fernández (VEN)
W 15–9
 Limardo (VEN)
L 5–6
 Jung J-S (KOR)
L 11–12
4
Soren Thompson N/A  Fiedler (GER)
L 4–15
Did not advance
Miles Chamley-Watson Individual foil Bye  Abouelkassem (EGY)
L 10–15
Did not advance
Race Imboden Bye  Toldo (BRA)
W 15–5
 Baldini (ITA)
L 9–15
Did not advance
Alexander Massialas Bye  Lalonde-Turbide (CAN)
W 15–6
 Cheremisinov (RUS)
L 6–15
Did not advance
Miles Chamley-Watson
Race Imboden
Alexander Massialas
Gerek Meinhardt
Team foil N/A Bye  France (FRA)
W 45–39
 Italy (ITA)
L 24–45
 Germany (GER)
L 27–45
4
Daryl Homer Individual sabre Bye  Dolniceanu (ROU)
W 15–11
 Yakimenko (RUS)
W 15–14
 Dumitrescu (ROU)
L 13–15
Did not advance
Tim Morehouse Bye  Reshetnikov (RUS)
W 15–6
 Lapkes (BLR)
W 15–13
 Occhiuzzi (ITA)
L 9–15
Did not advance
James Williams Bye  Kovalev (RUS)
L 12–15
Did not advance
Daryl Homer
Tim Morehouse
Jeff Spear
James Williams
Team sabre N/A  Russia (RUS)
L 33–45
Classification semi-final
 China (CHN)
L 28–45
7th place final
 Belarus (BLR)
L 35–45
8
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Courtney Hurley Individual épée Bye  Flessel-Colovic (FRA)
L 12–15
Did not advance
Maya Lawrence Bye  Navarria (ITA)
W 15–12
 Fiamingo (ITA)
L 7–15
Did not advance
Susie Scanlan  Kryvytska (UKR)
L 13–15
Did not advance
Courtney Hurley
Kelley Hurley
Maya Lawrence
Susie Scanlan*
Team épée N/A  Italy (ITA)
W 45–35
 South Korea (KOR)
L 36–45
 Russia (RUS)
W 31–30
3
Lee Kiefer Individual foil Bye  Peterson (CAN)
W 15–10
 Jung G-O (KOR)
W 15–13
 Errigo (ITA)
L 10–15
Did not advance
Nzingha Prescod Bye  Mohamed (HUN)
L 10–15
Did not advance
Nicole Ross Bye  Boubakri (TUN)
L 8–15
Did not advance
Lee Kiefer
Nzingha Prescod
Nicole Ross
Doris Willette
Team foil N/A Bye  South Korea (KOR)
L 31–45
Classification semi-final
 Japan (JPN)
W 44–22
5th place final
 Poland (POL)
L 39–45
6
Dagmara Wozniak Individual sabre N/A  Mahran (EGY)
W 15–6
 Besbes (TUN)
W 15–13
 Velikaya (RUS)
L 13–15
Did not advance
Mariel Zagunis N/A  Permatasari (INA)
W 15–7
 Nakayama (JPN)
W 15–9
 Zhu M (CHN)
W 15–6
 Kim J-Y (KOR)
L 13–15
 Kharlan (UKR)
L 10–15
4

Field hockey

The U.S. women's field hockey team qualified for the Olympics by winning the 2011 Pan American Games. The men's team failed to qualify.

Women's tournament

Roster

The following is the American roster in the women's field hockey tournament of the 2012 Summer Olympics.54 view · talk

Head Coach: Lee Bodimeade

Reserves:

Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Argentina 5 3 1 1 12 4 +8 10
 New Zealand 5 3 1 1 9 5 +4 10
 Australia 5 3 1 1 5 2 +3 10
 Germany 5 2 1 2 6 7 −1 7
 South Africa 5 1 0 4 9 14 −5 3
 United States 5 1 0 4 4 13 −9 3

     Advanced to semifinals

July 29, 2012
21:15
v
Germany  2 – 1  United States Umpires:
Carol Metchette (IRL)
Wendy Stewart (CAN)
Rinne Goal 8'
Hahn Goal 21'
Report Crandall Goal 56'
July 31, 2012
19:00
v
Argentina  0 – 1  United States Umpires:
Claire Adenot (FRA)
Julie Ashton-Lucy (AUS)
Report Taylor Goal 28'
August 2, 2012
10:45
v
Australia  1 – 0  United States Umpires:
Stella Bartlema (NED)
Soledad Iparraguirre (ARG)
Flanagan Goal 33' Report
August 4, 2012
19:00
v
United States  2 – 3  New Zealand Umpires:
Carolina de la Fuente (ARG)
Kang Hyun-Young (KOR)
O'Donnell Goal 16'
Laubach Goal 34'
Report Sharland Goal 3'
Flynn Goal 19'
Eshuis Goal 64'
August 6, 2012
10:45
v
United States  0 – 7  South Africa Umpires:
Frances Block (GBR)
Claire Adenot (FRA)
Report Bright Goal 14'44'
George Goal 20'
Wilson Goal 25'
Coetzee Goal 33'62'
Chamberlain Goal 54'
11th/12th place
August 10, 2012
08:30
v
Belgium  2 – 1  United States Umpires:
Elena Eskina (RUS)
Irene Presenqui (ARG)
Gerniers Goal 20'
Valcke Goal 52'
Report Selenski Goal 6'

Soccer (football)

The U.S. women's soccer team qualified after finishing in first place at the 2012 CONCACAF Women's Olympic Qualifying Tournament. The men's team failed to qualify.

Women's tournament

Team roster

The following is the United States squad in the women's soccer tournament of the 2012 Summer Olympics.55 view · talk

Coach: Sweden Pia Sundhage

0#0 Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals 2012 club
1 1GK Solo, HopeHope Solo (1981-07-30)July 30, 1981 (aged 30) 118 0 United States Seattle Sounders
2 2DF Mitts, HeatherHeather Mitts (1978-09-09)September 9, 1978 (aged 33) 126 2 Unattached
3 2DF Rampone, ChristieChristie Rampone (c) (1975-06-24)June 24, 1975 (aged 37) 260 4 Unattached
4 2DF Sauerbrunn, BeckyBecky Sauerbrunn (1985-06-06)June 6, 1985 (aged 27) 24 0 United States D.C. United
5 2DF Ohara, KelleyKelley O'Hara (1988-08-04)August 4, 1988 (aged 23) 19 0 Unattached
6 2DF Lepeilbet, AmyAmy LePeilbet (1982-03-12)March 12, 1982 (aged 30) 70 0 Unattached
7 3MF Boxx, ShannonShannon Boxx (1977-06-29)June 29, 1977 (aged 35) 168 23 Unattached
8 4FW Rodriguez, AmyAmy Rodriguez (1987-02-17)February 17, 1987 (aged 25) 89 25 Unattached
9 3MF Oreilly, HeatherHeather O'Reilly (1985-01-02)January 2, 1985 (aged 27) 166 34 United States Boston Breakers
10 3MF Lloyd, CarliCarli Lloyd (1982-07-16)July 16, 1982 (aged 30) 135 36 Unattached
11 4FW Leroux, SydneySydney Leroux (1990-05-07)May 7, 1990 (aged 22) 14 7 United States Seattle Sounders
12 4FW Cheney, LaurenLauren Cheney (1987-09-30)September 30, 1987 (aged 24) 67 18 Unattached
13 4FW Morgan, AlexAlex Morgan (1989-07-02)July 2, 1989 (aged 23) 42 27 United States Seattle Sounders
14 4FW Wambach, AbbyAbby Wambach (1980-06-02)June 2, 1980 (aged 32) 182 138 Unattached
15 3MF Rapinoe, MeganMegan Rapinoe (1985-07-05)July 5, 1985 (aged 27) 52 12 United States Seattle Sounders
16 2DF Buehler, RachelRachel Buehler (1985-08-26)August 26, 1985 (aged 26) 82 3 Unattached
17 3MF Heath, TobinTobin Heath (1988-05-29)May 29, 1988 (aged 24) 45 6 United States New York Fury
18 1GK Barnhart, NicoleNicole Barnhart (1981-10-10)October 10, 1981 (aged 30) 43 0 Unattached
Group play
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
 United States 3 3 0 0 8 2 +6 9
 France 3 2 0 1 8 4 +4 6
 North Korea 3 1 0 2 2 6 −4 3
 Colombia 3 0 0 3 0 6 −6 0
Green indicates qualified for the quarter-finals
July 25, 2012
17:00
v
United States  4–2  France
Wambach Goal 19'
Morgan Goal 32'66'
Lloyd Goal 56'
Report Thiney Goal 12'
Delie Goal 14'
Hampden Park, Glasgow
Attendance: 18,09056
Referee: Sachiko Yamagishi (Japan)
July 28, 2012
17:00
v
United States  3–0  Colombia
Rapinoe Goal 33'
Wambach Goal 74'
Lloyd Goal 77'
Report
Hampden Park, Glasgow
Attendance: 11,31357
Referee: Efthalia Mitsi (Greece)
July 31, 2012
17:15
v
United States  1–0  North Korea
Wambach Goal 25' Report
Old Trafford, Manchester
Attendance: 29,52258
Referee: Jenny Palmqvist (Sweden)
Quarter-final
August 3, 2012
14:30
v
United States  2–0  New Zealand
Wambach Goal 27'
Leroux Goal 87'
Report
St James' Park, Newcastle
Attendance: 10,44159
Referee: Salomé di Iorio (Argentina)
Semi-final
August 6, 2012
19:45
v
Canada  3–4 (a.e.t.)  United States
Sinclair Goal 22'67'73' Report Rapinoe Goal 54'70'
Wambach Goal 80' (pen.)
Morgan Goal 120+3'
Old Trafford, Manchester
Attendance: 26,63060
Referee: Christina Pedersen (Norway)
Gold medal match
August 9, 2012
19:45
v
1 United States  2–1  Japan 2
Lloyd Goal 8'54' Report Ōgimi Goal 63'
Wembley Stadium, London
Attendance: 80,20361
Referee: Bibiana Steinhaus (Germany)

Gymnastics

Artistic

Men
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Jake Dalton Team 15.633 Q N/A 15.100 15.900 N/A 15.466 N/A 15.033 16.066 N/A
Jonathan Horton N/A 12.700 15.166 N/A 13.133 15.566 Q N/A N/A 15.266 N/A 15.200 N/A
Danell Leyva 15.100 14.866 14.600 15.500 15.333 15.866 Q 91.265 1 Q 15.200 13.400 N/A 15.366 15.866 N/A
Sam Mikulak 15.366 14.333 N/A 16.300 Q 15.316 14.033 N/A 14.600 14.500 N/A 15.966 15.266 N/A
John Orozco 15.166 14.766 15.066 15.800 14.533 15.266 90.597 4 Q N/A 12.733 14.958 14.600 15.133 15.333 N/A
Total 46.165 43.965 45.332 48.000 45.182 46.698 275.342 1 Q 45.266 40.633 45.257 46.632 45.765 46.399 269.952 5
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Jake Dalton Floor 15.333 N/A 15.333 5
Jonathan Horton Horizontal bar N/A 15.466 15.466 6
Danell Leyva All-around 15.366 13.500 14.733 15.566 15.833 15.700 90.698 3
Horizontal bar N/A 15.833 15.833 5
Sam Mikulak Vault N/A 16.050 N/A 16.050 5
John Orozco All-around 15.433 12.566 15.200 15.900 15.266 14.966 89.331 8
Women
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F V UB BB F V UB BB
Gabby Douglas Team 13.766 15.900 15.333 Q 15.266 Q 60.265 3 Q 15.066 15.966 15.200 15.233 N/A
McKayla Maroney N/A 15.900 Q N/A N/A 16.233 N/A
Aly Raisman 15.325 Q 15.800 14.166 15.100 Q 60.391 2 Q 15.300 N/A 14.933 N/A
Kyla Ross 13.733 N/A 14.866 15.075 N/A N/A 14.933 15.133 N/A
Jordyn Wieber 14.666 Q 15.833 14.833 14.700 60.032 4 15.000 15.933 14.666 N/A
Total 43.757 47.633 45.032 45.441 181.863 1 Q 45.366 48.132 44.799 45.299 183.596 1
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F V UB BB
Gabby Douglas All-around 15.033 15.966 15.733 15.500 62.232 1
Uneven bars N/A 14.900 N/A 14.900 8
Balance beam N/A 13.633 13.633 7
McKayla Maroney Vault N/A 15.083 N/A 15.083 2
Aly Raisman All-around 15.133 15.900 14.333 14.200 59.566 4*
Floor 15.600 N/A 15.600 1
Balance beam N/A 15.066 15.066 3
Jordyn Wieber Floor 14.500 N/A 14.500 7

* Aliya Mustafina and Aly Raisman finished with the same total score of 59.566. In the case of a tie, the sum of the three highest apparatus scores is used. These sums were 45.933 for Mustafina and 45.366 for Raisman (both dropping their Beam score), earning Mustafina the bronze medal.

Rhythmic

One U.S. rhythmic gymnast qualified for the individual all-around competition.

Athlete Event Qualification Final
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank
Julie Zetlin Individual 23.750 24.450 24.225 24.250 96.675 21 Did not advance

Trampoline

One male and one female gymnast qualified for the trampoline competition.

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Steven Gluckstein62 Men's 61.020 16 Did not advance
Savannah Vinsant62 Women's 101.355 7 Q 54.965 6

Judo

Three male and two female U.S. judoka qualified.

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Bronze Medal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Nick Delpopolo Men's −73 kg Bye  Cheung (HKG)
W 0020–0000
 van Tichelt (BEL)
W 0001–0000
 Wang (KOR)
L 0000–0000
Did not advance  Sainjargal (MGL)
L 0002–0011
Did not advance 7
DSQ63
Travis Stevens Men's −81 kg Bye  Sedej (SLO)
W 0101–0002
 Tchrikishvili (GEO)
W 1001–0001
 Guilheiro (BRA)
W 0101–0000
 Bischof (GER)
L 0000–0000
Bye  Valois-Fortier (CAN)
L 0000–0011
Did not advance 5
Kyle Vashkulat Men's −100 kg N/A  Sayidov (UZB)
L 0000–1000
Did not advance
Marti Malloy Women's −57 kg N/A  Monteiro (POR)
W 0001–0000
 Amaris (COL)
W 0100–0000
 Zabludina (RUS)
W 0012–0011
 Căprioriu (ROU)
L 0001–1001
Bye  Quintavalle (ITA)
W 0100–0001
Did not advance 3
Kayla Harrison Women's −78 kg N/A Bye  Moskalyuk (RUS)
W 0100–0000
 Joo (HUN)
W 0101–0010
 Aguiar (BRA)
W 0101–0000
Bye  Gibbons (GBR)
W 0002–0000
1

Modern pentathlon

Three U.S. athletes qualified to compete in the modern pentathlon event. Dennis Bowsher and Margaux Isaksen have qualified through the 2011 Pan American Games.

Athlete Event Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Combined: shooting/running
(10 m air pistol)/(3000 m)
Total points Final rank
Results Rank MP points Time Rank MP points Penalties Rank MP points Time Rank MP points
Dennis Bowsher Men's 12–23 =34 688 2:05.15 18 1300 124 29 1076 11:25.09 30 2260 5324 32
Margaux Isaksen Women's 22–13 =4 928 2:18.53 16 1140 80 23 1120 11:54.51 4 2144 5332 4
Suzanne Stettinius 11–24 =32 664 2:22.29 27 1096 80 20 1120 12:42.84 25 1952 4832 28

Rowing

The U.S. rowers qualified the following boats:

Men
Athlete Event Heats Repechage Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Ken Jurkowski Single sculls 7:08.39 3 QF Bye 7:18.27 5 SC/D 7:56.51 6 FD DNS 24
Tom Peszek
Silas Stafford
Pair 6:26.59 4 R 6:27.41 3 SA/B N/A 6:58.58 4 FB 6:53.30 8
Charlie Cole
Scott Gault
Glenn Ochal
Henrik Rummel
Four 5:54.88 1 SA/B Bye N/A 6:01.72 1 FA 6:07.20 3
Peter Graves
Elliot Hovey
Alex Osborne
Wes Piermarini
Quadruple sculls 5:50.24 4 R 5:45.62 4 N/A Did not advance 13
Anthony Fahden
Nick LaCava
Will Newell
Robin Prendes
Lightweight four 6:02.42 5 R 6:00.86 1 SA/B N/A 6:05.06 5 FB 6:09.23 8
David Banks
Jake Cornelius
Grant James
Ross James
Stephen Kasprzyk
Giuseppe Lanzone
Will Miller
Brett Newlin
Zach Vlahos (cox)
Eight 5:30.72 1 FA Bye N/A 5:51.48 4
Women
Athlete Event Heats Repechage Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Gevvie Stone Single sculls 7:33.68 3 QF Bye 7:39.67 2 SA/B 7:52.98 4 FB 7:45.24 7
Sara Hendershot
Sarah Zelenka
Pair 6:59.29 2 FA Bye N/A 7:30.39 4
Margot Shumway
Sarah Trowbridge
Double sculls 6:55.25 3 R 7:10.37 2 FA N/A 7:10.54 6
Kristin Hedstrom
Julie Nichols
Lightweight double sculls 7:08.43 3 R 7:13.82 1 SA/B N/A 7:12.61 4 FB 7:23.31 11
Natalie Dell
Megan Kalmoe
Kara Kohler
Adrienne Martelli
Quadruple sculls 6:15.76 2 R 6:19.49 2 FA N/A 6:40.63 3
Erin Cafaro
Caryn Davies
Susan Francia
Caroline Lind
Esther Lofgren
Eleanor Logan
Meghan Musnicki
Taylor Ritzel
Mary Whipple
Eight 6:14.68 1 FA Bye N/A 6:10.59 1

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; QF=Quarterfinals; R=Repechage

Sailing

U.S. sailors have qualified one boat for each of the following events.

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Bob Willis RS:X 7 10 11 25 39
BFD
28 24 33 11 30 EL 179 22
Rob Crane Laser 35 42 30 28 16 26 19 8 33 44 EL 236 29
Zach Railey Finn 10 15 13 17 2 8 12 8 12 19 EL 116 12
Graham Biehl
Stuart McNay
470 17 22 10 3 23 24 6 18 9 4 EL 108 14
Brian Fatih
Mark Mendelblatt
Star 5 14 5 3 8 9 5 10 3 11 6 71 7
Women
Fleet racing
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Farrah Hall RS:X 22 18 18 18 20 22 23 27
OCS
16 16 EL 173 20
Paige Railey Laser Radial 8 5 12 17 4 9 21 20 9 8 6 104 8
Amanda Clark
Sarah Lihan
470 7 3 7 7 19 20 3 9 17 9 10 98 9
Match racing
Athlete Event Round Robin Rank Knockouts Rank

FRA

RUS

AUS

SWE

NED

NZL

POR

FIN

ESP

DEN

GBR
Q-final S-final Final
Debbie Capozzi
Anna Tunnicliffe
Molly Vandemoer
Elliott 6m W L L W W W W W L W W 4 Q
FIN
L (1–3)
Did not advance* 5

* – Classification races for 5th through 8th place were cancelled due to lack of wind and round robin standings were used to determine ranks.

Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Trevor Moore
Erik Storck
49er 6 10 16 1 7 13 20 18 2 17 5 20 17 8 17 EL 157 15

Shooting

Twenty U.S. athletes qualified to compete in thirteen shooting events.64

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Matt Emmons 10 m air rifle 590 35 Did not advance
Jonathan Hall 592 27 Did not advance
Michael McPhail 50 m rifle prone 595 9 Did not advance
Eric Uptagrafft 594 16 Did not advance
Matt Emmons 50 m rifle 3 positions 1172 2 Q 1271.3 3
Jason Parker 1159 30 Did not advance
Daryl Szarenski 10 m air pistol 575 23 Did not advance
Jason Turner 569 34 Did not advance
Emil Milev 25 m rapid fire pistol 578 13 Did not advance
Keith Sanderson 578 14 Did not advance
Nick Mowrer 50 m pistol 558 15 Did not advance
Daryl Szarenski 550 28 Did not advance
Walton Eller Double trap 126 22 Did not advance
Josh Richmond 131 16 Did not advance
Vincent Hancock Skeet 123 OR 1 Q 148 OR 1
Frank Thompson 119 8 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Jamie Lynn Gray 10 m air rifle 397 6 Q 499.7 5
Sarah Scherer 397 7 Q 499.0 7
Amanda Furrer 50 m rifle 3 positions 581 15 Did not advance
Jamie Lynn Gray 592 OR 1 Q 691.9 OR 1
Sandra Uptagrafft 10 m air pistol 378 28 Did not advance
25 m pistol 576 28 Did not advance
Corey Cogdell Trap 68 11 Did not advance
Kimberly Rhode 68 9 Did not advance
Kimberly Rhode Skeet 74 OR 1 Q 99 1

Swimming

U.S. swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the Olympic Qualifying Time (OQT), and 1 at the Olympic Selection Time (OST)):6566 Swimmers qualified at the 2012 U.S. Olympic Trials (for pool events).

The U.S. swimming team consisted of 49 swimmers (24 men and 25 women). The oldest swimmer on the team was Jason Lezak at 36-years-old, and the youngest was Katie Ledecky at 15-years-old. The only siblings on the swim team are Haley Anderson and Alyssa Anderson. USA Swimming named Brendan Hansen, Natalie Coughlin, Peter Vanderkaay, Rebecca Soni, and Lezak as the teams's captains.

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Anthony Ervin 50 m freestyle 21.83 4 Q 21.62 3 Q 21.78 5
Cullen Jones 21.95 6 Q 21.54 =1 Q 21.54 2
Nathan Adrian 100 m freestyle 48.19 1 Q 47.97 1 Q 47.52 1
Cullen Jones 48.61 9 Q 48.60 14 Did not advance
Ricky Berens 200 m freestyle 1:47.07 8 Q 1:46.87 9 Did not advance
Ryan Lochte 1:46.45 2 Q 1:46.31 5 Q 1:45.04 4
Conor Dwyer 400 m freestyle 3:46.24 3 Q N/A 3:46.39 5
Peter Vanderkaay 3:45.80 2 Q N/A 3:44.69 3
Andrew Gemmell 1500 m freestyle 14:59.05 9 N/A Did not advance
Connor Jaeger 14:57.56 7 Q N/A 14:52.99 6
Matt Grevers 100 m backstroke 52.92 1 Q 52.66 1 Q 52.16 OR 1
Nick Thoman 53.48 3 Q 53.47 5 Q 52.92 2
Tyler Clary 200 m backstroke 1:56.24 1 Q 1:54.71 1 Q 1:53.41 OR 1
Ryan Lochte 1:56.36 2 Q 1:55.40 2 Q 1:53.94 3
Brendan Hansen 100 m breaststroke 59.93 10 Q 59.78 8 Q 59.49 3
Eric Shanteau 59.96 11 Q 59.96 11 Did not advance
Clark Burckle 200 m breaststroke 2:09.55 6 Q 2:09.13 6 Q 2:09.25 6
Scott Weltz 2:09.67 7 Q 2:08.99 4 Q 2:09.02 5
Tyler McGill 100 m butterfly 51.95 7 Q 51.61 3 Q 51.88 7
Michael Phelps 51.72 2 Q 50.86 1 Q 51.21 1
Tyler Clary 200 m butterfly 1:54.96 2 Q 1:54.93 5 Q 1:55.06 5
Michael Phelps 1:55.53 5 Q 1:54.53 4 Q 1:53.01 2
Ryan Lochte 200 m individual medley 1:58.03 2 Q 1:56.13 1 Q 1:54.90 2
Michael Phelps 1:58.24 4 Q 1:57.11 3 Q 1:54.27 1
Ryan Lochte 400 m individual medley 4:12.35 3 Q N/A 4:05.18 1
Michael Phelps 4:13.33 8 Q N/A 4:09.28 4
Nathan Adrian
Ricky Berens*
Jimmy Feigen*
Matt Grevers*
Cullen Jones
Jason Lezak*
Ryan Lochte
Michael Phelps
4×100 m freestyle relay 3:12.59 2 Q N/A 3:10.38 2
Ricky Berens
Conor Dwyer
Charlie Houchin*
Ryan Lochte
Matt McLean*
Michael Phelps
Davis Tarwater*
4×200 m freestyle relay 7:06.75 1 Q N/A 6:59.70 1
Nathan Adrian
Matt Grevers
Brendan Hansen
Cullen Jones*
Tyler McGill*
Michael Phelps
Eric Shanteau*
Nick Thoman*
4×100 m medley relay 3:32.65 1 Q N/A 3:29.35 1
Alex Meyer 10 km open water N/A 1:50:48.2 10

Qualifiers for the latter rounds (Q) of all events were decided on a time only basis, therefore positions shown are overall results versus competitors in all heats.

Women
Event Athlete Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Jessica Hardy 50 m freestyle 24.99 12 Q 24.68 7 Q 24.62 7
Kara Lynn Joyce 25.28 =16 Did not advance
Missy Franklin 100 m freestyle 54.26 10 Q 53.59 3 Q 53.64 5
Jessica Hardy 54.09 8 Q 53.86 8 Q 54.02 8
Missy Franklin 200 m freestyle 1:57.62 3 Q 1:57.57 4 Q 1:55.82 4
Allison Schmitt 1:57.33 2 Q 1:56.15 2 Q 1:53.61 OR 1
Allison Schmitt 400 m freestyle 4:03.31 2 Q N/A 4:01.77 AM 2
Chloe Sutton 4:07.07 10 N/A Did not advance
Katie Ledecky 800 m freestyle 8:23.84 3 Q N/A 8:14.63 AM 1
Kate Ziegler 8:37.38 21 N/A Did not advance
Rachel Bootsma 100 m backstroke 1:00.03 11 Q 1:00.04 11 Did not advance
Missy Franklin 59.37 2 Q 59.12 2 Q 58.33 1
Elizabeth Beisel 200 m backstroke 2:07.82 2 Q 2:06.18 1 Q 2:06.55 3
Missy Franklin 2:07.54 1 Q 2:06.84 2 Q 2:04.06 WR 1
Breeja Larson 100 m breaststroke 1:06.58 4 Q 1:06.70 4 Q 1:06.96 6
Rebecca Soni 1:05.75 2 Q 1:05.98 2 Q 1:05.55 2
Micah Lawrence 200 m breaststroke 2:24.50 4 Q 2:23.39 6 Q 2:23.27 6
Rebecca Soni 2:21.40 1 Q 2:20.00 WR 1 Q 2:19.59 WR 1
Claire Donahue 100 m butterfly 58.06 7 Q 57.42 5 Q 57.48 7
Dana Vollmer 56.25 OR 1 Q 56.36 1 Q 55.98 WR 1
Cammile Adams 200 m butterfly 2:08.18 8 Q 2:07.33 3 Q 2:06.78 5
Kathleen Hersey 2:06.41 1 Q 2:05.90 1 Q 2:05.78 4
Ariana Kukors 200 m individual medley 2:11.94 7 Q 2:10.08 4 Q 2:09.83 5
Caitlin Leverenz 2:10.63 3 Q 2:10.06 3 Q 2:08.95 3
Elizabeth Beisel 400 m individual medley 4:31.68 1 Q N/A 4:31.27 AM 2
Caitlin Leverenz 4:36.09 8 Q N/A 4:35.49 6
Natalie Coughlin*
Missy Franklin
Jessica Hardy
Lia Neal
Allison Schmitt
Amanda Weir*
4×100 m freestyle relay 3:36.53 2 Q N/A 3:34.24 3
Alyssa Anderson*
Missy Franklin
Lauren Perdue*
Allison Schmitt
Shannon Vreeland
Dana Vollmer
4×200 m freestyle relay 7:50.75 2 Q N/A 7:42.92 OR 1
Rachel Bootsma*
Claire Donahue*
Missy Franklin
Jessica Hardy*
Breeja Larson*
Allison Schmitt
Rebecca Soni
Dana Vollmer
4×100 m medley relay 3:58.88 4 Q N/A 3:52.05 WR 1
Haley Anderson67 10 km open water N/A 1:57:38.6 2

Qualifiers for the latter rounds (Q) of all events were decided on a time only basis, therefore positions shown are overall results versus competitors in all heats.
* – Indicates athlete swam in the preliminaries but not in the final race.

Synchronized swimming

One U.S. duet qualified in synchronized swimming.

Athlete Event Technical routine Free routine (preliminary) Free routine (final)
Points Rank Points Total (technical + free) Rank Points Total (technical + free) Rank
Mary Killman
Mariya Koroleva
Duet 87.900 10 88.270 176.170 11 Q 87.770 175.670 11

Table tennis

Three U.S. individual athletes qualified to compete include one male and two females, and a female team.

Athlete Event Preliminary round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Timothy Wang Men's singles  Kim S-n (PRK)
L 0–4
Did not advance
Ariel Hsing Women's singles Bye  Silva (MEX)
W 4–0
 Ni (LUX)
W 4–2
 Li (CHN)
L 2–4
Did not advance
Lily Zhang Bye  Molnar (CRO)
L 0–4
Did not advance
Ariel Hsing
Erica Wu
Lily Zhang
Women's team N/A  Japan (JPN)
L 0–3
Did not advance

Taekwondo

Two U.S. male and female taekwondo jin qualified to compete.

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Bronze Medal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Terrence Jennings Men's −68 kg  Tazegül (TUR)
L 6–8
Did not advance  Husarov (UKR)
W 3–2
 Silva (BRA)
W 8–5
Did not advance 3
Steven López Men's −80 kg  Azizov (AZE)
L 2–3
Did not advance
Diana López Women's −57 kg  Hou Yz (CHN)
L 0–1 SDP
Did not advance  Mikkonen (FIN)
L 4–9
Did not advance
Paige McPherson Women's −67 kg  Stevenson (GBR)
W 5–1
 Tatar (TUR)
L 1–6
Did not advance  St. Bernard (GRN)
W 15–2 PTG
 Anić (SLO)
W 8–3
Did not advance 3

Tennis

The United States Tennis Association nominated six male and six female tennis players to compete in the tennis tournament.68

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Ryan Harrison Singles  Giraldo (COL)
L 5–7, 3–6
Did not advance
John Isner  Rochus (BEL)
W 7–6(7–1), 6–4
 Jaziri (TUN)
W 7–6(7–1), 6–2
 Tipsarević (SRB)
W 7–5, 7–6(16–14)
 Federer (SUI)
L 6–4, 7–6(7–5)
Did not advance
Andy Roddick  Kližan (SVK)
W 7–5, 6–4
 Djokovic (SRB)
L 2–6, 1–6
Did not advance
Donald Young  Seppi (ITA)
L 4–6, 4–6
Did not advance
Bob Bryan
Mike Bryan
Doubles N/A  Bellucci /
 (BRA)
W 7–6(7–5), 6–7(5–7), 6–3
 Davydenko /
Youzhny (RUS)
W 7–6(8–6), 7–6(7–1)
 Erlich /
Ram (ISR)
W 7–6(7–4), 7–6(12–10)
 Benneteau /
Gasquet (FRA)
W 6–4, 6–4
 Llodra /
Tsonga (FRA)
W 6–4, 7–6(7–2)
1
John Isner
Andy Roddick
N/A  Melo /
Soares (BRA)
L 2–6, 4–6
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Varvara Lepchenko Singles  Cepede Royg (PAR)
W 7–5, 6–7(6–8), 6–2
 Görges (GER)
L 3–6, 5–7
Did not advance
Christina McHale  Ivanovic  (SRB)
L 4–6, 5–7
Did not advance
Serena Williams  Janković  (SRB)
W 6–3, 6–1
 U. Radwańska (POL)
W 6–2, 6–3
 Zvonareva (RUS)
W 6–1, 6–0
 Wozniacki (DEN)
W 6–0, 6–3
 Azarenka (BLR)
W 6–1, 6–2
 Sharapova (RUS)
W 6–0, 6–1
1
Venus Williams  Errani  (ITA)
W 6–3, 6–1
 Wozniak (CAN)
W 6–1, 6–3
 Kerber (GER)
L 6–7(5–7), 6–7(5–7)
Did not advance
Liezel Huber
Lisa Raymond
Doubles N/A Bye  A. Radwańska /
U. Radwańska (POL)
W 6–4, 7–6(7–3)
 Makarova /
Vesnina (RUS)
W 6–3, 6–3
 Hlaváčková /
Hradecká (CZE)
L 1–6, 6–7(2–7)
 Kirilenko /
Petrova (RUS)
L 6–4, 4–6, 1–6
4
Serena Williams
Venus Williams
N/A  Cîrstea /
Halep (ROU)
W 6–3, 6–2
 Kerber /
Lisicki (GER)
W 6–2, 7–5
 Errani /
Vinci (ITA)
W 6–1, 6–1
 Kirilenko /
Petrova (RUS)
W 7–5, 6–4
 Hlaváčková /
Hradecká (CZE)
W 6–4, 6–4
1
Mixed
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Lisa Raymond
Mike Bryan
Doubles  Errani /
Seppi (ITA)
W 7–5, 6–3
 Dulko /
del Potro (ARG)
W 6–2, 7–5
 Azarenka /
Mirnyi (BLR)
L 3–6, 6–4, [7–10]
 Kas /
Lisicki (GER)
W 6–3, 4–6, [10–4]
3
Liezel Huber
Bob Bryan
 Kas /
Lisicki (GER)
L 6–7(5–7), 7–6(7–5), [5–10]
Did not advance

Triathlon

Two U.S. men and three women qualified to compete in the triathlon event.

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Time Rank
Manuel Huerta Men's 18:57 0:39 58:51 0:33 34:39 1:53:39 51
Hunter Kemper 17:25 0:44 58:44 0:33 31:20 1:32:56 14
Laura Bennett Women's 18:36 0:40 1:06:22 0:29 36:10 2:02:17 17
Sarah Groff 19:20 0:37 1:05:40 0:31 33:52 2:00:00 4
Gwen Jorgensen 19:27 0:44 1:11:06 0:33 34:44 2:06:34 38

Volleyball

Beach

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Phil Dalhausser
Todd Rogers
Men's Pool B
 AsahiShiratori (JPN)
W 2 – 0 (21–15, 21–16)
 GaviraHerrera (ESP)
W 2 – 1 (19–21, 21–16, 15–13)
 BenešKubala (CZE)
W 2 – 0 (21–13, 21–15)
1 Q  Nicolai
Lupo (ITA)
L 0 – 2 (17–21, 19–21)
Did not advance 9
Jake Gibb
Sean Rosenthal
Pool D
 ChiyaGoldschmidt (RSA)
W 2 – 0 (21–10, 21–11)
 FijałekPrudel (POL)
L 0 – 2 (17–21, 18–21)
 SamoilovsSorokins (LAT)
W 2 – 0 (21–10, 21–16)
1 Q  Prokopyev
Semenov (RUS)
W 2 – 0 (21–14, 22–20)
 Pļaviņš
Šmēdiņš (LAT)
L 1 – 2 (21–19, 18–21, 11–15)
Did not advance 5
Jennifer Kessy
April Ross
Women's Pool D
 GallayZonta (ARG)
W 2 – 0 (21–11, 21–18)
 Keizervan Iersel (NED)
W 2 – 1 (21–15, 12–21, 15–8)
 BaquerizoFernández (ESP)
W 2 – 1 (21–19, 19–21, 19–17)
1 Q  Kuhn
Zumkehr (SUI)
W 2 – 0 (21–15, 21–19)
 Kolocová
Sluková (CZE)
W 2 – 0 (25–23, 21–18)
 Juliana
Larissa (BRA)
W 2 – 1 (15–21, 21–19, 15–12)
 May-Treanor
Walsh Jennings (USA)
L 0 – 2 (16–21, 16–21)
2
Misty May-Treanor
Kerri Walsh Jennings
Pool C
 CookHinchley (AUS)
W 2 – 0 (21–18, 21–19)
 KolocováSluková (CZE)
W 2 – 0 (21–14, 21–19)
 SchwaigerSchwaiger (AUT)
W 2 – 1 (17–21, 21–8, 15–10)
1 Q  Keizer
van Iersel (NED)
W 2 – 0 (21–13, 21–12)
 Cicolari
Menegatti (ITA)
W 2 – 0 (21–13, 21–13)
 Xue
Zhang (CHN)
W 2 – 0 (22–20, 22–20)
 Kessy
Ross (USA)
W 2 – 0 (21–16, 21–16)
1

Indoor

Both a U.S. men's and women's volleyball team qualified for the indoor tournaments.6970

Men's tournament

Team roster

The following is the American roster in the men's volleyball tournament of the 2012 Summer Olympics.71 view · talk

Head coach: Alan Knipe

No. Name Date of birth Height Weight Spike Block 2012 club
1 Anderson, MattMatt Anderson April 18, 1987 2.04 m (6 ft 8 in) 86 kg (190 lb) 360 cm (140 in) 332 cm (131 in) Italy Pallavolo Modena
2 Rooney, SeanSean Rooney November 13, 1982 2.06 m (6 ft 9 in) 100 kg (220 lb) 354 cm (139 in) 336 cm (132 in) Italy Pallavolo Gabeca
4 Lee, DavidDavid Lee March 8, 1982 2.03 m (6 ft 8 in) 105 kg (231 lb) 350 cm (140 in) 325 cm (128 in) Russia Dinamo Moscow
5 Lambourne, RichardRichard Lambourne (L) May 6, 1975 1.90 m (6 ft 3 in) 90 kg (200 lb) 324 cm (128 in) 312 cm (123 in) Unattached
6 Lotman, PaulPaul Lotman November 3, 1985 2.00 m (6 ft 7 in) 102 kg (225 lb) 336 cm (132 in) 312 cm (123 in) Poland ASSECO Resovia Rzeszów
7 Suxho, DonaldDonald Suxho February 21, 1976 1.96 m (6 ft 5 in) 98 kg (216 lb) 337 cm (133 in) 319 cm (126 in) Italy Sisley Volley
8 Priddy, WilliamWilliam Priddy October 1, 1977 1.94 m (6 ft 4 in) 89 kg (196 lb) 353 cm (139 in) 330 cm (130 in) Russia ZENIT Kazan
11 Thornton, BrianBrian Thornton April 22, 1985 1.90 m (6 ft 3 in) 88 kg (194 lb) 327 cm (129 in) 314 cm (124 in) Poland Jastrzębski Węgiel
12 Holmes, RussellRussell Holmes July 1, 1982 2.05 m (6 ft 9 in) 95 kg (209 lb) 352 cm (139 in) 335 cm (132 in) Poland Jastrzębski Węgiel
13 Stanley, ClaytonClayton Stanley (C) January 20, 1978 2.05 m (6 ft 9 in) 104 kg (229 lb) 357 cm (141 in) 332 cm (131 in) Russia Ural Ufa
16 Mackienzie, DavidDavid McKienzie July 5, 1979 1.93 m (6 ft 4 in) 95 kg (209 lb) 358 cm (141 in) 340 cm (130 in) Kuwait Kuwait SC
20 Smith, DavidDavid Smith May 15, 1985 2.01 m (6 ft 7 in) 86 kg (190 lb) 348 cm (137 in) 314 cm (124 in) France Tours VB
Group play
 
Matches Sets Points
Rank Team Pts W L W L Ratio W L Ratio
1  United States 13 4 1 14 4 3.500 427 370 1.154
2  Brazil 11 4 1 13 5 2.600 418 379 1.103
3  Russia 11 4 1 12 5 2.400 408 352 1.159
4  Germany 5 2 3 6 11 0.545 379 388 0.977
5  Serbia 5 1 4 7 13 0.538 413 455 0.908
6  Tunisia 0 0 5 1 15 0.067 294 395 0.744
July 29, 2012
16:45
v
United States  3 – 0  Serbia Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 12,000
Referee(s): Bela Hobor (HUN), Denny Cespedes (DOM)
Report(s): result statistics
25
25
25
75
Set 1
Set 2
Set 3
Total
17
22
21
60
July 31, 2012
17:03
v
United States  3 – 0  Germany Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 13,000
Referee(s): Nasr Shaaban (EGY), Rolando Cholakian (ARG)
Report(s): result statistics
25
25
25
75
Set 1
Set 2
Set 3
Total
23
16
20
59
August 2, 2012
20:00
v
Brazil  1 – 3  United States Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 11,500
Referee(s): Frans Loderus (NED), Jose Velez (PUR)
Report(s): result statistics
25
25
19
17
86
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Total
23
27
25
25
100
August 4, 2012
17:10
v
Russia  3 – 2  United States Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 13,650
Referee(s): Bela Hobor (HUN), Rolando Cholakian (ARG)
Report(s): result statistics
27
19
26
25
15
112
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
Total
29
25
24
16
8
102
August 6, 2012
20:00
v
United States  3 – 0  Tunisia Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 11,000
Referee(s): Georgios Karampetsos (GRE), Mitchell Davidson (CAN)
Report(s): result statistics
25
25
25
75
Set 1
Set 2
Set 3
Total
15
19
19
53
Quarter-final
August 8, 2012
16:00
v
United States  0 – 3  Italy Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 14,000
Referee(s): Ning Wang (CHN), Georgios Karampetsos (GRE)
Report(s): result statistics
26
20
20
66
Set 1
Set 2
Set 3
Total
28
25
25
78

Women's tournament

Team roster

The following is the American roster in the women's volleyball tournament of the 2012 Summer Olympics.72 view · talk

Head coach: New Zealand Hugh McCutcheon

Name Date of birth Height Weight Spike Block 2012 club
2 Scott-Arruda, DanielleDanielle Scott-Arruda October 1, 1972 1.88 m (6 ft 2 in) 84 kg (185 lb) 325 cm (128 in) 302 cm (119 in) Brazil Cultural Metodista
3 Haneef-Park, TayyibaTayyiba Haneef-Park March 23, 1979 2.00 m (6 ft 7 in) 82 kg (181 lb) 328 cm (129 in) 312 cm (123 in) Azerbaijan Igtisadchi Baku
4 Berg, LindseyLindsey Berg (C) July 16, 1980 1.73 m (5 ft 8 in) 75 kg (165 lb) 287 cm (113 in) 274 cm (108 in) Italy Villa Cortese
5 Miyashiro, TamariTamari Miyashiro July 8, 1987 1.70 m (5 ft 7 in) 70 kg (150 lb) 284 cm (112 in) 266 cm (105 in) Poland Bielsko-Biała
6 Davis, NicoleNicole Davis (L) April 24, 1982 1.67 m (5 ft 6 in) 73 kg (161 lb) 284 cm (112 in) 266 cm (105 in) Italy River Volley
10 Larson, JordanJordan Larson October 16, 1986 1.88 m (6 ft 2 in) 75 kg (165 lb) 302 cm (119 in) 295 cm (116 in) Russia Dynamo Kazan
11 Hodge, MeganMegan Hodge October 15, 1988 1.91 m (6 ft 3 in) 80 kg (180 lb) 320 cm (130 in) 297 cm (117 in) Poland Atom Trefl Sopot
13 Harmotto, ChristaChrista Harmotto October 12, 1986 1.88 m (6 ft 2 in) 79 kg (174 lb) 322 cm (127 in) 300 cm (120 in) Italy Pallavolo Modena
15 Tom, LoganLogan Tom May 25, 1981 1.86 m (6 ft 1 in) 80 kg (180 lb) 306 cm (120 in) 297 cm (117 in) Turkey Fenerbahçe
16 Akinradewo, FolukeFoluke Akinradewo October 5, 1987 1.91 m (6 ft 3 in) 79 kg (174 lb) 331 cm (130 in) 300 cm (120 in) Russia Dinamo Krasnodar
17 Thompson, CourtneyCourtney Thompson November 4, 1984 1.70 m (5 ft 7 in) 66 kg (146 lb) 276 cm (109 in) 263 cm (104 in) Puerto Rico Lancheras de Cataño
19 Hooker, DestineeDestinee Hooker September 7, 1987 1.93 m (6 ft 4 in) 73 kg (161 lb) 320 cm (130 in) 304 cm (120 in) Brazil Sollys/Osasco
Group play
Qualified for the quarter-finals
 
Matches Sets Points
Rank Team Pts W L W L Ratio W L Ratio
1  United States 15 5 0 15 2 7.500 426 345 1.235
2  China 9 3 2 11 10 1.100 475 461 1.030
3  South Korea 8 2 3 11 10 1.100 449 452 0.993
4  Brazil 7 3 2 10 10 1.000 447 420 1.064
5  Turkey 6 2 3 9 11 0.818 434 443 0.980
6  Serbia 0 0 5 2 15 0.133 297 407 0.730
July 28, 2012
20:00
v
United States  3 – 1  South Korea Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 14,000
Referee(s): Janpen Jirakakul (THA), Georgios Karampetsos (GRE)
Report(s): result statistics
25
25
20
25
95
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Total
19
17
25
21
82
July 30, 2012
16:45
v
United States  3 – 1  Brazil Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 15,000
Referee(s): Akihiko Tano (JPN), Andrey Zenovich (RUS)
Report(s): result statistics
25
25
22
25
97
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Total
18
17
25
21
81
August 1, 2012
20:00
v
United States  3 – 0  China Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 14,800
Referee(s): Rolando Cholakian (ARG), Jose Mercado (PUR)
Report(s): result statistics
26
25
31
82
Set 1
Set 2
Set 3
Total
24
16
29
69
August 3, 2012
20:00
v
United States  3 – 0  Serbia Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 9,000
Referee(s): Karin Zahorcova (CZE), Susana Rodriguez (ESP)
Report(s): result statistics
25
25
25
75
Set 1
Set 2
Set 3
Total
17
20
16
53
August 5, 2012
20:00
v
United States  3 – 0  Turkey Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 12,000
Referee(s): Susana Rodriguez (ESP), Ibrahim Al-Naama (QAT)
Report(s): result statistics
27
25
25
75
Set 1
Set 2
Set 3
Total
25
16
19
60
Quarter-final
August 7, 2012
19:00
v
United States  3 – 0  Dominican Republic Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 13,000
Referee(s): Karin Zahorcova (CZE), Jarpen Jirakakul (THA)
Report(s): result statistics
25
25
25
75
Set 1
Set 2
Set 3
Total
14
21
22
57
Semi-final
August 9, 2012
15:00
v
South Korea  0 – 3  United States Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 14,000
Referee(s): Rolando Cholakian (ARG), Brian McDougall (GBR)
Report(s): result statistics
20
22
22
64
Set 1
Set 2
Set 3
Total
25
25
25
75
Gold medal match
August 11, 2012
18:30
v
1 Brazil  3 – 1  United States 2 Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 13,500
Referee(s): Andrey Zenovich (RUS), Zorica Bjelić (SRB)
Report(s): result statistics
11
25
25
25
86
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Total
25
17
20
17
79

Water polo

The U.S. men's and women's water polo teams qualified by winning the water polo event at the 2011 Pan American Games.

Men's tournament

Roster

The following is the American roster in the men's water polo tournament of the 2012 Summer Olympics.73 view · talk

Name Pos. Height Weight Date of birth 2012 club
1 Moses, MerrillMerrill Moses GK 1.91 m (6 ft 3 in) 98 kg (216 lb) August 13, 1977 United States New York Athletic Club
2 Varellas, PeterPeter Varellas D 1.91 m (6 ft 3 in) 88 kg (194 lb) October 2, 1984 United States The Olympic Club
3 Hudnut, PeterPeter Hudnut CB 1.96 m (6 ft 5 in) 102 kg (225 lb) February 16, 1980 United States Los Angeles WP Club
4 Powers, JeffJeff Powers CF 2.01 m (6 ft 7 in) 108 kg (238 lb) January 21, 1980 United States Newport WP Foundation
5 Wright, AdamAdam Wright D 1.91 m (6 ft 3 in) 88 kg (194 lb) March 1, 1978 United States New York Athletic Club
6 Buckner, SheaShea Buckner D 1.93 m (6 ft 4 in) 98 kg (216 lb) December 12, 1986 United States New York Athletic Club
7 Beaubien, LayneLayne Beaubien D 1.96 m (6 ft 5 in) 100 kg (220 lb) July 4, 1976 United States New York Athletic Club
8 Azevedo, TonyTony Azevedo D 1.85 m (6 ft 1 in) 91 kg (201 lb) November 21, 1981 United States New York Athletic Club
9 Bailey, RyanRyan Bailey CF 1.96 m (6 ft 5 in) 111 kg (245 lb) August 28, 1975 United States Newport WP Foundation
10 Hutten, TimTim Hutten CB 1.96 m (6 ft 5 in) 100 kg (220 lb) June 11, 1985 United States Newport WP Foundation
11 Smith, JesseJesse Smith CB 1.93 m (6 ft 4 in) 104 kg (229 lb) April 27, 1983 United States New York Athletic Club
12 Mann, JohnJohn Mann CF 1.98 m (6 ft 6 in) 113 kg (249 lb) January 27, 1978 United States New York Athletic Club
13 Lapin, ChayChay Lapin GK 1.96 m (6 ft 5 in) 93 kg (205 lb) February 25, 1987 United States Long Beach Shore Aquatics
Head coach: Terry Schroeder
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
GP W D L GF GA GD Pts
 Serbia 5 4 1 0 69 38 +31 9
 Montenegro 5 3 1 1 54 41 +13 7
 Hungary 5 3 0 2 65 52 +13 6
 United States 5 3 0 2 43 44 −1 6
 Romania 5 1 0 4 48 55 −7 2
 Great Britain 5 0 0 5 28 77 −49 0
July 29, 2012
19:40
v
Report Montenegro  7 – 8  United States Water Polo Arena, London
Referees:
Georgios Stavridis (GRE), Daniel Flahive (AUS)
Score by quarters: 1–1, 1–3, 2–2, 3–2
Ivović 3 Goals Varellas 3
July 31, 2012
19:40
v
Report United States  10 – 8  Romania Water Polo Arena, London
Referees:
Dragan Stampalija (CRO), Massimiliano Caputi (ITA)
Score by quarters: 3–3, 1–2, 3–0, 3–3
Varellas, Bailey 3 Goals Radu 4
August 2, 2012
18:20
v
Report Great Britain  7 – 13  United States Water Polo Arena, London
Referees:
Cory Williams (NZL), Ni Shiwei (CHN)
Score by quarters: 0–5, 3–3, 3–2, 1–3
Parker 3 Goals Azevedo 4
August 4, 2012
19:40
v
Report Serbia  11 – 6  United States Water Polo Arena, London
Referees:
Sergi Sanchez (ESP), Massimiliano Caputi (ITA)
Score by quarters: 4–1, 1–2, 3–1, 3–2
Udovičić 3 Goals Bailey 2
August 6, 2012
15:30
v
Report Hungary  11 – 6  United States Water Polo Arena, London
Referees:
Daniel Flahive (AUS), Georgios Stavridis (GRE)
Score by quarters: 1–0, 5–2, 4–1, 1–3
Hosnyánszky 3 Goals six players 1
Quarter-final
August 8, 2012
20:00
v
Report Croatia  8 – 2  United States Water Polo Arena, London
Referees:
Massimiliano Caputi (ITA), György Juhász (HUN)
Score by quarters: 2–0, 3–0, 2–2, 1–0
Bošković, Obradović 2 Goals Bailey, Varellas 1
5th–8th semi-final
August 10, 2012
14:20
v
Report United States  7 – 8  Spain Water Polo Arena, London
Referees:
Marijo Brguljan (CRO), Gyorgy Juhasz (HUN)
Score by quarters: 1–3, 1–2, 2–1, 3–2
Powers, Beaubien 2 Goals Perrone 3
7th/8th place
August 12, 2012
10:20
v
Report United States  9 – 10  Australia Water Polo Arena, London
Referees:
Dragan Stampalija (CRO), Ulrich Spiegel (GER)
Score by quarters: 1–3, 2–2, 1–3, 5–2
four players 2 Goals Miller, Campbell 3

Women's tournament

Roster

The following is the American roster in the women's water polo tournament of the 2012 Summer Olympics.74 view · talk

Name Pos. Height Weight Date of birth 2012 club
1 Armstrong, ElizabethElizabeth Armstrong GK 1.88 m (6 ft 2 in) 77 kg (170 lb) January 31, 1983 United States Great Lakes WP Club
2 Petri, Heather<